Отстъпвате ли мястото си в градския транспорт?

  • 5 631
  • 135
  •   1
Отговори
# 60
  • у дома
  • Мнения: 708
Темичката всъщност е  - отстъпвате ли на ОЧЕВИДНО нуждаещите се, когато вие самите сте в добро здраве?

Да оставим настрана нахалните, бодро ръгащи се пенсионери, пращящи от здраве и изтипосаните и напудрени бабички тръгнали на танци или на пазар по никое време. Това са други теми.

Аз лично никога не очаквам благодарности. И липсата им няма да ме откаже да ставам - просто така съм възпитана. Не се чувствам комфортно вътрешно, ако до мен едва стои треперещ възрастен, инвалид, бременна или майка с малко детенце и т.н. , а аз си седя.
И не считам за геройство това да съм безразлична.

Към тези от вас, които парадирате с това, че не робувате на такова правило - един ден като поостареете и вече ръцете ви не държат волана, а краката ви са твърде немощни за да се справят с педалите , а децата ви са се устроили в чужбина и 5 пари не дават за вас и решите да отидете на пазар с ГТ- не бихте ли искали да ви отстъпят и да се отнасят с вас поне с мъничко уважение? 
Е това е въпросът.
 
П.С. моля Свинарката прекрасна, селинджър и рибозом да се ръчкат интимно другаде.

 

# 61
  • Мнения: 7
винаги ставам, когато видя че някой наистина трябва да седне, друг е въпросът за едното "благодаря", което много хора си спестяват...

# 62
  • Мнения: 274
Темичката всъщност е  - отстъпвате ли на ОЧЕВИДНО нуждаещите се, когато вие самите сте в добро здраве?



Към тези от вас, които парадирате с това, че не робувате на такова правило - един ден като поостареете и вече ръцете ви не държат волана, а краката ви са твърде немощни за да се справят с педалите , а децата ви са се устроили в чужбина и 5 пари не дават за вас и решите да отидете на пазар с ГТ- не бихте ли искали да ви отстъпят и да се отнасят с вас поне с мъничко уважение? 
Е това е въпросът.
 

Как няма да дават 5 пари, след като аз съм инвестирал в тях десетки хиляди левове!!?!?!?! Как? Ум не ми го побира!!! А освен това съм ги и възпитал, да уважават близките, хората като цяло и най-вече мен!

# 63
  • Мнения: 9 865
fastuche , преди да си ме изгонила и аз да питам нещо интересно.
Случвало ли ви се е да отстъпите място на един човек, а в суматохата, на него нахално да се настани друг? И кво правите?

# 64
  • Мнения: 6 676
Използвам ГТ инцидентно и почти не сядам.
Отстъпвам винаги ако съм седнала на всички, които ми се сторят нуждаещи се - бременни, майки, възрастни хора, инвалиди, хора с багаж и т.н.
Странно ми е млади хора да седят и да гледат разсеяно през прозорците.
А пък млад мъж седнал в ГТ за мен е пълен муньо, първо дето се вози там, а не с кола и второ че е седнал, ако има прави.

# 65
  • Мнения: 274
А пък млад мъж седнал в ГТ за мен е пълен муньо, първо дето се вози там, а не с кола и второ че е седнал, ако има прави.

А ако е с плетени обувки от онези нали ги знаете, байчовските, и торбичка Била, цирка е пълен. Но пък може да е добър по душа. Просто да не му е провървяло в живота...

# 66
  • Мнения: 2 759
...Наложи се да пътувам с маршрутка след операция...
                     Затова е хубаво да не съдим. Никога не знаеш какво му е на този, дето е седнал. Почти независимо как изглежда  Peace.

# 67
  • Мнения: 6 676
...................................Но пък може да е добър по душа. Просто да не му е провървяло в живота...

Добър по душа  Joy  Joy  Joy ама седи и гледа през прозореца и си мисли че е страшен пич щото как така ще става на разни нахални пенсии тръгнали за вода когато той отива на работа  Wink

# 68
  • Мнения: 649
Отстъпила съм целия трамвай на хората желаещи да го ползват.

# 69
само една случка от вчерашния ден за илюстрация. пътувам от Театър София към Горна баня. към болницата по ортопедия. това, само по себе си, навежда на мисълта, че имам някакви проблеми с краката. сменям 3 превозни средства, ходя и пеш, чакам там три часа и каталясала се добирам до празно място в трамвая. оффтопик - имам кола, но в момента ми е сложно да си сгъвам коленете.
качва се едно натоварено бабе, поглежда към празните места, забелязва, че са на слънце и застава до мен. аз си слушам мп3-то и гледам през прозореца. бабето изчаква една спирка, за да се заемат гореспоменатите места и започва да ме ръга в ребрата с репликата: "стани, бе момиче, да седна аз!" айййй...мразя да ми говорят на "ти", мразя да ми викат "момиче" и най-вече мразя придирчиви бабета! преглъщам отговора, който усилено напира и си обръщам главата на другата страна. започва се редовната дискусия за неуважението от страна на младите...
да отстъпя на бабе ли?! или на дядо, който ме бие по краката с бастуна?! няма да стане просто. тъй като рядко сядам, бременни жени досега не съм засичала наоколо, но ако успея да забележа, за тях няма проблеми.

# 70
# 71
  • Мнения: 2 563
Ако не ми е добре, не ставам. В софийския транспорт е такъв ад, че ако не се погрижиш за себе си на първо място, животът ти се скъсява. Ако стана, три часа ще се лашкам, увиснала на някоя счупена дръжка. Накрая ще ми иде да вия от болка в кръста. Сори, имам семейство, разчитат на мен.

# 72
  • Перник
  • Мнения: 396
Доста отдавна не съм се возила в градския транспорт. Но преди винаги отстъпвах място на майка с дете, на бременна жена, на възрастен човек.
По време на бременността ми карах магистратура в София /иначе съм от Перник/. От Овча купел хващах 5-цата до Съдебната палата. НИКОГА никой не ми отстъпваше място, дори в 9-ия месец /тогава беше последната ми сесия и изпитите бяха през няколко дни/. Всъщност с изключение на 1 път - една жена стана и каза "Знам какво е...". Коремът ми беше 1 метър пред мен, а всички ме погледждаха и се обръщаха на другата страна. Със сълзи на очите пътувах в тая 5-ца.
От тогава правя място на жена с дете, на бременна жена, но на останалите пътници - по-скоро не.

# 73
  • Мнения: 476
Като споменахте дядовците, дето бият с бастуните се сетих за един способ на бабетата, който винаги ме е хвърлял в потрес. Чантата, тубата или каквото там носят се поставя плътно до краката ми, обхващат от двете ми страни дръжките, така че торбите винаги се полюшват в скута ми, а бюста на бабичката ме бие по главата при всяко подрусване. Изпадала съм в бяс при тези случаи.
По темата: Вече рядко ползвам ГТ и никога не сядам.

# 74
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 216
не се возя на градски транстпорт. когато се возех - естествено.

адски просташко е да седиш като дърво, а до теб да се лашка възрастен човек. даже и да "пращи" от здраве (какво определение за 70-годишна бабичка, чудно!). или бременна, или майка с детенце. въпрос на елементарно възпитание. който го няма - жалко.
в нашата мила държава, обаче, забелязвам че возенето в ГТ е адски унизително и непрестижно занимание. това само говори колко някои хора по-далеч от село (София) не са мърдали. Whistling

Общи условия

Активация на акаунт