Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте мами в Германия. Имам дъщеря на пет години и живот и здраве другата година ще е на училище. Въпроса ми е какво представлява първият ден на първокласник в Германия. С какво са облечени, имат ли униформи, какво представлява schultüte- какво се слага в него. Какво учат и имат ли часове като в БГ. Кога се записват за училище? Общо всичко което се сетите ще ми е от полза. Благодаря ви предварително   bouquet

# 1
  • Германия
Първият ден минава под мотото "опознай училището, за да го обикнеш"  Wink Племенникът ми тук беше разочаровен, че само са се запознавали и разглеждали даскалото.
Ученическата фуния се пълни с лакомства, малки играчки, джиджавки за коса при момичетата, малки ученически пособия (моливчета и т.н.)
Записването и всичките бюрократични подробности около училището--- надникваш в сайта на провинцията респ. на избраното от вас училище, там където сте вие. Мисля, че има значение и местоживеенето. Ваканциите също са в зависимост от провинцията.

# 2
Благодаря ти много   bouquet Аз се чудех с какво се пълнят тези фунии и дали родителите решават какво да има вътре. Относно учебниците дават списък с това което да се купи или са от тях. А часове има ли. Тук ме шашнаха че първи и втори клас са заедно. Направо съм в голяма чуденка.  newsm78

# 3
  • Германия
Благодаря ти много   bouquet Аз се чудех с какво се пълнят тези фунии и дали родителите решават какво да има вътре. Относно учебниците дават списък с това което да се купи или са от тях. А часове има ли. Тук ме шашнаха че първи и втори клас са заедно. Направо съм в голяма чуденка.  newsm78
Ами родителите решават, то децата иначе щяха да си искат само сладко и играчки  Laughing Има часове, от даскалото казват какво да осигуриш. В коя провинция сте вие? В немската тема има няколко мами с ученици (Бавария, Заарланд) аз съм в Тюрингия и мога да кажа как е тук  (племенникът е първолак) и как е в едно Асизи-училище, защото там искам да запиша моите след време.

# 4
Ами живеем на 50 километра западно от Щудгарт. Аз немската тема редовно я чета но не съм писала. Виждам че има деца които са в училищна възраст и реших да направя тема вместо да питам там. Като гледам колко много неща се продават като учебници направо се шашнах. Добре че поне започна да чете на български и се надявам да се справя. Дано всичко да е наред че моя мъж ходи на една родителска среща и са казали че децата почти сами се справят. Не са като нашите да ги учат да пишат и четат. Аз останах много изненадана.

# 5
  • Германия
Хм...в градините има предучилищни занимания, в нашата и сега ги учат да събират и изваждат + буквите, затова не ме учудва, че в първи клас някои се справят сами. Аз лично виждам проблем в това, да накараш едно 6-годишно да седи на мястото си поне 20 мин и да упражнява едно и също движение (писането например) отегчително е за тези, които вече го могат. 
От друга страна  пък съм чувала как шестокласничка сричаше непознат текст, та не знам колко е ефективна учебната система без да има малко помощ от родителската страна. Учебниците стават с всяка година все по- скъпи, моя приятелка миналата есен даде някъде 300Е за 3те си ученика  Rolling Eyes

# 6
viki_hrisa, сега чак виждам питанката ти!
Преди да тръгне на училище, вие получавате писмо от шуламта, където ви пишат към кое училище е зачислено детето ви за първи клас. След което се попълва формуляр и получавате покана за родителска среща от директора на училището. Добре е да се отиде, защото се запознавате с обстановката, дават се списъци на учебниците (които са различни за всяка провинция, град и училище!) и учебните помагала.
На първия учебен ден за провинцията (тук тръгват стъпаловидно всяка провинция) може да има литургия в местната църква, след което се отива до училището заедно с родителите, децата от горните класове изнасят програма за първолаците и след програмата си отиват по класните стаи.
При нас бяхме поканени и родителите да влезем в класната стая и беше много интересно лично за мен. Представиха учебната програма за годината - немски, математика, общознание, музика и рисуване, физкултура.
При нас учеха в началото буквите най-напред печатно да пишат, докато се запознаха с всички, след което почнаха ръкописното писане. По математика имаха събиране и изваждане на числата до 20.
Да не забравя, че имат и религия. Но ако вие не желаете детето да учи религия, то то ще взема участие в часове тип СИП, в които имат компютърна грамотност, природознание и култура.
За първи клас е добре да се купят нови учебници, но за следващите години могат и употребявани.
На въпроса ти за облеклото за първия ден - "квото искъти" (цитат на Пипи). Може официално, може ежедневно. Възможно е училището да има и униформа, но това са много редки случаи. Букети тук не се носят за учителите, няма такава традиция. Фуниите се пълнят от родителите с учебни помагала и сладкиши. Нашата я правиха в детската градина и девойката беше много горда. След това ме остави аз да я пълня и беше много щастлива от изненадите - водни боички, комплект четки, комплект триъглълници, киндершоколадчета, яйца и квото ти дойде на ум. Продават различни размери, някои дори са готови пълни.
Ако имаш още въпроси - питай. Но за всяка провинция е различно.
Да не забравя, че минават задължителен преглед при училищния лекар преди да бъдат записани. При прегледа се прави тест дали детето е достатъчно зряло да понесе натоварването на учебната програма. За този преглед ще получите писмо с дата от училището.

# 7
Вечерница страшно много съм ти благодарна   bouquet. Ние минахме този преглед за училище преди месец ако се отнася за него.
От 10 месеца сме тук и малката за сега се справя добре с езика, до колкото може да се каже за дете което преди да дойде не знаеше и дума на немски. Знае около 600 думи но много я мъчат спреженията. Тези фунии когато отидат на училище ли се дават. И аз се чудех за букетите дали има такова нещо. Представям си се с българските традиции отивам на първия учебен ден и стоя като в " необрано лозе"  Joy  hahaha Ние сме в baden wurttemberg и видях че другата година започват на 15 септември. Не знаех че се получава писмо от шуламта. дано всичко да е наред. Още веднъж ти благодаря и леко раждане.   bouquet

# 8
Значи приготвяте раницата за училище с 1 тетрадка и несесер с моливи и връчваш фунията. Така се тръгва.
Малко снимки, за да придобиеш представа.

# 9
Ето това ми трябваше  newsm10 Супер. Много благодаря за инфото и снимките. Поне малко да се поуспокоя. Не че няма една година ама по добре по навреме да знам нещата. Благодаря ти.   bouquet  bouquet  bouquet

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт