Примерна схема на захранване (9)

  • 76 313
  • 596
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3
Примерна схема за захранване 4
Примерна схема за захранване 5
Примерна схема за захранване 6
Примерна схема за захранване 7
Примерна схема за захранване 8



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз
Сравнителен тест на сирена
За козето мляко
Какво представлява алергията?

Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване /и някой полезни линкове  Wink/. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema



# 1
  • Мнения: 276
първо, благодаря на здравчето Simple Smile за новата тема

за месото, аз го давам така да се каже всеки ден от много отдавна. някои дни смесвам едно зеленчуково с едно месно и давам половината от сместа, другата половина - на следващия ден. така че количеството месо не е никак много. от готови пюрета. но ние имахме проблем с желязото

сиренето никола го яде на трошички, или от моите пръсти, или с неговите. днес в отчаян опит да му дам някакъв зеленчук намачках бейби морков със сирене, но хапна точно две "пръстенца" и после отказа

целия ден сме на каша грис (приготвена с кърма, преди искаше и с вода), кърма и банан. огладнява бързо и иска пак кърма. дано премине тоя период. че не иска да седи с никой друг, освен с мен, дори и с баща си

за соевия лецитин и аз прочетох, че го има в някои каши за по - малки деца. но соята май по принцип не е ок. както и да е, няма да ги давам за момента

# 2
  • Мнения: 2 111
Хайде и аз в новата тема  Simple Smile
Да питам и аз групата на наборчетата какво мислите да въвеждате скоро-виждам че всички даваме сирене.Аз се чудя с какво да продължа -може би с риба?Меса като агнешко,свинско,говеждо давате ли и ако не кога смятате да дадете.

# 3
  • Мнения: 99
Искам и аз да попитам. Сега въведохме глутена, от 10 дни ядем овес и ще минем към следващото. След това педиатърката ни каза да въведа жълтъка, най-вероятно ще е от 8.09, че тогава ще ми носят домашни яйца. Та мисълта ми е кога да е сиренето или може би маслото. Кое ще препоръчате вие и кога като време след жълтъка?

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Един въпрос и от мен - днес мисля да правя домашно пюре от тиква и морков. Има ли нещо по специално, което трябва да добавя или само ги сварявам и пасирам?
 
 

# 5
  • България
  • Мнения: 3 617
запис  Peace

# 6
  • Мнения: 360
И аз съм с въпрос. Искам скоро да въведа каши. Досега съм въвела зеленуци. Четох, че Косе Босе обяснява, че е хубаво да се въвеждат храни от една група, после друга и т.н. Въпросът ми е кога, след като съм въвела каша от ориз, примерно, мога да въведа плодове. И кога да въведа друга каша? И още, мога ли междувременно да въвеждам и други зеленчуци?
 Hug

# 7
  • Мнения: 79
Да се запиша и аз с един въпрос в новата тема. Взех каша на Нестле "Сладки сънища". Кога да я давам ? След обед или вечер. Мислех си след баня да и правя с 60мел АМ и после да суче, понеже си мисля че не ми стига кърмата, тъй като се буди по 4 пъти през нощта. Режима ни досега е долу горе такъв.
6.30-7.00 кърмене
9.30-10.00 плодово пюре + кърмене или сухари с АМ и после кърмене
12.30-13.00 месно пюре или зеленчуково през три дни /хемоглобина и е нисък затова по-често месо/
16.30-17.00 плодове пюре, каша или кисел
19.00 кърмене
21.00 кърмене
Също така през деня и давам и когато си поиска но не суче по много и през нощта когато се събуди.

Последна редакция: чт, 04 сеп 2008, 09:11 от silvip

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Хайде и аз в новата тема.  Laughing

# 9
  • Мнения: 199
Здравка Желязкова, мерси за новата тема  bouquet Grinning

Косе Босе обривът тази сутрин едва се забелязваше, а после изчезна напълно. И педиатърката каза, че не е хранителна алергия  Whistling Между другото аз продължавам да си давам масло и сирене, не ги спрях защото пъпчиците бяха толкова незабележими, че исках ако реагира на маслото да си личат поне малко, за да ги види педиатърката. И въпреки че вчера в късния следобед давах, сутринта нямаше пъпки. Може би прекалено много се взирам. Благодаря ти много за споделеното  bouquet

Home Raider аз от около 2 седмици приготвям пюретата на сина ми. Слагам по около 40г месо, което ми се вижда солидно количество, затова редувам. В купешките е символично количеството и от тях преди давах по-често от през ден. Аз въведох спанак от замразените, така мисля да въведа и зелен фасул  Peace.

Ванилия и Васко реагираше така първите няколко пъти на трохичките сиренце (въпреки че доста добре се справя с дъвчене на плодове например), но вече му е супер любимо, явно им трябва малко време да се адаптират към не идеално пасирана храна.

Yanina аз специално тиква не съм варила за бебо, но иначе сварявам, добавям малко вода ако е необходимо, също понякога копър или магданоз суров непосредствено преди пасиране и пасиран, а после 1/2-1 малка лъжичка зехтин.

Erota на дневен ред ми е жълтъка, но другата седмица сигурно ще ходим на море и затова засега ще застопоря всякакво въвеждане Mr. Green. Но може и да поизчакам малко с него, нещо все го отлагам, а после зелен фасул, риба, свинско. за друго и аз не се сещам ще чакам да споделите. А жълтъка при въвеждането всеки ден ли се дава, докато се достигне 1/4 или пак през ден?

