Моля даите съвет относно режимите на кърмене

  • 674
  • 12
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Беб4о е на 12 дни.Нещо не можем да се оправим с режима на кърмене.Моля дайте няколко съвета:
1.Колко време да държа бебето на гърдата да суче(педиатърката каза 20 мин са достатъчни),но след 20 мин тя много рядко се пуска сама.Да я махам ли след 20 мин от гърдата или да я чакам да се пусне сама
2През деня се буди да яде на около 3 часа,но понякога се налага да я будя за да спазим часа.Трябва ли да спазвам строг режим (например 6,9,12 ....часа)или ако не се събуди на 3тия час да  я оставя да спи докогато иска и тогава да я храня.Така,без режим не можеш да си плануваш времето,но споделете вашия опит
3В една книга съм чела никога да не се будят бебетата през нощта за хранене.Като се насучи след баня(около 9-9.30)да я будя ли за храненето в 12 или даи дам като се събуди по-късно през нощта
4Нормално ли е през нощта(2.30-3 и 5-6 4аса при положение че в 12 е яла)да се буди на по -малко часове отколкото през деня(през деня на около 3 ,а нощем на 2-2.30)Да се мъча л да я отказвам от среднощното хранене и ако да как(само с вода не става)или още е много малка.
5Да проверяваме и сменяме ли памерса през нощта преди ядене или направо да давам цицата.Моля ви дайте ми изчерпателни отговори.Благодаря предварително

Последна редакция: пн, 04 юли 2005, 14:05 от вилиана

# 1
  • Мнения: 5 255
Режим - на поискване, т.е. когато се събуди предлагаш гърда.
Колкото иска ще суче.
Когато спи не го буди под час.
Така, с този режим ще се регулират нещата постепенно.
При нас с Лора е така  Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 4 915
Първо - прочети темите по въпроса ти в "Библиотека" - има я закована по-горе във форума, ще ти даде много изчерпателна информация.

Конкретно по запитването ти:

1. Дръж бебето на гърдата  колкото то поиска. Когато се пусне, можеш да го оригнеш, да го поставиш на другата гърда - ако иска да посуче още малко, ако не иска - негова воля.

2. Никакъв режим, ще я кърмиш, когато бебка пожелае. Дори и през час да огладнява, няма да се плашиш, ще я кърмиш. Води се по детето и няма да сбъркаш! Спазването на строг режим е изнервящо и за детето, и за майката.

3. За 12-дневно бебче бих будила през деня, ако спи 4 часа. Но за нощта - остави го да спинка. Ако се събуди, го кърмиш и пак заспивате.

4. Нормално е нощем да суче по-често - тъй като е сънено детето, суква по-малко количество и вероятно огладнява по-бързо. Няма да го отказваш отсега от нощното кърмене - полезно е и за двете ви - успокоява, приспива и нахранва детето, а на теб стимулира лактацията. Освен това много по-бързо и спокойно детенцето ще заспи отново, отколкото да го наливаш посред нощите с вода и  да го люлееш на ръце. Още е и твърде малко, и е добре да хапва по-често, щом изпитва нужда.

Съветът  тук отново е : води се по детето! Щом се буди и иска да суче - дай му да суче. Дъщеря ми още я кърмя нощем и двете сме доволни. Явно не е надраснала нощното будене, ще я чакам сама да го направи. Сега й растат зъбки и със сукане се успокоява най-бързо и ефикасно.
Тук има много майка на по-големи дечица, които кърмят нощем. Други бебчета спират да се будят още на 2-3 месец. Бебчо ще реши кога.  Heart Eyes

