Консервиране на зеленчукови пюрета?

  • 5 495
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Ами специално в детските смятам, че няма. Почти съм убедена (логиката ми така ме води), че се правят проби (както в детските кухни) и продукцията се следи.

А, и още нещо относно ботулизма - храната, заразена с такава бактерия не променя своя вид и вкус. Руска ролетка малко работата!  Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 7 106
Shali, мерси за идеята! Обаче ние ще сме в Созопол, а там идея си нямам има ли кухня  Rolling Eyes

Едва ли няма, все пак и там има бебета Wink. Една от априлските мами, ако не се лъжа тези дни се завърна от Созопол кадето мисля че имат баби. Ако искаш мога да я попитам или да ти кажа коя е, за да си я питаш лично, може би има информация по въпроса.

# 17
  • Мнения: 6 155
... мога да я попитам или да ти кажа коя е...

Ако можеш , много ще съм ти благодарна  newsm51

# 18
  • Мнения: 385
Изчетох отговорите, но май като гледам в София ще трябва да си останете  newsm78.  Мисля, че някъде имаше изсилвания. Не виждам проблем да си стерилизираш зеленчукови пюрета. Ако стане проблем, веднага си личи, защото капачката се издува, т.е. става бомбаж. Но майка ми доста манджи е консервирала и щом е стрилизирано, си стои без проблем на места, където темературата не пада по 18 градуса., а не в хладилника.

Ако сте пробвали готови месни,  си вземете от тях вместо да приготвяш. А лично препоръчвам марката SEMPER (в Била съм ги виждала) и ги класирам над Hipp и другите. Хайде приятна подготовка...

# 19
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз не бих давала домашна консерва,особено с месо на бебе. Няма смисъл да си припомням какво сме яли като малки или, че бабите ни продължават да правят консерви без да им стане нищо. Това не променя поне моята позиция по въпроса.
Неведнъж съм писала, че синът ми е карал тежко хранително отравяне, което така и не разбрахме от къде дойде. Пробите на всички около него бяха отрицателни, а аз никога не съм правила компромис с храната му. Пиша това не защото обичам да разказвам истории за болести, а защото такива неща се случват наистина рядко, но когато станат детето страда, а майката се чуди къде е сбъркала. Та оттогава компромиси не правя, дори когато не ми е драго да давам 3 лева за бурканче дето я се изяде, я - не. Производителите на детски храни в чужбина имат какво да губят, ако правят компромис с качеството и съдържанието и затова разчитам на този факт, не на будната им съвест.

# 20
  • Мнения: 6 155
Ммм да... убедихте ме Grinning Май наистина ще е по-добре да яде малко по-еднообразна купешка храна 10-на дни, отколкото да си правя експерименти Wink

Благодаря на всички за мненията!   bouquet

# 21
  • Мнения: 6 243
Ако все пак решиш да стерилизираш (което на мен пине ми звучи съвсем нормално, аз правя доста зимнина, в т. ч. и със стерилизация и проблеми не сме имали), ето ти времето за варене - според книгата на София Смолницка "Зимнина". Госпожата е авторитет в БГ кулинарната мисъл и аз много си я тача.
стерилизиран зелен фасул - 1 час
стерилизирани тиквички - 35 мин.
стерилизирана бамя - 1 ч.
стерилизирани пиперки - 30 мин.
стерилизирани патладжани - 30 мин.
стерилизиран гювеч - 30 мин
зеленчукова мусака - 30 мин.
стерилизирано печено телешко, свинско, кайма, пиле, кокошка - 1 3/4 ч.
плодове - компот от вишни, ягоди, малини, дренки, сини сливи
 - 10 мин.
круши - 20 мин
кайсии, праскови, сливи, ябълки - 15 мин

има и една рецепта за компот с намалено съдържание на захар, което според мен е добра идея за малки деца:
2 кг. плодове, 1 л. плодов сок или вода, 250-300 г. захар
Почистените, измити и с извадени костилки плодове се нареждат в буркани и се заливат със сироп, сварен от плодовия сок (водата) и захарта до 1 см. под ръба на буркана. Бурканите се затварят с капачки и се стерилизират 10-12 мин. Съхраняват се на тъмно и хладно място.

# 22
  • Мнения: 6 155
Сладка Хапке, златна си     love001 newsm51

Общи условия

Активация на акаунт