Бихте ли записали детето си в частно училище?

  • 3 415
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 145
Малко преди старта на новата учебна година, и очакванията, които имам от училището и учителите на моята първокласничка, се замислям дали държавното образование е на ниво и дали не е по добре детето да учи в частно училище. Претеглям за и против едното или другото, но бих се радвала, ако споделите своето мнение.

# 1
Имам дъщеря, която сега ще е в 1 клас. Записана е в държавно училище и съм на мнение, че в частните училища с нищо подготовката не е по-добра от другите училища. С нищо не се различава подготовката и на учителите в частните и в държавните училища. Децата получават една и съща подготовка с разлика на това че в частното училище ще трябва и да заплатиш доста висока цена за нищо.

# 2
  • Мнения: 1 344
Смятам, че не могат принципно да се сравняват държавните и частните у-ща кои са по-качествени. Има качествени и некачествени и в двете категории. Лично аз смятам, че частните имат някои предпоставки - по-малко деца, по-високи изисквания към учителите, разчупени модели на преподаване, допълнителни творчески занимания, по-добра сигурност и т.п., за да могат да осигурят по-качествено услугата "образование" на децата. Затова бих търсила добро частно у-ще/ДГ, като не отричам, че има и добри държавни.

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
Може би в частна езикова гимназия. Сега частно училище не ме устройва, защото моите имат по половин ден други ангажименти, а в частните удобството е целодневното обучение и транспорта (освен всички други неща).

# 4
  • Мнения: 771
И аз съм на мнение, че не би могло да се съпоставя. Има и за и против. Считам, че при една отлична учителка и в кварталното училище може детето да успее.

# 5
  • Мнения: 580
Дъщеря ми беше в частно начално училище, сега е първи гимназиален клас (бг=5. клас) пак в частно училище.
След като видях, че нивото на обучение в държавното училище изобщо не отговаря на моите очаквания и след като е всеизвестно, че Австрия на ПИЗА- теста така жестоко се изложи, за мен няма друг вариант на обучение освен частното.

# 6
  • Мнения: 967
Prosecco Dolce е напълно права за Австрия. След като видях какъв кошмар беше в първи клас, си напуснах работата и се занимавах с дъщеря ми докато не намерихме подходящо частно от втори клас.
Това мое преживяване от друга страна обаче ме кара да мисля, че ако някой от родителите си седи в къщи и се занимава допълнително с детето, може и в държавно училище с лоша начална учителка да се преживее. Това не е маловажно за родители с ниски финансови възможности, но замислящи се за образованието на децата си и осъзнаващи несъвършенствата на сегашната система. 

# 7
  • София
  • Мнения: 2 952
Радмила е права и разбирам за какво говори благодарение и на моя опит  Simple Smile
За съжаление нямам познато дете в частно училище, което да не посещава уроци поне в 6 и 7-ми клас. Лошото е, че се случва и за текущо наваксване и че не става дума за училища със спорна репутация.
Просто това с допълнителните занимания в къщи и при учител явно си е дефект на образованието ни  Sick

Иначе по темата - не мога да дам принципен отговор с да или не. Има добри и лоши и от едните и от другите.

# 8
  • Мнения: 3 479
Дъщеря ми беше в частно начално училище, сега е първи гимназиален клас (бг=5. клас) пак в частно училище.
След като видях, че нивото на обучение в държавното училище изобщо не отговаря на моите очаквания и след като е всеизвестно, че Австрия на ПИЗА- теста така жестоко се изложи, за мен няма друг вариант на обучение освен частното.


Резултатите на България от ПИЗА също не са блестящи, може да се каже даже са лоши. За съжаление не можах да си намеря данните от изследването, за да сравня България и Австрия по представяне. Най-общо обаче се сещам, че резултатите на българските ученици са под средното ниво на изследването. Най-жалкото в случая е, че много хора в България смятат образованието ни за добро и даже отлично. Освен това присъствах на една среща на директори на училища и на нея се чуха мнения типично по български: Абе тия какво разбират от нашето образование, те ли ще ни кажат добре ли сме или сме зле Rolling Eyes Това изследване е ново за България и повечето от хората въобще не са наясно какви са целите му и какво мери.

Иначе по темата, да бих си записала децата в частни училища, ако преценя, че те отговарят на целите ми като образование за децата и разбира се, ако имам финансова възможност за това. Най-големият ми син ще учи в частна гимназия.

Може би в частна езикова гимназия. Сега частно училище не ме устройва, защото моите имат по половин ден други ангажименти, а в частните удобството е целодневното обучение и транспорта (освен всички други неща).

Много интересно мнение, за първи път срещам човек да е така ориентиран в образованието на децата си - имам предвид мнението за частните езикови гимназии. Аз като майка на бивш седмокласник, през тази година не срещнах нито един родител, който да има за цел детето му да учи в частна гимназия. Всички бяха ориентирани към държавните елитни гимназии и смятаха, че частната гимназия е компромис с качеството. Би ли се обосновала? Ще ми бъде интересно.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
По стечение на обстоятелствата видях резултатите от матурите (по български, математика и език) и  още някакви езикови изпити (които ми бяха непознати като абревиатури) на завършващи една частна езикова гимназия и останах с много добри впечатления. И аз си мислех, че в частните работата е малко през пръсти, но числата не лъжат. Не бих правила компромис с качеството и точно затова внимателно огледах оценките.
Не мога да кажа, че ми е цел, но за мен това е още един вариант, и по предварителни впечатления, доста добър. Ама знам ли ги какво ще измислят децата дотогава? Може да искат да учат в някое специализирано училище.

# 10
  • Мнения: 2 803
Имам дъщеря, която сега ще е в 1 клас. Записана е в държавно училище и съм на мнение, че в частните училища с нищо подготовката не е по-добра от другите училища. С нищо не се различава подготовката и на учителите в частните и в държавните училища. Децата получават една и съща подготовка с разлика на това че в частното училище ще трябва и да заплатиш доста висока цена за нищо.

Същото щях да напиша. Peace

# 11
  • Мнения: 580
И аз не видях из Интернет пълните резултати на Пиза, но по природо-научните Австрия е например на 18 място, а България на 30  Shocked А аз си мислех, че България е къде, къде по-напред от Австрия ...

# 12
  • Мнения: 24 467
Да, ако, обаче, си заслужава, а ще си заслужава при:
-наличие на по- добра материална база /отопление, обзавеждане на стаи и кабинети, стол с нормална храна, а не лавка с боклуци, хубав физкултурен салон и съоръжения и т.н./,
-наличие на достатъчно кадърен, обучен и с практически опит персонал,
-наличие на по- високо качество на предлаганата ми услуга от уж безплатната такава, предоставяна в държавните училища,
-индивидуална работа с учениците /нямам предвид индивидуални уроци, а поставяне на задачи според нивото на детето по дадения предмет и възможности за развитие, ако има данни за такова/,
-организиране на транспорта при малките класове,
-твърдо установени норми за дисциплина и осигуряване тяхното спазване /не поредните лигави хлапета на поредните по- платежоспособни родители, на които всеки е длъжен да търпи маргазите/.

# 13
  • Мнения: 1 426
Да, ако, обаче, си заслужава, а ще си заслужава при:
-наличие на по- добра материална база /отопление, обзавеждане на стаи и кабинети, стол с нормална храна, а не лавка с боклуци, хубав физкултурен салон и съоръжения и т.н./,
-наличие на достатъчно кадърен, обучен и с практически опит персонал,
-наличие на по- високо качество на предлаганата ми услуга от уж безплатната такава, предоставяна в държавните училища,
-индивидуална работа с учениците /нямам предвид индивидуални уроци, а поставяне на задачи според нивото на детето по дадения предмет и възможности за развитие, ако има данни за такова/,
-организиране на транспорта при малките класове,
-твърдо установени норми за дисциплина и осигуряване тяхното спазване /не поредните лигави хлапета на поредните по- платежоспособни родители, на които всеки е длъжен да търпи маргазите/.


подкрепям newsm10

# 14
  • Мнения: 145
Ние сме в държавно училище. Ще видим как ще тръгне...Имам позната, на която дететнцето е първи клас в Св. София. Чудеса! Много е доволна. Още от предучилищната са там. Пишат, четат, добре ги занимават. Сега били по 15 деца в клас.  Имат след обед занималня, допълнителни спортни занимания. Водят ги с бусчета. Храната им е осигурена. Не е зле. Само сумите са по- височки, ама за болест и образование българина все намира средства, май...?

Общи условия

Активация на акаунт