Подово отопление - предимства, недостатъци, разход на електроенергия

  • 57 650
  • 21
  •   1
Отговори
Здравейте! Все още не сме приключили с ремонта и в момента на ред е отоплението. Смятаме да си поставим подово, но нямаме идея дали да е водно или електрическо? Някои би ли споделил опита си с подовото като цяло и електрическото и водното поотделно. Благодаря много Simple Smile

# 1
  • Мнения: 161
Имам една блага дума да ти обадя - подовото отопление на електричество е за хора които не броят парите в сметките си.....
За да подгрее трябва да загрее първо малко замазка, че плочки, и така...... може и да усетите нещо. Иначе веднъж като загрее си е много комфортно.... и комшията отдолу ще закачи ваша снимка някъде и ще ви пали свещи всеки ден....
Подлага се под подовото едни стиропори, ама те не са достатъчни...
Иначе подово с воден кръг затоплян от газов котел е друга работа - има там едни системки дето се вграждат и в дървен под - много готино изглежда  и комфорта е много голям.
Въпрос на финанси все пак....

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ние имаме подово на ток. Приятно и комфортно е. Но, много гълта. Трябва да не се изключва, иначе няма ефект. Трябват му поне 2-3 дни за да се усеща. Ползваме го само в най-студените дни и по ваканциите, когато сме си повече време у дома и когато децата бяха в лазещ период. Иначе няма смисъл да топлим и съседите, когато нас ни няма.

# 3
А жилището ви добре изолирано ли е? Защото ми обясниха че при добра изолация, разходите падат и не "отоплява" съседите .

# 4
  • Мнения: 146
ами да ти кажа подовото отопление е най доброто

1. Първо защото когато ти е топло на краката имаш много по-добро усещане за топло, защото краката са най-далече от сърцето и там отива най-малко кръв.  Това си е чиста физиология.

2. Не се притеснявай че ще топлиш съседа отдолу- няма как да стане : топлото винаги отива нагоре.

3. Не знам дали някой го прави, ама е най добре да е на вода- така можеш да акумулираш енергия през ноща във водата, когато електричеството е по-евтино и да си го отдаваш през деня. По интернет има такива системи на термопомпа и се изядох от яд че сложиш теракота и нямаше време да си го направя, а и май никой не предлага такова нещо в България.

Каквото и да е това е най-евтиното отопление ( имам предвид термо-помпа с подово отопление), няма по евтино, но инвестицията сигурно е доста голяма защото не е масово, а и най вероятно ще трябва да си го правиш сам.

# 5
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
На времето и аз се бях засилила да слагам подово отопление. Аргументите ми бяха същите като на dkolov
Но преди това се случи да отида на гости при приятели с подово и след около половин час, краката ми започнаха да се раздуват. Свалих си обувките и после не можах да ги обуя. След 2 часа бях порядъчно отекла. Това се повтаряше винаги, когато ходех там, докато на края разбрах, че подовото отопление не е добро решение за хора, които имат съдови проблеми.Имайте го в предвид ако решите така да се отоплявате. Ако нямате проблеми с вените - значи подовото е ОК. Но разхода за ток е голям. От същите приятели знам, че като нещо им изгоря в подовото, трябваше да къртят теракота, при това не се знаеше  точното място на повредата,  и те се отказаха. Сложиха си климатици.
За термо-помпата - моя приятелка искаше да си слага такова чудо в къщата за цялостно отопление и проучи разни фирми. Сам не можеш да си го направиш, няма начин, не е толкова просто. Поискаха и 36 000 лв и тя се отказа. (Това беше миналата година, сега цените може да са се променили).

Последна редакция: пт, 12 сеп 2008, 01:10 от Unknown_lady

# 6
  • Мнения: 2 821
Аз съм против подово. Имаме в новия апартамент, но няма да го ползваме, ще слагаме върху плочките друго покритие. За мен е много енергоемко.
Съседа отдолу наистина ще те благославя.

