Защо сключихте църковен брак

  • 7 654
  • 104
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 806
Защо цитирате само началото и частта за жената. Частта за мъжа според мен е доста по-интересна.
"Вие, жените, покорявайте се на мъжете си като на Господа, ...но, както Църквата се покорява на Христа, така и жените да се покоряват на мъжете си във всичко. Вие, мъжете, обичайте жените си, както Христос обикна Църквата... Тъй са длъжни мъжете да обичат жените си, както обичат телата си; който обича жена си, себе си обича. Защото никой никога не е намразил плътта си, а я храни и съгрява... Тази тайна е велика!... Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се прилепи към жена си и ще бъдат двамата една плът!"

Зна4и съм била напълно права в твърдението си, 4е според православието жената трябва да се покорява на мъжа си.  Ти само добавяш, 4е и на Господ трябвало да се покорява, не само на мъжа си.  А аз то4но това казах по-горе-- 4е не искам да се покорявам на никой-- нито на Господ, нито на мъжа ми.  Така 4е не ме обвинявай, моля, 4е говоря на изуст.

А 4астта за мъжа да ти кажа никак не ме трогва и възторгва.  И тя ми е неприятна.  Не искам мъжа ми да се 4уства задължен да ме оби4а, още по-малко да ме храни и пои.  Аз възприемам мъжа си като най-добрият ми приятел в живота, а не като някакъв закрилник и стопанин.  Ако спре да ме оби4а, смятам 4е трябва да е свободен да действа както реши, а не църквата да го плаши, 4е това е равнозна4но на самоомраза.  Ние не сме една плът, а двама отделни души решили да са заедно в живота...
Глупости! 

Може би за това мюсюлманските жени носят фереджето, защото тяхната религия не гласи да се подчиняват на съпруга си.  Или защото будистите не вярват, че жената е подчинена, или хинди или евреи.... Голяма причина изтъкна.

Попът чете от библията  която е на +2000 години.  Това са стари завети.  Хайде да не се впускаме в обяснения на религии.  Това не беше въпроса на авторката.

# 46
  • София
  • Мнения: 604
Не сключихме църковен, защото
1) не  сметам за необходимо - с този човек съм пред Господ и без тази церемония
2) не ми се угаждаше на роднини
3) бях в 4 месец бремненна и направихме съвсем скромно подписване, абсолютно никой не ми е помагал в организацията, за всичко съм излизала от работа да запазвам часове в зали, да пазарувам и уреждам нещата, мъжът ми не може да излиза от работа Tired
4) не съм кръстена в църква-само в съвет, имаше някакво условие да си кръстен, за да сключиш граждански брак, в последствие разбрах, че само за кумувете се изисквало
5) мъжът ми не е настоявал
6) може по всяко време да си направиш църковен брак, нещо като " освежаване" на брака след години Grinning

# 47
  • Мнения: 784
Бракът е религиозен институт. Създаден е като такъв и стотици години не е съществувал под друга форма, освен като свързване пред Бога.

Т.нар. "светски" брак е абсолютна безсмислица - нещо като "кръщенетата" в съвета, които се практикуваха преди 10 ноември. Един сурогат, създаден за да запълни вакума във стойностите.

Ако човек не е религиозен, не би трябвало да сключва изобщо никакъв брак. Именно светският брак е истински лицемерен по своята същност, защото точно встъпващите в него го правят заради обществото и защото "така е прието". Той не дава нищо в личните отношения между хората. Само не ми казвайте, че светският брак се сключва заради правните си последици, защото съм юрист и много добре знам, че съществуват достатъчно алтернативни юридически способи за уреждане на имуществените и родствените отношения между двама души.

# 48
  • Мнения: 940
Не сме, и няма да сключим, защото искаме само църковен,а то не може. Един вид--църквата ни е само заукраса. След време, ако решим да си освежим брака, ще го направим. Засега сме запланували само подписване, съвсем скромно.

# 49
  • Мнения: 525
За да спазим традицията, беше ми приятно  Heart Eyes

# 50
  • Мнения: 654
ВЕЧЕ МОЖЕ ЦЪРКОВЕН БРАК БЕЗ ДА ИМА ГРАЖДАНСКИ.

# 51
  • Мнения: 1 674
2 опция

# 52
  • Мнения: 6 645
ВЕЧЕ МОЖЕ ЦЪРКОВЕН БРАК БЕЗ ДА ИМА ГРАЖДАНСКИ.

За България ли говориш?

# 53
  • София
  • Мнения: 344
Е как да отговоря?
Два брака имам. При първия сключих и църковен, защото тогава бях убедена, че така трябва, хареса ми и ритуала. Разведох се, но църквата не ме разведе. Питах попа, който ме венча какво ще стане с църковния брак и ми отговориха, че така си остава, че дори мога пак да сключа църковен брак ( 5 или 6 пъти ).
При втория брак реших, че няма смисъл.
Та сега пред Бога съм венчана за един мъж, а пред обществото за друг.