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мама го е казала съвършено изчерпателно и ще получиш същия отговор от всички тук Grinning
Никакъв режим - хранене,когато поиска детенце (не се притеснявай,някъде след 6-тата седмица ще видиш,че стават предвидими нещата и има предсказуем начин,по който протича деня - няма да е на твърди часове,но ще спи по горе-долу едно и също време и ще яде през горе-долу предвидими интервали - които най-вероятно няма да са на 3ч,моята 7-месечна мома яде все още през 2ч - но има и бебета,които сами си правят 4-часови интервали - ще видите към кои ще сте,но това го определя бебето,не ти!).
Като спи - не будиш (освен ако редовно не спи по повече от 4ч - още сте мънички и може да го има този момент,но ако пишка нормално и се буди горе-долу през 3-4ч я остави да си спи и да се буди сама).Плануването на времето го изхвърли през прозореца - от опит и с двата модела хранене мога да ти кажа,че е по-лесно без твърди часове - просто зарязваш нещата до средата,храниш бебе да заспи и си продължаваш откъдето си спряла.Излизанията също не са проблем - само си взимаш бебето с теб LaughingАз я мъкна моята госпожица от 20-тия ден (през зимата) навсякъде - фризьори,библиотеки,магазини,изложения,държавни учреждения - даже е полезно,че доста по-бързо си свършвам работата отколкото ако ида сама Mr. Green
Нормално ли е нощем да суче по-често - да,нормално е - но скоро ще се променят нещата.Бебе няма все още понятие от нощ и ден,но полека ще се научи да ги разграничава и ще се приспособи.Не я отказвай в никакъв случай насила от нощните будения (няма и да успееш,много сте малки) - нощната стимулация на гърдите е много важна поне до установяването на стабилна лактация (първите 3 месеца),а и стомахчето на едно 12-дневно бебе не побира достатъчно,за да може да изкара 6ч без храна!Когато няма нужда от нощно хранене,бебето само ще спре да се буди Grinning
Цялото дълго описание с две думи - остави бебето да те води за тези неща,не книгите или доктора - и няма начин да сбъркаш,при това ще ти е много по-лесно и ще имаш много по-кротко бебе,което почти не плаче Grinning
Забравих да те предупредя - горе-долу около 3 и 6-та седмица и после 3 и 6-ти месец има дни,в които бебето ще иска да суче нонстоп - може и през час или действително постоянно.Това са скокове в растежа и е абсолюттно необходимо да разрешаваш неограниченото сукане,за да може кърмата ти да се увеличи в съответствие с нуждите на бебето.От добавка няма нужда!,само ще навреди в тези моменти,защото бебето няма да суче достатъчно често и съответно няма да увеличи достатъчно млякото ти.Тези моменти не траят дълго - около 3-4 дена обикновено,но са шашкащи и мамите обикновено решават,че кърмата не стига,че трябва да дохранват...и отбиват постепенно.
И още един съвет - не давай нищо освен кърма - бебето няма нужда от допълнителна вода и каквото и да е друго (за коликите по-добре капки,отколкото чай,ако имате нужда) - водата само му заема място в коремчето и така суче по-малко от нужното.
Ще се справиш - разчитай на бебето и бързо ще се научите взаимно да се разбирате чудесно - наслаждавайте се Grinning

# 4
  • Мнения: 1 215
Беб4о е на 12 дни.Нещо не можем да се оправим с режима на кърмене.....
Много добре са ти обяснили, но хайде и аз да се включа с моя скромен опит!
1. Дръж бебето колкото иска на гърдата, особено през първите седмици бебетата страхотно обичат да са ''закачени'' там.
Моето бебе имаше бум на растежа малко след втората седмица и тогава имах чувството, че е непрекъснато гладно, но за няколко дни премина.
2. 3-4 часа са ок, освен ако нямате жълтеница и бебето е по-поспаливо. Аз заради жълтеницата будех бебка в първите 2 седмици на 2 часа, а през ноща максимум 3.
3. По въпроса за книгите - колкото автори, толкова и мнения. Не може на всички да се угоди Mr. Green
4. Нощните будения са нормални, често малките бебчета са по-активни през нощта. Давай гърдата и си гледайте спокойствието, аз лично не знам как иначе бих се справила със събудено и ревящо бебе. А и щом се буди, значи е гладно - грехота е да се залъгвате с вода, след като има мляко.
5. За памперса- сама ще си решиш. Аз сменям след всяко ядене, защото преди ядене просто детето си иска да суче сега и веднага и няма време за странични занимания.
Можеш да използваш сменянето на памперса за разбуждане на бебето преди ядене или ако задрямва на гърдата и не суче ефективно.