# 7
Електрическото подово отопление може да се монтира по 2 начина. Първият е непосредствено под плочките, а другият в замазката. При първият вариант иамем система, която е много динамична и може да компенсира резките промени в температурата, които се случват пролетно и есенно време. Също така поради доброто си управление системата може да се нагласи да работи в различни температурни зони (нощем на по-ниски температури, денем – на по високи температури). Например от 6 до 10 сутринта в стаята е топли и после от 17 до 00ч., а през останалото време температурата се поддържа с няколко градуса по-ниска, което води до големи икономии на енергия (известно е че 1 градус температура спестява 6% енергия). При втория вариант, когато е монтирано в замазката се използва това че нощната тарифа е по-евтина и през нощта се акумулира енергия в замазката, която се отдава през деня. И за двата варианта е задължително да има много добра изолация на пода, колкото по –добре е изолиран пода, толкова по-малко пари ще харчите за да „отоплявате” съседите си. Водното подово отопление има сериозни минуси пред електрическото. Първо водата постъпва в единия край на тръбата топла и излиза в другия студена, което води до разлика в температурата в различните зони на помещението. Именно поради тези причини не би могло да се поставя под ламинат и паркет. Освен това имате разход при преноса на топлината от мястото, където загрявате водата до мястото, където отоплявате.  Защо да затопляте първо водата, която да топли помещението, а не да затопляте помещението директно?! Не на последно място цената на котле, тръби (серпентина по пода) и радиатори излиза много по-скъпо от това да си поставите нагревателни кабели в пода.
Ако имате повече въпроси можете да пишете на имейл: info@ecofloor-bg.com

# 8
  • Мнения: 161
Лиленце като метнеш подовото точно под плочките какви проблеми могат да се очакват от температурното разширение, особено при по-голям под? Няма ли разлепяне на плочки, ронещи се фуги и т.н.? Или се слагат силиконови фуги като на външните тераси?
Аз съм живял на подово, то се базира на метал със по-слабо съпротивление за да не загрява много-много и ако съм честен с тебе не виждам как може да се доближи като ефективност до кое да е друго способче.
Колко хиляди киловата на месец трябват за да се отопли жилище с 80 кв. площ на стаите и коридора при 23 градуса на терморелето денем и 20 градуса на релето нощем?

# 9
  • Мнения: 308
   Признавам, че не четох мненията. Само ще споделя, какво знам, от майстора, който ни направи парното. Подовото има смисъл само, ако настилката е теракот. Според неговите думи, слагането на подово, ако се слага паркет е загуба на пари. Не помня защо е така. Човека тогава ми го обясни, но нищо не съм запомнила.

# 10
  • Мнения: 25 568
Съседа отдолу наистина ще те благославя.


Съседът отгоре - също, стига да не се стискате и да го включвате.  Mr. Green

ПП Тинче, дървото е топлоизолатор.

# 11
  • Мнения: 146
За термо-помпата - моя приятелка искаше да си слага такова чудо в къщата за цялостно отопление и проучи разни фирми. Сам не можеш да си го направиш, няма начин, не е толкова просто. Поискаха и 36 000 лв и тя се отказа. (Това беше миналата година, сега цените може да са се променили).

Ами вярно скъпичко е!! Twisted Evil, а това за проблемите с краката честно да ти кажа не го знаех.

Най-вероятно защото е екзотика в България и едва ли има много фирми които да го правят, пък да не говорим че я им излезе един проект в годината я не, да не говорим че най вероятно опита им в тази дейност клони към нулата.

В интерес на истината аз за малко да си направя такова нещо, (не сам разбира се просто си наемах майстори им казвах какво да правят), само че малкия искаше вече да се разжда и смяната на теракота не търпеше отлагане, камо ли да имам време за експерименти. Така проекта стигна само до термопомпа която топли радиаторите. Преди четри години никой не правеше такова нещо но сега вече има и фабрични изпълнения и бях чувал за цени от порядъка на 7-8 хиляди лева за термопомпа с мощност 4 кВ. Иначе панелите за пода отдавна ги има, но не знам цените.

# 12
  • Мнения: 22 777
Ние имахме подове, бе много неефикасно ако не работеше постоянно.Гълташе много ток/в къща сме,на 1 етаж/ и го махнахме ,като подменяхме настилките.Освен това плочките се бяха напукали на доста места,не знам дали е било от топлината.

# 13
  • Мнения: 1 371
Ние сме с подово отопление, водно, захранвано с газов котел. Термостата ни е електронен и го нагласяш, подобно на климатика - еди каква си температура в еди кои си часове на деня. Супер е, много е комфортно, идеално е за малки бебета и деца.

# 14
  • Мнения: 146
А то не идеално само за малки бебета и деца- това си е най-доброто отопление (топло ли ти е на краката усещаш че стаята е топла). Всъщност  това е следствие на цялостно отопление на блока, ако живееете в блок, т.е. щом съседа отдолу топли на вас ви остава само да топлите съседа отгоре.

Е на това му викам добросъседски отношения, ама като моя съсед е решиш да спести какво да направя- по едно време да се чудех дали няма да ми излезе по евтино да му плащам отоплението у тях.

Добре че не съм на мястото на тия дето се отопляват от топлофикация там бакията явно стана много голяма.

Общи условия

Активация на акаунт