Хранене на детето след първата годинка

  • 2 152
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 352
Здравейте!  Simple Smile

Не можах да намеря подобна тема и се извинявам, ако вече има пусната подобна.

Синът ми вече е на годинка и 2 месеца и изведнъж установих, че не съм съвсем наясно с храненето му.
С какво се хранят вашите деца на подобна възраст? Какви вещества трябва да приемат и какви не? Естествено, зная, че трябва да хапва плодове, зеленчуци, месо и т.н., но има много малки детайли, които ми убягват.  Примерно, той много обича хляб и се чудя дали ако яде хляб 3 пъти дневно, е добре за него...  Thinking А нишесте? Полезно ли е за яде нишестени кремчета? Също така не зная колко мляко би трябвало да изпива на тази възраст... (отби се преди месец и половина) дали по 180 мл сутрин и вечер му е достатъчно... Confused  Ще се радвам ако споделите какво знаете вие за храненето на децата след първата годинка.  Simple Smile Сигурна съм, че всяка една информация ще бъде полезна за някого.  Hug

# 1
  • Мнения: 4 300
Знам, че трябва да приема задължително мляко. Колко обаче нямам идея, а така или иначе аз не мога да измеря колко суче.
Старая се да му давам от всички групи храни- мазнини, въглехидрати, витамини, белтъчини. На практика - гледам да яде малко кисело мляко, малко месо, задължително плод и зеленчук- както суров, така и сготвен, и нещо брашнено или тестено ( нишесте, царевично брашно, хляб, макарони). Приготвяйки храна се старая да няма "повторения" - макарони и хляб, картофи и макарони и т.н.

# 2
  • Мнения: 502
    Аз пък се учудвам,че моето дете не обича да яде хляб.Супите и всякакви готвени ястия яде без хляб.Обича много месце,вчера омете половин пилешко бутче.Домати не отказва никога,гризка си ги цели като ябълки.После го къпя де.. Laughing Друга любима храна са му овесените ядки с масло и сирене,юфка,кашкавал.И саламчета обича,и пържоли също.Дадохме му онзи ден едно агнешко ребърце-е,много беше доволен. LaughingПилешки кокалчета вече не му давам,меки са и отхапва със зъбките.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 264
Моето дете се храни основно от детска кухня, т.е. всеки ден яде месо с поне едното ядене. Сутрин правя закуската, като най-често яде овесени ядки със сирене или плодово пюре или друг вариант е кисело мляко с бисквити. Обяда е второто от кухнята плюс половината десерт, а ако не е толкова гладен оставям десерта за следобедна закуска, вечерята е супата, в която понякога слагам сухар ако е по-рядка. До скоро се кърмехме сутрин и вече, но сега махнах вечерното кърмене и исках да му давам млекце за лека нощ (кисело или АМ), но той отказва категорично  Confused Изпива по едно шише вода вместо това. Мисля си,ч е му е много малко млякото така, но не знам как да го накарам да пие млекце вечер.

Като цяло гледам всеки ден да яде месо, зеленчуци, плодове - въпреки че нещо напоследък не иска, оказва се, че като беше на село при баба си и дядоо си там си гризкаше краставички, грозде, пъпеш, а тук ми отказва Sad За междухраненията давам бисквитки и солети, но честно казано напоследък много рядко се случва. Понякога, даже доста често вече опитва и от нашата храна, защото се е ентусиазирал да се храни сам с вилица, но гледам да не е толкова солена и най-вече да е без черен пипер.

# 4
  • Мнения: 3 638
Копирам си част от отговора в кърмаческата темичка на близнашкия форум, където обсъждахме този въпрос е една друга мама.

За храненето тук от консултацията ми дадоха следната примерна схема количества за деня (от 1 до 4 години):
1-3 филийки бял или типов хляб
кашкавал - половин резен (мисля около 50 гр. или по-малко)
салам или шунка - половин резен (50 гр. или по-малко)
мляко(млечни продукти) - 2-3 чашки, общо не повече от 300 мл.
плодове - 1-2 пъти на ден (150 гр.)
картофи или ориз, макарони или бобови (1-2 големи лъжици, 75 гр.)
зеленчуци (1-2 големи лъжици, 75 гр.)
месо, риба или яйце - 50 гр.
800 мл. течности (включ. 300 гр. мляко)



Съветват след годинката да не се дават повече от 300 мл. млечни продукти на ден, защото по този начин децата ядяли по-малко твърда храна. Не знам как стои положението с кърмата в случая, в момента моите девойки със сигурнот пият повече   newsm78 Разрових се и вняколко италиански сайта, там пък говорят за 500 гр. мляко... Като изключим този момент, посочените количества ми се струват доста разумни.