# 5
  • Мнения: 3 161
И от мен същото - както е казала баба ми на майка ми едно време - питай бебето, то ще те научи.  Grinning

То зависи де, защото вие явно сте на някакъв режим и може би ти се иска да го спазваш, и сигурно нашите съвети малко те объркват. Но в интерес на истината трябва да знаеш, че режимите са измислени за удобство на майката, а бебето не винаги реагира добре на тях. Предполагам, че твоето е точно от тях. Така че най-добре ще е, ако успееш да си смениш нагласата и да приемеш то да те води.

За нощното хранене: не я буди сама, но я дръж близо до себе си и давай винаги, когато поиска. Ако обаче не се буди по цяла нощ, има опасност да ти се препълват гърдите, така че в този случай е по-добре да я събудиш по някое време и да й дадеш.

За пампата: ако е акана през нощта, сменяш. Иначе не е нужно до сутринта.

Другите са ти дали добри и изчерпателни съвети, но влез и в библиотеката и сама се информирай. В момента нямаш по-важна задача от това да осигуриш комфорта и правилното кърмене на бебето, така че не жали времето, прекарано в четене. То е инвестиция в здравето! (а и да не ти казвам какво финансово облекчение за семейния бюджет, ако се справиш успешно с кърменето и пропуснеш адаптираните млека).

Препоръчвам ти още Книга за кърменето, там има страхотни съвети (пиши ми на ЛС, ако те интересува откъде да я намериш; има я и в електронния магазин на форума).
 
Ето и линк към една от статиите в библиотеката, но има още доста полезни неща: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1794

Успех!

# 6
  • Мнения: 128
Здравейте! Май само аз съм държала бебо под строг режим- спи, не спи по час яде плюс минус 15 минути до половин час! Ми то иначе не можеш да разполагаш с лично време! Вярно бебенцата ни са най-важни, и все пак и ние мамите сме хора! Аз направих голяма грешка от началото като държах Виктор по половин час на всяка гърда- а той си изцоква колкото му трябва и след това само дъвче зърното и се кефи щото му пуска млекце малко по малко! Навсякъде по книгите четях че детенце като се нахрани и само се пуска гърдата - ДА ДА, АМА НЕ! Пробвала съм го с часове да си цоцка и не се пуска! И какъв мислите беше резултата - ужасни рагади! Бебе Виктор цоцка - мама Ели реве от болка! Виктор е вече на 2 месеца и половина, а до преди три седмици се цедях и давах с шише! А сега вече по малко ме болят гърдите и му давам да цока! Добре че моето бебче не се отби! Споделям как е било при мен - сама си прецени кое е правилния вариант.
Пропуснах да кажа за нощното ядене - ако си спинка бебока въобще, въобще не си мисли да го будиш. Така е по добре и за теб. Явно бебенце разбира, че трябва по това време да спинка.
Поздрави от мен и успешно кърмене  bouquet
Един съвет за поза за кърмене- най-добре се чувствам, когато кърмя в легнало положение! Тази поза е много подходяща за мами раждали със секцио - те си знаят защо!  bouquet