# 10
  • Мнения: 1 449
Търсих информация от кога се въвеждат малините, но не можах да намеря. Става въпрос за малини от пюре - не сурови.

Малини = въвеждане на ягоди = пресни след 1 год. = пюре или каша преди 1 год.
Къпини = въвеждане на ягоди = пресни след 1 год. = пюре или каша преди 1 год.
Боровинки = след първите плодове = 8-10 м. или 6-8 м. = слаб алерген

Малините и къпините са от едно семейство с ягодите – няма разлика от гледна точка на алергенния потенциал. Възрастта за пресни малини е след 1 год., също могат да провокират реакция от типа на хранителна чувствителност поради киселинността си. Проблемът в малините и къпините са и семките, които биха могли да дразнят храносмилането и да предизвикат задавяне. В пюретата и кашите самите плодове са добре обработени, така че от тази гледна точка могат да се включат преди 1 год., например на 8 или 10 м. според различни схеми.

Боровинките са от друго семейство и се считат за слабоалергизиращи в повечето случаи. Това се отнася както за червените, така и за тъмните видове боровинки. Боровинките се въвеждат на 8-10 м. или 6-8 м. според различни източници. В американските схеми се предлагат в малко по-ранна възраст – имат много добър хранителен състав. От друга страна не са съвсем леки за храносмилането.



Много ти благодаря, Косе Босе!
И на мен режимът ми се стори твърде калоричен, но нали уж сме слаби (......)
Чудесно е, че вече няма повод за притеснение.

---------
Относно наддаването и теглото, което често се появява като питане в темата – много зависи спрямо какви стандарти се отчитат килограмите на дечицата. Освен това, еднакво сериозен проблем е както поднорменото, така и наднорменото тегло.

1) Актуализираните стандарти на СЗО са обобщение на данни за децата от различни места по света. Обаче както отбелязва Международната педиатрична организация, не би трябвало да има съществени различия по страни и континенти, тъй като фактори като хранене, среда на живот и здравословно състояние са определящи за нормалното тегло - а не фактори като пол, етническа принадлежност и подобни.

Едно полезно уточнение – стандартите на СЗО задават като база за сравнение кърмените деца (захранени на възраст след 6 месеца), докато преди не се е правило никакво разграничение. С това се обясняват различията от старите стандарти на СЗО и други стандарти. Реално има леко занижаване на показателите, тъй като се отчита, че по принцип кърмените бебета са по-фини.

2) Факт е, че тук темите за проблемно наддаване са безброй, за разлика от такива, в които се обсъжда дали дечицата под 1-2 години не са със завишено тегло. Прави впечатление, че водещите педиатрични организации обръщат специално внимание на наднормените килограми, включително за възрастта 0-3 год. Неправилното хранене означава както недохранване и изоставане в теглото, така и напълняване в много ранна възраст. Ако има тревоги, те следва да бъдат и в двете посоки.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 833
Erota, в момента сме на етап попара. За мое учудване се прие доста добре. Искам да минат 2-3 дни преди да дам нещо друго, понеже от 2 дни нещо зачести  акането (по 2-3 пъти на ден) и незнам на какво се дължи. След това мисля да въведа готвен домат и  телешко. А след това, но не съм решила в каква последователност - зелен боб, риба, ечемик/ръж и може би на края на 10-тич месец кисело мляко. Но това е работна схема засега Wink


...Сега въведохме глутена, от 10 дни ядем овес и ще минем към следващото. След това ......жълтъка......Та мисълта ми е кога да е сиренето или може би маслото. ?
annisoft , според мен детето ти е достатъчно голямо за всяко едно от нещата, за които питаш -така че ще е твой личен избор. Може би, това което бих те посъветвала е да отложиш още малко въвеждането на жълтъка (има много теми за жълтъка). Аз все още не съм го въвела, на база на прочетеното досега и по съвет на педито. Сега след глутена е добре да дадеш сирене и след около 2 седмици и масло - така ще можеш да му приготвяш вкусни закуски с каша (овесени ядки), сиренце и  масло


Един въпрос и от мен - днес мисля да правя домашно пюре от тиква и морков. Има ли нещо по специално, което трябва да добавя или само ги сварявам и пасирам?
Yanina, можеш да добавиш единствено вода/АМ/кърма и мазнина (зехтин, масло). Недей да добавяш сол и захар - не е необходимо.

П.П. Благодаря на всички за отговорите.

Последна редакция: чт, 04 сеп 2008, 11:48 от Home raider

# 12
  • Мнения: 1 163
ЗАПИС  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 1 833
Вижте какъв сайт намерих случайно. http://papa-bebe.com/ Има асортимента и състава на пюретата, кашите и т.н. Изглежда интересен. Отивам да го доразгледам.

# 14
  • САЩ
  • Мнения: 15
Здравейте, много благодарности на всички които се грижат за нас невежите.
Имам и аз въпрос, някой беше попитал по-назад, но не видях отговор. Как ги определяте тези грамажи? Всеки път ли мерите купичката на кантарче преди и след ядене?
Аз до сега съм дала картоф и морков домашно приготвени и купешка каша от ориз. Кашата разтворих една суп. лъж. прах с кърма на око (изяде си цялото коли4ество). Но как да меря домашно приготвените храни?

Общи условия

Активация на акаунт