Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 52 отговора

с трима мъже :)

Мнения: 1 810
Момчил ще го пусна на ясла от 1 октомври - така каза директорката ни

Ще изчакам да видя как ще потръгне и се връщам на работа

изчакването ще продължи най-малко месец, максимум три.

През тези месеци ще си получавам ли прословутите 220 лв.?
Цитирай


Мнения: 1 129
Не съм много сигурна , но мисля че според новия закон ще ти ги спрат. пусни на търсачката скоро имаше подобна тема
Цитирай


Мнения: 3 697
Не само нямаш право да ги получаваш, но и трябва да се върнеш на работа или да излезеш в друг вид отпуск.  Peace
Цитирай

в очите на двама мъже

Мнения: 1 367
Не само нямаш право да ги получаваш, но и трябва да се върнеш на работа или да излезеш в друг вид отпуск.  Peace
Вероятно има резон в това законово положение.Но си мисля нещо от практическа гледна точка.Какво се случва,ако детето по някаква причина не може да свикне с яслите и трябва да си остане у дома?Майката е принудена или да напусне работа,или да ползва неплатен отпуск /ако се налага да го гледа за по-дълъг период от платения й отпуск/Може би е трябвало да се помисли за някакъв гратисен период,не знам....
Цитирай

Русе

Мнения: 1 168
Излизаш платен или неплатен отпуск и получаваш 50% от майчинството
Цитирай

София

Мнения: 1 209
Пък и ако не може да свикне, винаги може отново да си ползваш остатъка от отпуска за гледане на дете до 2 годишна възраст (никой няма право да ти го откаже).

В "нашата" градинка този въпрос също е доста коментиран и се чудят майките как хем да си останат вкъщи да си гледат децата, хем да се водят въпросните деца на ясла (за да се пази мястото) и хем да си получават 220лв.
Цитирай

Бургас

Мнения: 4 089
Сина ми ходи на ясла от февруари, аз се водя в майчинство и всеки месец си получавам 220 лв.Работя, но понеже започнах нова работа и с работодателката ми се разбрахме да не ми пуска трудов договор до края на майчинството, за да мога да си го получавам, а и не бях сигурна дали ще ми хареса работата и исках да имам вратичка да се върна евентуално на старата.Така, че мисля че няма да ти го спрат или поне до януари 2009 г. защото аз сега пред държавата се водя в майчинство и детето ми е на ясла, а парите си ги получавам всеки месец  Peace
Цитирай

София

Мнения: 1 209
Има го и този момент с подаването на декларация към НОИ.
Обикновено никой не си прави труда да спазва
"ИЗВЕСТНО МИ Е, ЧЕ:
В 7-дневен срок от настъпване на промяна в декларираните обстоятелства се задължавам да подам декларация за промяната. Ако не изпълня това задължение, извършвам административно нарушение, за което нося административнонаказателна отговорност по реда на чл. 349 КСО.
Следва да възстановя неправомерно полученото обезщетение по моя вина заедно с дължимата лихва съгласно чл. 114, ал. 1 КСО."

Пък и никой не е тръгнал да засича ЕГН-тата на децата в яслите с тези в молба-декларациите за изплащане на обезщетение за гледане на малко дете.

Така че дерзайте и гледайте някой да не ви натопи....
Цитирай

Sofia

Мнения: 234
От яслите изпращат ЕГН-та на децата до Общината. НОИ лесно може да засече информацията, че детето е на ясла, а майката не се води на работа и тогава ще трябва да се връщат парите и то с лихвите. До колкото знам, давността е 5 год.
Цитирай

Стара Загора

Мнения: 6 318
От яслите изпращат ЕГН-та на децата до Общината. НОИ лесно може да засече информацията, че детето е на ясла, а майката не се води на работа и тогава ще трябва да се връщат парите и то с лихвите. До колкото знам, давността е 5 год.
това е напълно вярно Peace
Цитирай

Earth

Мнения: 1 933

Пък и никой не е тръгнал да засича ЕГН-тата на децата в яслите с тези в молба-декларациите за изплащане на обезщетение за гледане на малко дете.



Напротив. Засичат ги...Рано ли късно..просто срока е дълъг - 3 години !
Цитирай

с трима мъже :)

Мнения: 1 810
Е то добре ги засичат, ама кво да направя аз сега?

Не мога да се върна на работа веднага, защото трябва да видя как ще тръгне малкия на яслата - нали сме пък и световноизвестни с особения му характер  ooooh!

От една страна си ги искам тези 220 лв., щото това са ми джобните за навън и си ми трябват. Мислех и фитнес да си платя с тях.....
От друга страна, не ми се връщат после пари, пък и с лихви  newsm78

Да се надявам, освен, че за два месеца ще мина м/у капките  Thinking
Цитирай


Мнения: 1 674
От яслите изпращат ЕГН-та на децата до Общината. НОИ лесно може да засече информацията, че детето е на ясла, а майката не се води на работа и тогава ще трябва да се връщат парите и то с лихвите. До колкото знам, давността е 5 год.
и аз това знам/от сигурен източник./
Цитирай

Варна

Мнения: 600
Детето ми тръгна на ясла когато беше на 1г и 3 месеца. Един месец по - късно започнах работа, попълних декларация че съм работеща майка и получавам 50 % от майчинските (110 лв) до навършване на 2 годинки на детето ми.

Работя в бюджетно предприятие.

Ти си в отпуск за отглеждане на дете до 2 г и за това ти изплащат тези 220 лв. Когато детето тръгне на ясла ти нямаш право да ползваш този отпуск и в рамките на 7 дена си длъжна да уведомиш НОИ за тази промяна. За теб възможностите са няколко - платен отпуск, връщане на работа И в този случай ти изплащат 50 % (110 лв) от майчинските.
« Последна редакция: пт, 12 сеп 2008, 13:16 от ivros »
Цитирай

Бургас

Мнения: 3 621
Мария рано или късно в НОИ ще лъсне точно откога сина ти ходи на ясла и ще получиш покана доброволно да върнеш взетите пари. Виждам че си от Бургас, тук нещата стават малко по-бавно, но е факт че жената на мой колега връща пари по тази причина
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 52 отговора