# 54
  • Мнения: 1 897


Ако човек не е религиозен, не би трябвало да сключва изобщо никакъв брак. Именно светският брак е истински лицемерен по своята същност, защото точно встъпващите в него го правят заради обществото и защото "така е прието". Той не дава нищо в личните отношения между хората. Само не ми казвайте, че светският брак се сключва заради правните си последици, защото съм юрист и много добре знам, че съществуват достатъчно алтернативни юридически способи за уреждане на имуществените и родствените отношения между двама души.
Встъпвайки в брак човек обикновено го прави с мисълта, че е намерил спътника в живота си .Така, че какво лошо има в това да искаш да заявиш пред обществото, че с този човек  се обичате и сте официално двойка? И защо да е лицемерие да предпочетш брака пред останалите алтернативни методи за уреждане на родствените и имуществени отношения?
Въпрос на избор и на мироглед е.

# 55
  • Мнения: 340
Глупости! 

Може би за това мюсюлманските жени носят фереджето, защото тяхната религия не гласи да се подчиняват на съпруга си.  Или защото будистите не вярват, че жената е подчинена, или хинди или евреи.... Голяма причина изтъкна.

Попът чете от библията  която е на +2000 години.  Това са стари завети.  Хайде да не се впускаме в обяснения на религии.  Това не беше въпроса на авторката.

Ти май нямаш елементарни способности за логи4на мисъл.  Ако въпрос "Защо сключихте църковен брак" не предполага разговор за религия, за какво според теб трябва да говорим?
И къде видя да казвам, 4е исляма или която и да било друга религия е "по-добра" от християнството. 

Изобщо за атеизъм 4увала ли си?

Аман от малоумни изказвания...

# 56
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Исках да сключа църковен брак, защото съм вярваща.
Дори и да не съм ревностна християнка, вярвам, че има нещо което ръководи живота ни.Вярвам в чудеса.
И тайничко се надявах, че брак с църковен ритуал би бил поне благословен от висшите сили...или ако предпочитате да кажем Бог.
За съжаление нашата сватба се състоя по време на великденските пости, когато е абсолютно забранен църковният брак, а бяхме притиснати от времето и нямаше как да отложим.

# 57
  • Мнения: 806
Глупости! 

Може би за това мюсюлманските жени носят фереджето, защото тяхната религия не гласи да се подчиняват на съпруга си.  Или защото будистите не вярват, че жената е подчинена, или хинди или евреи.... Голяма причина изтъкна.

Попът чете от библията  която е на +2000 години.  Това са стари завети.  Хайде да не се впускаме в обяснения на религии.  Това не беше въпроса на авторката.

Ти май нямаш елементарни способности за логи4на мисъл.  Ако въпрос "Защо сключихте църковен брак" не предполага разговор за религия, за какво според теб трябва да говорим?
И къде видя да казвам, 4е исляма или която и да било друга религия е "по-добра" от християнството. 

Изобщо за атеизъм 4увала ли си?

Аман от малоумни изказвания...

Може ли без да се обиждаме моля?

# 58
  • Мнения: 2 567
Ха сега! Моят отговор го няма в анкетата  Wink Гражданският ни брак беше в Германия само с приятели. В София 2 месеца по-късно сключихме църковен, за да има все пак някаква церемония преди купона.  Grinning

# 59
  • Мнения: 1 100
Не сме сключвали църковен брак по ред причини:

1. Не съм кръстена, защото смятам, че Бог е един и не искам да се обвързвам с никоя религия. Доколкото знам Светото кръщение е условие за сключване на църковен брак.
2. Съпругът ми е католик, а ако аз все пак направя компромис и се покръстя, ще бъда източноправославна християнка, защото изучавайки религиите, тази ми допадна най-много.
    2а. Макар да е кръстен като католик, съпругът ми не е вярващ и не желае църковен брак. Но това е най-малката причина - заради мен би го направил.

По въпроса за църковния ритуал - приисквало ми се е да се омъжа в Катедралата в Милано, в Барселона, в Палма де Майорка, в Нотр Дам дьо Пари - там величието на катедралите е съизмеримо с величието на любовта, която чувствам и искам да заявя пред Бога публично. А музиката от органа ме доближава още повече до Него. Разтапям се при мисълта да вляза на такова място в бяла рокля под ръка с любимия мъж... но заради това не мога да предам принципите си. Peace

Последна редакция: пн, 22 сеп 2008, 15:58 от Ванилия Канелска

Общи условия

Активация на акаунт