# 5
  • Мнения: 5 940
Режимът на хранене на сина ми е такъв:
закуска - само АМ или овесени ядки, юфка, макарони, кус-кус  със сирене, друг вариант - просо, елда с АМ и плодове. Има сутрини, които хапва кисело мляко натурално или с бисквити, варена царевица, домашна кифла със сирене и малко кисело мляко, понякога хапва и само някакъв по-засищащ плод като банан или манго
между закуската и обяда яде плодове, по време на разходка хапва и малко солети

обядът е основното от детската кухня, като винаги добавям пресни зеленчуци -домат, краставица, настъргана чушка, леко задушени моркови

следобедната закуска е десертът от кухнята, когато не е нишестено кремче, защото съм предубена към полезните качества на този вид храна. Иначе предлагам само плод или извара с плодове или зеленчуци, кисело мляко чисто или с плодове, натурално царевично или пшенично нишесте с плод и АМ, таратор, настъргана краставица със сирене, домат със сирене /Изброявам варианти, не яде всичко това/
вечеря -супата от кухнята
преди сън -пие АМ
В менюто на Иво всеки ден присъства месо /ако основното ястие в кухнята е безмесно, супата задължително е с месо и обратното/. Хляб с яденето не предлагам, защото не искам да създавам подобен навик на хранене, който не смятам за полезен. От време на време му давам сухар между храненията /най-често по време на разходка, когато види, че другите бебета ядат бисквити/.
Средното количество мляко  и млечни продукти за дете на тази възраст трябва да е около 500 милилитра /тук се включва евентуално кърмене, АМ, кисело мляко, пълноценно мляко, сирене, извара, кашкавал и т.н/.

# 6
  • Мнения: 352
Момичета, много благодаря, че споделихте!  Hug

Ние нямаме детска кухня, затова имам толкова много въпроси....  Confused

fata morgana, точно нещо такова търсех. Благодаря!   bouquet  Озадачена съм само от присъствието на салама... Rolling Eyes

Искам да попитам това царевично брашно как го приготвяте...  Thinking  и нишестето, и него...

maraidara, моля те, сподели как правиш овесените ядки с масло и сирене!  Praynig

# 7
  • София
  • Мнения: 6 661
Анна е малко по-голяма, но в момента яде:
съвсем рано сутрин - кърма
за закуска - макарони със сирене и масло; овесени ядки с кисело мляко, малко настъргана ябълка, мед и сурови тиквени/слънчогледови семки; попара; каша; бисквити с кисело мляко; само плодове - всичко това са варианти, в зависимост кога е сукала по-рано, понякога се измъквам рано за работа и тя не суче, затова е по-гладна и яде по-засищащи неща
за обяд - 1/2 от второто от кухнята + 1/2 от десерта, или пък нещо, което съм сготвила за нас, ако е подходящо - без пикантни подправки, чисто месо, с малко сол
за следобедна закуска - обикновено банан/ябълка/пъпеш/грозде, или пък десерта от кухнята, ако не го е изяла наобяд
за вечеря - супата или нещо от нашето ядене
допълнително към всяко ядене давам малко домат, краставица, моркова си го гризе цял преди да й стопля яденето, преди ядене много често яде и ябълка
на приспиване задължително суче, когато се връщам от работа към 18-19 също суче, ако не е навън
Като количества яде доста малко, но пък още доста суче, когато съм вкъщи.
Саламът по-горе и мен ме озадачи, не мисля, че колбасите са подходящи - много сол и консерванти има в тях.

# 8
  • Мнения: 4 300
Царевичното брашно се запържва леко с масло  за минутка, след това се добавя вода и се задушава. Добавя се сирене, захар, плод на парчета. Абе нещо като качамак май правя аз Thinking
Нишесте аз лично правя със смес 50/50 от прясно мляко и вода, добавям малко захар. Понякога права и кремовете на Др Йоткер - натрошавам бисквити в купа и заливам с крема. Слагам понякога нарязан банан вътре.

Салам не съм давала, защото ми се струват много солени ( шунката например) или с неясен състав ( кренвирши). Пробвала съм да дам парченце луканка, но нещо не се справя малкия.

# 9
  • Мнения: 173
За храненето на детето през втората му година съм срещала следната информация


  • 45-50 % от храненето е млечно - мляко, сирене (30 гр сирене =120 до150 мл. мляко)


  • Равни количества зеленчуци, плодове и зърнени храни ежеднедно, като се има предвид, че картофите и оризът се включват в зеленчуците.



  • 4-5 пъти в седмицата се предлага месо (от 1-3 години количеството е 70-80 гр. дневно), 1 път риба, 2 пъти яйце

Хлябът според мен трябва да се включва към зърнените. Ако хапва повече хлебче обаче, внимавай със солта в другите ястия.

Успех!

Последна редакция: пт, 22 авг 2008, 12:48 от Джой

# 10
  • Мнения: 502
  bosilek ,овесените ядки се приготвят много лесно. Аз купувам от тези,на които пиши"Фини". Те са натрошени,варя ги около минута и сатават като кашичка. Като поизстинат малко добавям масълце и сиренце. Малкият ги харесва,стават много вкусни. Peace
   Как успявате дя задържите за по-дълго децата си на столчето за хранене? Моят повече от две минути не може да седи,тръгва да става и трябва да го гоня с лъжицата. Може да е много гладен,но не иска да седи мирен в стола! Особено със супите е голям проблем,вчера му дадох да пие бульона със сламка! Laughing

# 11
  • Мнения: 502
   Саламите не са полезни,но все пак гледам да избирам някакви по-качествени.Той и без това хапва мъничко,по-скоро е някакво забавление за него да гризка кренвирш. Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 6 264
  bosilek ,овесените ядки се приготвят много лесно. Аз купувам от тези,на които пиши"Фини". Те са натрошени,варя ги около минута и сатават като кашичка. Като поизстинат малко добавям масълце и сиренце. Малкият ги харесва,стават много вкусни. Peace
   Как успявате дя задържите за по-дълго децата си на столчето за хранене? Моят повече от две минути не може да седи,тръгва да става и трябва да го гоня с лъжицата. Може да е много гладен,но не иска да седи мирен в стола! Особено със супите е голям проблем,вчера му дадох да пие бульона със сламка! Laughing

И аз прготвям по същия начин овесените ядки.

Относно задържането на столчето за хранене, обикновенно пускам някое детско филмче на компютъра и така се храним (Бейби Айнщай, Ну погоди, Мече пух, Колите) иначе е трудна работа.

И аз не давам салами, нито кремвирши. Не мисля и да давам скоро, но као си открадне едно парченце няма да правя драми Simple Smile

# 13
  • Мнения: X
Много полезна тема.
Ние се храним от кухня + попара със сухар и сирене за закуска.
Вечер заспива със 125мл. АМ и рано сутрин в 7 се кърмим или пие същото количество АМ.
Между храненията давам пюре от плод с лъжичка АМ. Млякото и водата как ги давате - с биберон или от чашка?

Чета, че давате бисквитки и солети. Моето момиче е с 4 зъбчета, но пробвах с бисквити преди време, дави се ужасно. Същото важи за парченца плод. Изобщо, всякакви храни за гризкане в момента ни озорват, а аз направо се препотявам от ужас да не се задави. Същото важи за храната от кухнята, когато в нея има месо или моркови, царевица и т.н. Кога и как да опитам пак? Някакви съвети?

# 14
  • Мнения: 173
Много полезна тема.
Ние се храним от кухня + попара със сухар и сирене за закуска.
Вечер заспива със 125мл. АМ и рано сутрин в 7 се кърмим или пие същото количество АМ.
Между храненията давам пюре от плод с лъжичка АМ. Млякото и водата как ги давате - с биберон или от чашка?

Чета, че давате бисквитки и солети. Моето момиче е с 4 зъбчета, но пробвах с бисквити преди време, дави се ужасно. Същото важи за парченца плод. Изобщо, всякакви храни за гризкане в момента ни озорват, а аз направо се препотявам от ужас да не се задави. Същото важи за храната от кухнята, когато в нея има месо или моркови, царевица и т.н. Кога и как да опитам пак? Някакви съвети?



Мляко (аз давам кисело) с чаша, водата също, понякога и давам и от шише с биберон, но се случва много рядко вече.

За гризкането и давенето -  Ели също е с малко зъби - на този етап 4 и два в процес на никнене. Първоначално, когато и давах коричка хляб, откъсваше огромни парчета и наставаше голяма борба да и ги извадя от устата. За това престанах временно да и давам каквото и да е за гризане. Давах малки парченца меки зеленчуци(тя и по този начин е захранена), които да сдъвква само с венчета - броколи, картофи например. Можеш да опиташ и с меки плодове - праскови например. С времето свикна и сега се справя с по големи парченца, а ако парчето е твърдо или прекалено голямо вече започна да го изплюва директно. Научи ли се да изплюва онова, с което не може да се справи, можеш вече да предлагаш и парчета за гризане. Ние гризем най успешно парчета круша, праскова, ябълка, справя се и с краставица, но по голямата част бива изплюта, защото не може да я сдъвче.

Ако искаш да даваш солети, с тях не мисля, че ще имате проблем. Стопяват се от слюнката, а и беззъби дребосъци като нашите обичат да си чешат венчетата с тях.

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 14:13 от Джой

Общи условия

Активация на акаунт