Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Дом
Дом
15 216 членове Включете се
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора

Здравейте на всички,

питанката ми е, дали с Акт 15 имаш право да се нанесеш и заживееш в новото си жилище?
Цитирай

Да.
Цитирай

Благодаря много !
Цитирай

София

Обаче ако нещо стане, застрахователите могат да се заядат.
Цитирай

Пловдив

Принципно не е много редно. След Акт 15 следва Акт16, а на база него се издава разрешение за ползване или удостоверение за експлоатация . Когато сградата има само акт 15 тя няма постонен ток, а е на времянката на строителя и тока , който ползваш е за негова сметка (освен ако не ти сложи контролен електромер и не си внасяш парите при него). Друг е въпроса и колко е голяма времянката. Ако е от малките и се вържат няколко апартамента има голяма вероятност тя да изгори. В карйна сметка ако строителя няма нищо против може да се нанесеш (но мисля, че асансьора не може да се пусне)
Цитирай

Горно нанадолнище

И аз мисля , че не е редно преди акт 16 да се нанесеш да живееш в новото жилище ... newsm78
Цитирай

Принципно не е много редно. След Акт 15 следва Акт16, а на база него се издава разрешение за ползване или удостоверение за експлоатация . Когато сградата има само акт 15 тя няма постонен ток, а е на времянката на строителя и тока , който ползваш е за негова сметка (освен ако не ти сложи контролен електромер и не си внасяш парите при него). Друг е въпроса и колко е голяма времянката. Ако е от малките и се вържат няколко апартамента има голяма вероятност тя да изгори. В карйна сметка ако строителя няма нищо против може да се нанесеш (но мисля, че асансьора не може да се пусне)

Да, така е. Плаща се промишлен ток. Нямаш индивидуален електромер, а няколко семейства сте на един общ - плащате поравно сметката.
Цитирай

Акт 16 кога се издава?
Цитирай

Акт 16 или така нареченото"Разрешение за ползване" се издава, след като се установи, че строителството е напълно съобразено с одобрения инвестиционен проект.
Цитирай

София

Ако имаш разрешение от строителя можеш да си започнеш довършителните работи (теракот/фаянс, паркет и пр.) по апартамента, но не е редно да заживееш  в него. Ако започнете да усвоявате балкони, или да бутате стени блокът може и да не получи акт 16.
Цитирай

София

Много хора живеят само с Акт 15 и чакат поне по няколко месеца до година за Акт 15.
Цитирай

София

И от мен въпросче. bowuu
Защо всички,които сме купили апартаменти в сградата трябва да подписваме акт 15?
Една от съседките не иска да подписва,защото имала земане-даване със строителя и сега не можем да вземем акт 16 заради нея??? #Cussing out
Знае ли някой какво се прави в такъв случай?
Може ли без подписа на тази жена да се приеме акт 15 и да се работи по следващите процедури? newsm78
Цитирай

Тя защо не иска да подписва? В смисъл нещо по строежа ли не я удовлетворява или са лични сметки?
Защото"вземане-давне" ми намирисва на второто. Ако е така , не може да саботира всички останали собственици.
Цитирай

Благодаря за отговора. Very Happy
Цитирай

Пловдив

В отговор на damayanti seconda
Акт 15 представлява предаване на сградата от изпълнителя на възложителя. В смисъл всички, които имат нотариален акт за собственост подписват този документ. В много случаи някои от клиентите са нещо недоволни или пък искат нещо повече и не подписват като изнудват строителя. За съжаление страдат всички останали. (Питайте строителя какво иска тази клиентка и ако трябва и вие я натискайте) Какво се прави - ако строителя е изряден във всичко я каните с нотарилана покана да подпише Акт 15. Ако не дойде в уречения ден и час, нотариуса констатира писмено това. Подава се молба до съответната Община и този който е разписал разрешението за строеж има право да подпише клиентката (най-често това е гл. арх.), но пак повтарям всичко трябва да е изрядно.Това може да се проточи доста дълго във времето.
Акт16 - пак бавна процедура. Внасят се всички необходими документи в РДНСК и чакаш да ти назначат дата за комисията. Те могат да се бавят доста време, да ти поискат още документи, да те размотават колкото си искат... Желая успех
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора