Проблем с регистрирането на името на моето бебе

  • 21 815
  • 153
  •   1
Отговори
Здравейте на всички,

Преди 4 дена станах майка на малко и сладко бебенце Simple Smile, което с баща му решихме да се казва Кикаха/Името е взето от един герой от книга  на Филип Хосе Фармър, означава бърз, смел и хитър и тн./ Днес след изписването ни от болницата отидохме да го запишем и да му издадат Акт за раждане. Служителките там обаче, след като чуха името и ми бутнаха една книга с извадка от някакъв закон според който, цитирам: "Ако избраното име на детето е осмиващо, опозоряващо, обществено неприемливо или несъвместимо с националната чест на българския народ, длъжностното лице има право да откаже вписването му в акта за раждане, като приложи разпоредбите на ал. 2 и 3."

Нашата идея с таткото беше да го кръстим Кикаха Сим Симеонов, за да не стават много натрупвания от Симеонов Симеонов и тн, след името на детето.

Уведомиха ни обаче, че с това Сим като бащино име почти най вероятно със сигурност, кметицата не би одобрила или позволила.

Прочетох в други форуми, че всъщност в някои градове няма никакъв проблем да се запише с бещино име без -ов или -ев, докато на други места трябва едва ли не да ги цапнеш с стотачката за да се смили някой да ти запишат детето с каквото име са му измислили родителите.

Моля ако някой е преживял или сблъскал с нещо подобно да сподели перипетиите си Simple Smile и евентуално ако знаете дали имат реално законово основание освен това което цитирах, да ни откажат да запишем детето както искаме, и ако има начин как да си помогнем /изключвам варианта с пари под масата- мразя корупцията/.

Благодаря предварително


Анета

# 1
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 381
Леле вие добре ли сте бе хора  Shocked?Чесно да ви кажа с такъв проблем не съм се сблъсквала,ама служителката си е в пълното право да ви откаже.Помислете си добре тези имена въобще не се връзват с нашата националност.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 744
Това сериозно ли е?  Rolling Eyes
Да ви е живо и здраво детенцето! Нека е "бърз, смел и хитър", както искате. А Кикаха Сим Симеонов ми звучи малко като китайско име.

# 3
  • Мнения: 6 992
Детето може да е Някойси Симеон Симеонов. Не Сим, Сим не е името на бащата все пак, а Симеон.
А за Кикаха...нямам думи просто. Rolling Eyes Съжалявам, но...е осмиващо име, според мен. Не всички сме чели тази книга...и ми звучи малко като кихам, кихнах... Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 9 899
е@@си, пързалка ли е това?
ако не е,  какво ще обяснявате на детето : ти, Бързоног елен, се казваш така, защото като се роди, пред палатката пробяга елен. Ти, Кикаха, като се роди, едно плешиво куче кихна на прага...

# 5
  • Мнения: 2 212
Аз не разбрах проблемът е, че не искат да го запишат Кикаха или не искат, заради бащино Сим и биха го записали Кикаха Симеонов Симеонов.

Не знам, името е меко казано странно и добре помислете дали заради вложения в него смисъл искате някой ден детето ви да търпи подигравки...щото айде може да има Ричардовци, Майкъловци и т.н. ама Кикаха звучи не особено приемливо...

# 6
  • Мнения: 399
Това е шега ,нали?!  #Crazy И аз харесвам странни имена ,но това е просто   Sick...всъщност жената не моли за коментар на името,но е трудно да се въздържи човек!  ooooh!
Да ви е жив и здрав сина и дано намерите разрешение на "проблема"!  Peace

# 7
  • Мнения: 363
Преди 4 дена станах майка на малко и сладко бебенце Simple Smile, което с баща му решихме да се казва Кикаха/Името е взето от един герой от книга  на Филип Хосе Фармър, означава бърз, смел и хитър и тн./

първо, честито! да ви е жив и здрав!!!   bouquet
за Бога, хора, какви книги четете?!? пробвайте с някой бг автор белким си харесате някое прекрасно бг име!!!


Не знам, името е меко казано странно и добре помислете дали заради вложения в него смисъл искате някой ден детето ви да търпи подигравки...щото айде може да има Ричардовци, Майкъловци и т.н. ама Кикаха звучи не особено приемливо...

можеше и Ю Ги Йо да искат да го кръстят!!!

# 8
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 821
е@@си, пързалка ли е това?
.... какво ще обяснявате на детето : ти, Бързоног елен, се казваш така, защото като се роди, пред палатката пробяга елен. Ти, Кикаха, като се роди, едно плешиво куче кихна на прага...

 Joy Joy Joy Joy Joy Joy


 Hug

# 9
  • Мнения: 1 691
Хора, може и да не е осмиващо това име (много е красиво всъщност само по себе си), но определено е разсмиващо в комбинация със Сим Симеонов. Не че със Симеонов Симеонов е много по-добре... Просто не се връзва някак.
Вярно, че всичко е въпрос на привичка и ако в следващите години се появят още 100-тина Кикаховци, вероятно ще звучи като Аспарух, Кардам, Тимур или нещо от сорта.
Единственият вариант - според мен - е да се съгласите на стандартно бащино име (Симеонов) и така да им замажете очите.
 newsm78
Замислих се обаче - как ще му викате на галено? Аз бих избрала Кики.

# 10
  • Мнения: 2 212
За галено според мен е страхотно Кико или Кики, но цялото име е малко смущаващо...и наистина едва ли ще се появят още много такива и наистина едва ли много хора ще го асоциират с книгата и вложения от родителите смисъл. Иначе за контекста и атмосферата от книгата, името наистина е красиво, сигурна съм. Но БГ действителността не е такава и може да отнесе незаслужени подигравки детето, само заради името си.

# 11
  • Мнения: 3 016
Леле вие добре ли сте бе хора  Shocked?Чесно да ви кажа с такъв проблем не съм се сблъсквала,ама служителката си е в пълното право да ви откаже.Помислете си добре тези имена въобще не се връзват с нашата националност.
Peace

# 12
  • Мнения: 1 795
Едва ли някога ще се сблъскам с такъв проблем, защото на мен ми харесват по-традиционни имена, все съм чувала странности, ама това име ме разби newsm78
Помислете за детето си, как ще се чувства с това име и дали няма да отнася подигравки.

Освен това смятам, че служителките твърде рядко се се сещат да не вписват странни и осмиващи имена Thinking

Последна редакция: сб, 13 сеп 2008, 08:07 от daya9

# 13

И според мен е добре да размислите.  Simple Smile
По-добре Калоян, а на галено може да си го наричате и така. Никое ли друго име не ви харесва?
Мисля, че за фамилно име на детето може да бъде записано бащиното или фамилното на таткото, за да избегнете повторение.





 

# 14
  • Мнения: 4 111
Най-добре Симеон на трета.

Общи условия

Активация на акаунт