# 7
  • Мнения: 3 379
Надали ще ти кажа нещо по-различно, но все пак имам някои други идеи Simple Smile
1. Дръж я на гърдата колкото иска тя, не гледай часовника. Прехвърли я и на другата, ако мислиш че има нужда. Ако кърмиш от двете гърди, следващото кърмене започваш от тази, на която е сукала последно. Ако кърмиш от едната гърда само - редуваш ги.
2. Кърми я без режим, когато поиска. Въпреки другите съвети обаче, аз бих те посъветвала да не кърмиш по-често от 1.5-2 часа през деня, а също внимавай ако се появят колики да не бъркаш коликите с глад, защото ако плаче от колики, храненето само усложнява нещата. В същото време смятам, че през нощта можеш да кърмиш дори и на по-кратък интервал, тъй като тя не суче по толкова много.
3. Ако спи нощно време, не я буди. Ако се буди обаче, не я залъгвай с вода, а я кърми.
4. Няма нищо странно в по-честото будене нощтно време.
5. За памперсите - ами аз проверявах всеки път и ако беше наакан (което се е случвало само два пъти) - винаги съм го сменяла. Честно да ти кажа в началото му сменях памперса дори и да не е наакан, но винаги пред икърмене. Аз по принцип винаги съм сменяла памперса преди кърменето, защото той обикновено заспива на гърдата.

Успех!

# 8
  • Мнения: 4 242
Кърмене на поискване- когато и по колкото иска детето! Това е тайната на дългото и успешно кърмене Wink

eli_nikol  има време мамите да бъдем хора Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 6 242
Поздрави от мен и успешно кърмене  bouquet
Един съвет за поза за кърмене- най-добре се чувствам, когато кърмя в легнало положение! Тази поза е много подходяща за мами раждали със секцио - те си знаят защо!  bouquet
И не само за раждалите със секцио. Аз родих нормално, с епизиотомия, и първите 2-3 седмици само така можех да кърмя.

За режима - аз пък си го будех, е не стриктно до секундата на 3 ч., за да може да различава деня от нощта. Така през деня се хранеше на 3ч., 3 ч. и половина, а вечер си спеше, беше на десетина дни когато започна да си спи по цяла нощ без изобщо да се буди!

Памперса сменям винаги преди хранене, защото след това на пълен стомах може да повърне, а и като беше мъничък след хранене веднага заспиваше, понякога без дори и да се оригне.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Кърмене на поискване- когато и по колкото иска детето! Това е тайната на дългото и успешно кърмене Wink

eli_nikol  има време мамите да бъдем хора Wink

Подкрепям! Моето бебе е много дребно-роди се 2050 кг, а сега е 3900...И въпреки всичко не я насилвам-като се опитам да и дам повече или по-често повръща и май и е много тежко....те явно си знаят колко искат...
 П.С. Понякога през нощта изкарва и по 10-11 часа без ядене...

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
На мен акушерката ми каза най-добре за лактацията било хранене през ноща между 11 вечерта и 3 сутринта. Та в този период беба само да кажеше А и веднага се намираше залепена за гърдата ми  Laughing
И аз така на поискване и колкото иска. Първото го храних под режим, по 20 мин на гърда. Виках как може така без режим и аз съм човек, но честно да ти кажа на поискване е много по-лесно Wink.

# 12
  • Мнения: 4 629
ЧЕстито бебче!

Ако сина ми не се будеше за нощните хранения сам аз бих го будила първите 3 месеца. За новородените бебета не е добре да не ядат повече от 4 часа. Пада им кръвната захар, което би могло да доведе до тежки последици. Т. е. ако бебето не си поиска кърма 4 часа след последното хранене бих предложила.

За продължителността на кърменето не съм държала сина ми на гърдата повече от 50 минути. Е за някои от нощните кърмения не гарантирам, защото заспивах Embarassed

Не бих се опитвала да отучвам детето от нощните хранения - за мен това е проява на жестокост.
 
Ние памрерса го сменяхме нощем. Не ми се струва добра идея бебо да спи в мокър или наакан памперс.

Това, че нямам изграден почасов режим на кърмене не ме притеснява ни най-малко. Беби е по цялден с мен и няма място, на което да съм и да не мога да го кърмя когато е гладен. Случвало ми се е да ходя и да кърмя едновременно. Не се чувствам ограничена в свободата или времето си по никакъв начин, поради това, че кърмя Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт