Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте,
Знаете ли нещо за афектните гърчове или още му казват захласване.Синът ми вече прави афектен гърч за трети път в рамките на 2 седмици.И всеки път изглежда все по-страшно и незнам какво да правя.Всеки път става слетобеда когато е изнервен повече и когато се инати и не стане нещо както го иска.Много съм изплашена, след първия гърч го заведох на невролог във Варна, при д-р Щилянов, каза че е добре като го погледна изписа му едно лекарство от което стана още по-нервен и направи втори пристъп, третият беше днес седмица по-късно.Започва да пищи като повече не си взема въздух,посинява припада без да си е взел въздух,гълта си езика , днес едвам му отворих устата , беше се сковало милото, езичето му беше нагоре,изкарах го и започна да диша, ревейки в несвяст, не можеше да си държи главичката изправена ,беше се отпуснал като парцал и ревеше толкова зловещо...Педиатъра каза че е здрав и това било нормално, вика ми да съм го оставила така ,че се бил преструвал,за да му се обръща внимание,вика ми я ти си задръж въздуха да видим ще ти  стане ли нещо, аз си мисля , направо да го сменя...Разбрах като се рових в нета , че най-добрите детски невролози са в София, в св.Наум на 4 ти километър, доц.Божинова и д-р.Димова.Вие знаете ли нещо по въпроса? baby_neutral
Цитирай

София, Люлин

Консултирай се непременно с невролог, доц Божинова е добър избор.
Трябва да има нещо което да помага. Опитвай със залъгване, ако нещо иска, а не може, някак да му отвлечеш вниманието да не стига до захласване. Може като почне да посинява преди гърча де, да го щипеш за да си поеме въздух, или в банята да го мокриш, детето се сепва и не се захласва.
По принцип захласването се израства след 2 години, но при вас явно е доста тежко, щом стига до гърч. Направете ЕЕГ непременно.
Успех и дано нямате повече проблеми.
Цитирай

Видин

Ние сме със същата диагноза от 2 месеца на сам ooooh!Знам какво е и за какво точно говориш.Моят син първия път си глътна езика само с две силни въздишки,защото му казах,че се прибираме от пред блока ooooh!Най-тежкото за мен е като го видех да пада,той буквално обръща очите,гълта езика и започва да посинява и пребледнява.Трябва ведна да успееш да бръкнеш в устата,защото много силно стискат после...Първия път така ме нахапа,но стисках зъби и упорито си държах пръста....Знам ужасяващо е Confused
Ходихме в Св.Наум на 4-ти километър при доц.Божинова.Там му правиха всички изследвания и там му поставиха диагнозата PeaceПредписаха му и Конвулекс по схема за пиене за сега 6 месеца.
Между другото ние сме и с хиперактивност и трудно се задържаме на едно място.Доста трудно направихме ЕЕГ-то,защото не пожелаха да го упоят Rolling Eyes
Цитирай

Майчета,
не бива да бъркате в устата на детето докато се е захласнало. Все пак аз не съм доктор, така че звъннете на някой от невролозите и изрично ги попитайте за гълтане на език - какво да правите. Никой не се е родил научен - настоявайте за отговор.
Моите познания са за припадъци при епилепсия - категорично е забранено бъркането в устата (не че не съм го правила преди да ме образоват).

А гледката е смразяваща наистина, вие си знаете какво ви е било. Кураж.
Цитирай

Асеновград

Здравейте мами, аз също минах по този ужасен път.Моето момиченце като започнеше да плаче посиняваше около устата и губеше съзнание,дори се напишкваше.Аз също съм бъркала в устата,дори изкуствено дишане правех.Ходехме при много лекари,минахме всички необходими изледвания, за радост се установи че детето е напълно здраво.Всички лекари,категорично ми забраниха,да бъркам по устата,да мокря с вода и подобни.По този начин само съм удължавала пристъпа.Зная колко е жестоко да си видиш детето в такова състояние,и тогава осъзнаваш колко си безсилен.Но се научих да запазвам спокойствие.Като се случиши внимателно е поставях на единият край,в легнало положение.И започвах да е галя по челцето и тихичко да и говоря.Незная дали си въобразявам но наистина сякаш по бързо се съвземаше.
Цитирай

Асеновград

Забравих да кажа,че при нас отшумя след 3 годинки.
Съжалявам за правописа но като се върна в тези ужасни спомени се вълнувам много.
Цитирай

Видин

Да,моми4ета прави сте Peace
На мен също ми казаха,4е така се удължава пристъпа,а трябва да се остави детето легнало на една страна Peace
Цитирай
Ами ако не му изкарам езика няма как да си вземе въздух. ooooh!
Цитирай

Ами ако не му изкарам езика няма как да си вземе въздух. ooooh!

Не е вярно.
Ето виж картинка на езика (tongue) http://www.cancerline.com/gUserFiles/head_neck.gif .
Нали помниш от училище, дето са ни учили, че мозъка управлява волевите и неволеви рефлекси, в това число дишане и мускули. Та след като детето се захласне от плач или уплаха и спре да си поема въздух - тогава в кръвта рязко намалява кислорода и съответно кръвта отивайки до мозъка не носи кислород. Мозъка без кислород спира да управлява дишането и мускулите - детето пада и не диша. Защо после започва да диша не мога да ти кажа.
Важно е като видиш, че започва да плаче да спреш всякакво хранене и ако има нещо в устата да го извадиш по най-бързия начин, но не и след като е загубило съзнание. Когато загуби съзнание поставяш детето на една страна и започваш да гледаш часовника или да броиш секунди. Казват, че тези пристъпи минават/поема_въздух за 1-2 минути. Ако след 5 мин не е въздъхнало - бърза помощ. Така че часовника е много важен - ако започнеш да бъркаш в устата и/или да правиш изкуствено дишане преди 5 минута удължаваш припадъка.
Съветите на oceanid в другата ти тема са много хубави.
Цитирай

София

Който не е преживял и виждал това не знае какво е! Детето ми получаваше такива пристъпи на възраст 10 -12 месеца. Общо около 12-13 пъти. Спомням си , че му предписаха някакво лекарство и след като го дадохме, получи 2-3 пристъпа за един ден. Веднага спрях лекарството. Всички лекари бяха на мнение че това са афективно-респираторни пристъпи /АРП/, но той ги получаваше без да плаче дори, нито един път не получи пристъп когато плаче, просто припадаше , губеше съзнание, започваше да се тресе /конвулсии/ , посиняваше ,обръща очите и т.н. Езика не си е гълтал, но спираше дишането.Казаха ни да го поставим на твърда повърхност по гръб и да му бием шамарчета и да му мокрим  лицето с вода, за да се свести. Д-р Божинова също ни е консултирала -отличен специалист. Тя беше категорична ча са АРП и ще отминат с израстване на детето. Казаха ни че до 5 - 6-тата година трябва да спрат. Слава на Бога всичко приключи още тогава  и повече не е получавал , но дълго време аз имах едно наум при рязка болка , уплах , силна емоция /дори радост/ , че може да получи, но както казах всичко явно премина. Така че кураж , причината била неукрепнала периферна нервна система , склонни към това са по-чувствителни деца.
Цитирай

София

Ако имаш някакви конкретни въпроси, миши на ЛС. Спомням си че за мен тогава беше голяма подкрепа споделения опит на едно познато на наши познати семейство, което дори дойде у нас да ни успокои, тъй като техния син /вече абитуриент/ получавал дълги години такива пристъпи.
Цитирай

Нова Загора

боже като ви чета си спомням че и ние бяхме така, тогава прочетох из форумите ченякои деца са по-нервни и по-дълбоко приемат нещата, старите хора му викат инат. така че за да нямаме такива случки аз прилагах следната тактика, първо казваш какво мама иска и то детето естествено не се съгласява тогава му казвах добре ще стане по твоето. То след малко толкова учудено че ти си съгласно с него го прави, отначало направо се стреснах че няма пак крясаци ревове и тем подобни така нагласяме се според случая. Сега сме на седев но пак от време на време пици но поне не насинява.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.