Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 1 септ. 2008, 11:24 ч.

наддаване на новородено

• 3 897
  • 8
  •   1
Отговори
  • Бургас
Момичета , имам следния въпрос.Родихме се 4100.Изписаха ни 3760/ако е верен кантара в болницата/.Днес правим 15 дни и бяхме на преглед.Оказа се , ч етежим 3930/и това според педиатъра е малко /Храним се на 3 часа /кърма и понякога АМ/, но не приема повече от 60 грама.Опитвах с по - голямо количество/трябвало повече да яде 80-100гр/ , но той гоповръщаше.Доста ме объркаха и претесниха.Знам , ч еза всяко дете е индивидуално , но все пак искам да попитам мамите с повече опит колко горе долу е нормално да приема като храна и толкова ли бързо трябва да възстанови теглото си.Педиатъра каза , че храненията са малко и да храня на 2,5 часа.В същото време детето е спокойно и си спи.Не знам какво да правя.Моля за съвет.

# 1
  • Mars Hotel
Да,наистина за всяко дете е индивидуално. Дъщеря ми възстанови теглото си от раждането за около седмица: роди се 2600, изписаха ни 2540 на шестия ден. Общо за първия месец наддаде 900 гр. само на кърма. Едва ли обаче тази ситуация е сравнима с четирикилограмово бебе.
Наддаване около 200 гр. за 15 дни лично на мен ми се струва малко. Детенцето може да си спи и заради жълтеницата при новородените. Може да опиташ да го кърмиш по-често, тъкмо ще стимулираш и лактацията.  Peace

# 2
  • Банско
Струва ми се, че педиатъра ти е дал съвсем адекватен съвет. Възможно ли е наистина да кърмиш по-често? дори на 1-2 часа, ако бебето е съгласно. Възможно е детето да е сънено от жълтеницата или пък да иска да хапва малко количество по-често.
Хубаво е, обаче да разкажеш малко по-подробно за вас-дали малкия юнак пишка повече от 4-6 пъти на ден, дали има поне 3-4 наакани памперса, как са ти гърдите, как се кърмите. Суче ли от гърда, усещаш ли гърдите си омекнали след кърмене, защо дохранваш с АМ?
Аз мисля, че наддаването е малко и определено имаш основание да потърсиш причината или проблема. Възможно е и да има разлика между кантарите в родилното и при педиатъра, но едва ли е чак толкова голяма. На теб как ти се струва бебето-енергичен ли е когато е буден, изглежда ли доволен след хранене, омаляват ли му дрешките?

# 3
  • Бургас
Кърма събирам едва 50 грама/от двете гърди/ за цяло денонощие.Ям и пия всичко , което съм чула или са ми казали и др.майки /кърмещи/ , но ефекта е този.Аз искам д а кърмя , но повече от това няма.Педиатър ме посъветва да дохранвам с НАН 1 , но бебока се скъсва да повръща.Днес ходих на консултация при друг педиатър и сменихме АМ с Фризовам.За сега е добре и не повръща , дано да е така.Аз изобщо не исках да дохранвам , но при тази ситуация просто нямам избор.Казаха ми , че може да наддаде и по бавно  , з а всяко дете е индивидуално и това да не ме притеснява.А и до сега детето все повръща  - как да наддаде.
Аз не мисля , че като се е родил по едър трябва да изяжда толкова голямо количество/80-100гр/.Все пак е само на 15 дни , а не на месец newsm78 , но ще видим до края на месеца има още две седмици , което  не е малко време.
Иначе когато не спи  детенцето е страшно будно и енергично , а когато спи е спокойно.

# 4
  • гр Варна
кърми много чето без режим , и дохранвай с АМ засега защото 5о гр кърма за 24 часа е много малко , опитай да пиеш и лактогонен чай

# 5
  • Анкх-Морпорк
Ти как разбра, че имаш 50 мл кърма?
Кърми по-често, предлагай и двете гърди на всяко ядене, и чак после дай добавката, като опиташ да намаляваш количеството.
Ако детето се събуди след 2 часа, веднага му предложи да суче. Не си мисли, че няма. Дръж го на гърда по-дълго и ще се образува мляко.
Гледай да спиш повече, това увеличава кърмата. Кърми и нощем, когато бебето се събуди.
И много е важно когато кърмиш, да се отпуснеш, да си мислиш мили неща колко е сладък бебо и тн, а не "сега колко ще изяде и дали ще му стигнат?" Позитивните мисли и отпускането улесняват потичането и образуването на още кърма, а нервността и тревогите образуват адреналин, свиват каналите и пречат на кърмата да слиза.
И недей да цедиш с идеята да видиш колко има. Майка ми напр. не е успявала да цеди изобщо, а и двамата с брат ми сме наддавали добре, това значи ли, че не е имала кърма?
Цеди се само ако чувстваш дискомфорт от препълване или искаш да замразиш кърма.
За момента кърми по-често, увери се, че бебо захапва хубаво, слушай дали преглъща... такива работи!
Успех!

# 6
  • Банско
Подкрепям всяка дума на firebird!
Аз самата също не мога да се цедя-рекорда ми първите 2 месеца беше....10 (десет) милилитра, от двете гърди, преди кърмене. Същия този месец сина ми наддаде кило и половина, само на кърма!
И аз бих те посъветвала да даваш на бебето да суче при всеки удобен случай-преди всяко дохранване с АМ, след като си го дохранила, за приспиване, между храненията ако се размрънка....
Най-доброто средство за увеличаване на кърмата е честото сукане на бебето. Струва си все пак да се провери дали бебето ти засуква правилно-захапва ли и ареолата, не само зърното? Дали го слагаш с коремче обърнато към теб? Преглъща ли акто суче и усещаш ли тръпки като ти потича млякото? усещаш ли гърдите си омекнали след кърмене? След раждането имаше ли момент в който гърдите ти да започнат да се препълват, да са напрегнати? Нещо необичайно да си имала около раждането? Ти самата да имаш хормонални проблеми?

# 7
Ние пък минахме лактационна криза... Решението според мен е:
Често слагане на гърда, дори на час - два;
Лактогонен чай - потърси българския;
Чаша бира - не пречи;
Повече почивка за теб и положителна нагласа;
Нощно кърмене;
Това с цеденето е пак индивидуално, както и наддаването на бебоците. На същия кантар ли мерихте бебо, за да установите колко е наддал?
Мисля си, че добавката е краен вариант след като имаш кърма... просто малко стимулация, за да се увеличи производството.
Успех  Hug

Последна редакция: вт, 02 сеп 2008, 13:07 от irchick

# 8
И ние днес бяхме на контролен преглед на 15-ят ден.Според доктора на 15-ят ден детето трябва да си е върнало теглото колкото се е родило.НИе хранехме с кърма малката но и давахме по 90 мл.Според неговите изчисления тя трябва да яде по 110.Днеска пробвахме със 120, но останаха към 20 мл.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт