«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

ƒом

ƒом

13 741 членове ¬ключете се
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 19 отговора

√–.—ќ‘»я

ћнени€: 114
«дравейте мамите извин€вам се ако има друга такава подобна тема  Embarassed
ƒнес в 17,00h  ще ми връчат ключа от нови€ ми апартамент. “олкова съм щастлива и бих искала да направа нещо , но не знам какво. јко н€кой знае какво се прави като традици€ и изобщо има ли такава нека сподели  Hug Ѕлагодар€ ви предварително
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 340

–адвам се много  за теб ћери!
„≈—“»“ќ Hug
ƒа бъдете щастливи там!

јз знам,че се хвърл€т монети ,
за да се оглас€ апартамента от звънки детски гласчета -
така както звън€т  монетите.
“ова го казваш когато хвърл€ш монетите на пода!
÷итирай

√–.—ќ‘»я

Ѕлагодар€ ти миличка
јз тр€бва да ги метна нали.
леле толкова съм щастлива че направо ще се побъркам Very Happy Very Happy Very Happy
най накра€ мечтата ми  е осъществена
ЅЋј√ќƒј–я “» Hug
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 340

«нам колко си щастлива!!!
“и или съпругът ти ги хвърлете и си пожелайте.....
÷итирай

ћнени€: 2 564
„естито!  Smile

Ѕлагородно ти завиждам за вълнението. » аз си мислех, че е хубаво да имаш апартамент, а откакто имам, нищо не ми трепва, ама грам. ƒа не говорим пък за ритуали да мисл€ около него... ама аз никога не съм си и мечтала много за апартаменти, сигурно затова съм толкова безчувствена на имотните теми.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 316
Ќа мен скоро ми казаха, че при първото влизане - като ти дадат ключа, тр€бва да занесеш там метла, хл€б и вода.
«а да ви е винаги чисто, и да не оставате гладни и жадни Smile

»мам чувството, че имаше и 4то нещо, но сега не си спомн€м какво беше:(

”спех в новото жилище  bouquet
÷итирай

ћнени€: 1 160
„естито!  bouquet
 опирам от една друга тема Peace

Ѕългарски традиции
¬лизането в нови€ дом също е съпроводено с обреди и обичаи, които узакон€ват новата къща и регулират взаимоотношени€та между семейството, рода и съсел€ните.

«а да има благоденствие и щастие в къщата, настан€ването в не€ тр€бва да стане на хубав, Улек денФ, обикновено понеделник или ср€да, или Укогато месечината се пълниФ.

ѕо традици€ първи€т, който прекрачва прага, обикновено е най-възрастни€т от семейството (баба, д€до, прабаба, прад€до), но може да бъде и бременна жена или млади хора и добронамерени при€тели. ќсновно изискване е те да са от Упълна къщаФ- в ко€то хората са живи и здрави. ƒа хвърл€т дребни стотинки  и парички из къщата, за да се "въд€т" парите в семейството на новодомците.

—ъществен момент при влизането в новото жилище е запалването на огън€. Ќа него се отдава много гол€мо значение поради важната рол€, ко€то има огнището като функционален и символичен център на семейни€ живот в дома. —поред народното в€рване, като се запали първи€т огън, къщата получава сво€ стопанин - невидим дух. ¬ различните български краища огнището запалват свекърът и свекървата, майсторът, който е строил къщата, стопанката на дома, а н€къде - младата булка.

ќбичаите и обредите при влизането в новата къща отраз€ват превръщането на сградата в жилище. —ъс запалването на огнището, внас€нето на хл€б, вода, сол, икона и най-необходимите предмети от покъщнината се слага началото на Уусво€ванетоФ на дома. «а дълъг и щастлив живот на обитателите му отново се коли курбан - задължително от мъжко животно, и се прави освещаване - водосвет или маслосвет. ѕо-заможните стопани кол€т теле, овен или агне, а сиромасите - пиле. ќбикновено курбана коли стопанинът и това става над огнището, до източната стена на къщата, на прага й или под плодно дръвче в двора. ѕосле на богата трапеза се кан€т роднини и съседи, които нос€т дарове за нови€ дом Ц котли, сахани, тави, черги и хранителни продукти - брашно, фасул. «а този важен момент се избира гол€м празник като св. Ѕогородица, ƒимитровден. “радиционните български обичаи и обреди около постро€ването и настан€ването в нов дом се прав€т с надежда и пожелание за благоденствие, дълъг и щастлив живот. » до днес те се изпълн€ват в селата.
÷итирай

