Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!

запомни ме Забравена парола Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 26 отговора
КАК ДА ГО ПРИГОТВЯ
Цитирай

3-4 сварени картофа се нарязват на по едро.Загрява се олио или масло,задушава се 1 малка глава лук нарязана дребно(по желание),бухват се картофите, обърква се хубаво,посолява се и се добавя млян черен пипер на вкус,пак се обърква.Добавят се около 5-6 разбити с 2 с.л. вода яйца.Похлупва се.Когато яйцата се стегнат е готово.Разрязва се на порции и се сервира.Може да се поръси с настърган кашкавал при поднасяне(той се разтопява от топлината на порцията)
Цитирай

хайде и аз да кажа моята рецепта-въпреки,че по-опитните може да знаят това ястие под друго име Smile
Сварявам около килограм обелени и нарязани картофи
Намачквам ги и добавям малко разтопено масло, малко прясно мляко(ако има, може и без него), сол, черен пипер, чубрица. Ако имам слагам и натрошено сирене.
Всичко това добре разбъкано пека във загрята фурна до зачервяване.
Малко преди готовност издълбавам в лъжицата 4 дупки и във всяка чуквам по едно яйце.
Пече се отново до забулване на яйцата bowuu
Цитирай

А ето и моя начин:
Сварявам картофите
На дъното на една тавичка слагам разтопено масло
Нарязвам картофите на шайби и редя така
1 ред картофки
1 ред натрошено сирене с червен пипер, чубрица, мащерка .. и каквито подправки са ми на душата в съответния момент  Peace
Още един ред картофки
ред сирене
ред картофки
Запичам всички за около 30-40 мин на 200 градуса
Заливам с 2 яйца, кисело мляко, малко заквасена сметана.
Пека, докато се зачерви заливката.
Всички вкъщи умират за огретенче...аууу  Flutter
Цитирай

вземи си фикс на маги за огретен.много сполучливо става. Peace
Цитирай

Продукти за рецептата:
1. Картофи - 1000г.
2. Кашкавал - 100г
3. Сирене - 100г.
4. Растително масло - 40г.
5. Прясно масло -40г.
6. Яйца - 2бр.
7. Прясно мляко - 200г.
8. Брашно - 20г.
9. Кисело мляко - 200г.
10. Черен пипер, сол.
добив - 1200г.
тегло на една порция 300г.

Начин на приготвяне на рецептата:
Картофите се измиват и сваряват. Обелват се, докато са горещи, и като изтинат, се настъргват на едро ренде. Нареждат се на редове в намазана с масло тава, като се поръсват с настърган кашкавал (сирене), със смлян черен пипер, сол и мазнина, и се заливат с малко разреден бешамелов сос, приготвен от маслото, брашното, прясното мляко и яйцата. Ястието се полива отгоре с останалатамазнина и неразреден бешамелов сос, поръсва се с настърган кашкавал и се запича във фурна до зачервяване. Поднася се с киселото мляко.
Цитирай

Моята бъдеща свеки прави огретен да си оближеш пръстите и нарочно не съм я питала за рецепта, защото като ме пита какво да сготви като ходим в тях (живее в др.град) веднага си имам отговор  Mr. Green Със сигурност обаче бърка някакъв сос, но дали бешамел беше...  newsm78
Цитирай

Правя го със сварени и намачкани картофи, разтопено масло/олио, натрошено сирене и настърган кашкавал, поливам с прясно мляко и разбити яйца, подправям с чубрица или магданоз. Не мога да дам точни мерки, всичко е на око.
Друг вариант ми е с нарязани ситно сварени или леко запържени сурови картофи, сварен или запържен морков на парченца, сварен грах, кашкавал и пак заливка с мляко и разбито яйце. Отгоре по желание - сос бешамел.Забравих черния пипер - в къщи е задължителен.
Цитирай

Правя го като нареждам сварени картофки, сиренце и масло, запичам и накрая правя заливка от яйце и мляко.
Цитирай

Това е едно от любимите ми ястия. Жалко, че мъжа ми не го обича така,както мен и го готвя по-рядко.Но ето я и моята рецепта:
Сварявам,обелвам и настъргвам картофите.Мажа с масло дъното на тавичката, слагам настърганите картофи и ги обърквам със сирене,масло,сол,чубрица,може и шарена сол,ако обичате подправките(става наистина много ароматно). След това разбивам яйца с прясно мялко(моите пропорции са 5 яйца и 700-750мл прясно мляко), натрошавам още сирене и заливам.Пека в умерена фурна до готовност. Много ми е вкусен така огретена.
Цитирай

и аз не ям често огретен, не ми е вкусен  Rolling Eyes

свеки прави обаче много вкусна рецепта  Crazy

Огретен на свеки Laughing
сварени картофи, нарязани на колелца
2 - 3яйца
сол, пипер, индийско орехче
250 мл. течна сметана
синьо сирене или твърдо жълто сирене - настъргано.

нарежда като керемидки картофите в намазнен огнеупорен съд.
разбива яйцата с подправките, добавя сметаната и обърква (синьото сирене се слага също в сметаната).
залива картофите.
запича. когато леко позлатее добавя настърганото сирене / кашкавал и дозапича.

за месоядните - отгоре слага и малко наситнен бекон и после настърганото сирене.

вкусно става  Peace
Цитирай

Аз от както намерих тази рецепта и правя огретена само по този начин Mr. Green http://simplyblue.wordpress.com/2008/01/10/ogreten/
Цитирай

вземи си фикс на маги за огретен.много сполучливо става. Peace

И аз с фикса го правя. Но е необходимо преди това да се сварят леко картофите. И не слагай сол - в самия фикс има.  Peace
Цитирай

Аз от както намерих тази рецепта и правя огретена само по този начин Mr. Green http://simplyblue.wordpress.com/2008/01/10/ogreten/
Много ми хареса тази рецепта. В най-скоро време ще я пробвам. Аз обичам огретен, но мъжът ми не. Детето и то не е от най-ящните, но ще им се наложи да ядат, тъй като много ми хареса рецептата.
Цитирай

Много ми хареса тази рецепта. В най-скоро време ще я пробвам. Аз обичам огретен, но мъжът ми не. Детето и то не е от най-ящните, но ще им се наложи да ядат, тъй като много ми хареса рецептата.
Няма да съжаляваш Hug
Цитирай

1-14 от 26 отговора