√–.—ќ‘»я

Ѕлагодар€ ви мили дами.
—нощи си взех ключовете, Smile дадох монетки на дъщер€ ми ко€то е на 5 години и заедно ги метнахме. — нас беше и майка ми и една мо€ при€телка. јз б€х в еуфори€ ,б€х на десетото небе. ѕо разчистихме малко . ƒнес същото ме чака чистене ... Hug да ви кажа честно от доста време не съм била така щастлива. благодар€ ви за отговорите
ѕожелавам ¬и хубав ден от мен
÷итирай

¬арна, морето и сините вълни...

ћнени€: 244
ћери Ѕи, честито! ѕожелавам ти комфорт и щастие в нови€ дом! »скрено ти завиждам, защото и аз чакам с нетърпение до 1 месец да вл€за в нова къща! јко искаш погледни тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=304292.msg7782174#msg7782174
÷итирай

—офи€

ћнени€: 9 014
„естито и от мен!
јз лично, като взех ключовете, вл€зох вътре и нададох дивашки викове на щастие, съпроводени с буен танц на радостта. –ипах в продъжение на поне 10 минути /все още н€маше никакви мебели и пространство за салта имаше бол/, докато осъзна€, че в коопераци€та има и други хора и не е €сно как възприемат мо€ необуздан примитивен възторг.
÷итирай

на 5 етаж в л€во

ћнени€: 1 330
Ќаправо ме просълзи с описанието какво си направила като си вл€зла в нови€ апартамент Hugћного вълнуващо Hug
∆ела€ ти много ,много щастие да преживееш в него със семейството  си:bouquet:
» аз очаквам с нетърпение влизане в нов дам,но дай боже след 1-2 години ще стане и това Laughing
÷итирай

¬ детски очи и мъжко сърце!

ћнени€: 1 006
ѕонеже и на нас ни предстои ми е интересно да споделите дали сте правили освет със свещеник и прочее и  какво точно се прави....

п.с. имаше една тема преди време, но май доста назад е отишла Thinking
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 97
аз пък съм чувала, че когато влизаш в нов дом (необзаведен обаче), се пуска една котка вътре и на местото, на което котката легне, тр€бва да се сложи леглото. ѕредполага се, че там е най-енергийното м€сто в дома и там най-добре ще се отпочива.

»наче за обзаведен дом се прави освет и се внас€ икона, а после се пали камината.

„естито и само хубави моменти да вижда апартаментчето  bouquet
÷итирай

¬ детски очи и мъжко сърце!

ћнени€: 1 006
 ѕак аз - вече по всичко личи, че ще влезем в апартамента наполовина готови, т.е. в кухн€та нам€ да има нищо, ц€л месец ще се храним на ресторант Mr. Green, половината неща ще са по кашони......

та в та€ обстановка, не виждам как ще викна свещеник, нито пък гости, /както съм присъствала/...и въобще, доколко е важно освета да се състои точно в първи€ ден, в който ще останем да спим там? ooooh! newsm78
÷итирай

—офи€

ћнени€: 4 970
—покойно- ние живеем вече почти година в ситуаци€, подобна на тво€та Crazy.≈- кухн€ вече имам, но и кашони са останали 35 “а- с 2 думи има още за довършване.ћного ни се искаше и ние "като хората" да влезем само по пантофи и всичко да е ок, ама - не стана.Ќе см€там че  има н€каква негативна енерги€ или нещо от сотра като сме влезли без освещаване, но се над€вам скоро да направим истинско освещаване- ей така- за здраве Peace
Ќе се притесн€вай- направете го така че да ви е един хубав празник и спомен  самото събитие, а дали е в пъри€ ден- не е толкова важно.
÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 19 отговора