Валдорфска педагогика

  • 11 695
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
Не разбирам. Задавам, конкретен въпрос. С какво предизвиках полемика? Не задължавам никого да споделя възгледите ми. Не моля непознати за симпатия.
"деца на различни възрасти са в една група, всичко правят заедно, големите си играят с малките"
Не виждам някакъв смисъл от подобна идиотия. Килийните училища са отречени в България още преди един век. Завъщането им след т.н. Демокрация в малките градове и села доказа пълната безпредметност деца на различни възрасти да се обучават заедно.
Рециталите и другите колективни публични изяви на децата им дават ценен опит да се интегрират в обществото и да могат да се иразяват публично!
Педагогическият процес е наука, а не свободно творчество. Пораженията нанесени на детето от неправилното му прилагане дават отпечатък за цял живот!
Помислете малко! Това, което вие приветствате е метод отпреди 100 години. Извинявайте, но науката и обществените отношение доста са мръднали напред от тогова.
Вие, се изказвате неподготвен. Много майки писаха по тази тема. Основите на педагогиката, която Вие не разбирате, вече са обяснени в този форум. Защо не си направихте труда да почетете. Ще Ви го кажа с две думи - в основата на тази педагогика е ЛЮБОВТА. Любовта към ЧОВЕКА, към ИНДИВИДА. И това, драги ми Гост, ни връща не 100, а хиляди години назад.

Драги ми, това че са писали "много майки" не значи, че това което се пропагандира чрез тази псевдо педагогика е полезно за децата. Основите на педагогиката НЕ МОЖЕ да са т.нар. ЛЮБОВ към човека. "Любов към индивида" пък въобще е смешно като понятие! Педагогиката си има други основи, независимо дали те ви харесват или не... Драги родители, пазете се, защото пътят към ада е постлан с добре намерения и красиви приказки! Грухичка индианци са прочели две книжки и са напълнили устите си с медени думи. Дребнобуржазната, протестанстка фирософия е далече от нашия мироглед!
Ще цитирам основата на идята на тази "педагогика":
"... валдорфци гледат на дейността на учителя като на изкуство; че те приемат, че основната задача на детето в този първи период от живота му, основната му задача е да развие организма си най-вече чрез много движение, ритмични игри, слушане на приказки и свободни игри. Че съобразяването с индивидуалността на детето във всеки един момент и всяка дайност е единственият, според тях здравословен начин за такова развитие. Те са издигнали здравословният живот на детето в основен принцип, който налага бавно темпо на работа, близост до природата и опазване от негативите на цивилизацията (прекомерната употреба на пласмаси, телевизори и компютри) в приоритети. Единственият начин, по който детето се учи, според тях, е личния пример на възрастния. За това цялото поведение на учителката по време на работа е съобразено с това,  на какво тя си е поставила задача да научи децата."
Схванахте ли? Това е образование предназначено да превърне децата в кротки бачкатори, а не в хора с мечти...
А, драги ми критико, педагогиката има три основни стълба: ОБРАЗОВАНИЕ, ВАЗПИТАНИЕ И РАЗВИТИЕ НА ЛИЧНОСТТА! В тази схоластика дето я защитавате виждам,че възпитава само овни отиващи на заколение! hahaha

# 16
  • Sf
  • Мнения: 978
На един от изпитите в горните класове, в едно валдорфско училище в Австрия, едно момиче изпълнило любимото си класическо произведение на цигулка, която САМОСТОЯТЕЛНО е проектирало, изработило, сглобило и се е научило да свири на нея.

Не говори за овце и бачкатори, а питай Гугъл, колко известни хора са випускници на валдорфски училища. Поинтересувай се също, колко випускници на родните гимназии са способни да си направят цигулка и да свирят на нея.

# 17
  • Мнения: 4 753
Ще цитирам основата на идята на тази "педагогика":
"... валдорфци гледат на дейността на учителя като на изкуство; че те приемат, че основната задача на детето в този първи период от живота му, основната му задача е да развие организма си най-вече чрез много движение, ритмични игри, слушане на приказки и свободни игри. Че съобразяването с индивидуалността на детето във всеки един момент и всяка дайност е единственият, според тях здравословен начин за такова развитие. Те са издигнали здравословният живот на детето в основен принцип, който налага бавно темпо на работа, близост до природата и опазване от негативите на цивилизацията (прекомерната употреба на пласмаси, телевизори и компютри) в приоритети. Единственият начин, по който детето се учи, според тях, е личния пример на възрастния. За това цялото поведение на учителката по време на работа е съобразено с това,  на какво тя си е поставила задача да научи децата."

Четох, четох и нищо лошо не видях в горенаписаното - къде казваш е проблема???   newsm78 

# 18
  • Мнения: 2 401
Елица, не ми давай съвети какво да правя, при положение, че аз не го правя.  Просто бях длъжна да предупредя здравомислещите къде могат да попаднат децата им.  Както и се почувствах длъжна тогава да сигнализирам  в Дирекцията по вероизповеданията за две такива занимални, с които имахме близък контакт, и откъдето ми отговориха, че за съжаление  това е вече много често срещано явление. Надявам се, че работят по въпроса по някакъв начин все пак. 
Това, което чета в постовете ви напълно се покрива с  "идеите" на  споменатите от мен занимални.
Бъдете преди всичко разумни, пък макар и продукт на гадния съвременен капиталистически свят.

# 19
  • Мнения: 2 401
На един от изпитите в горните класове, в едно валдорфско училище в Австрия, едно момиче изпълнило любимото си класическо произведение на цигулка, която САМОСТОЯТЕЛНО е проектирало, изработило, сглобило и се е научило да свири на нея.

Не говори за овце и бачкатори, а питай Гугъл, колко известни хора са випускници на валдорфски училища. Поинтересувай се също, колко випускници на родните гимназии са способни да си направят цигулка и да свирят на нея.

На твое място бих обърнала по-сериозно внимание на написаното от госта.
Също така можеш да попиташ Гугъла колко известни хора са  членове на всевъзможни секти.

# 20
  • Sf
  • Мнения: 978
На твое място бих обърнала по-сериозно внимание на написаното от госта.
Също така можеш да попиташ Гугъла колко известни хора са  членове на всевъзможни секти.

Темата не е за секти, а за Валдорфска педагогика.

# 21
"...едно момиче изпълнило любимото си класическо произведение на цигулка, която САМОСТОЯТЕЛНО е проектирало, изработило, сглобило и се е научило да свири на нея."
Това е потресаващо! А математиката научило ли е? Щото трудовото обучение е елемент, но не и цялото образование необходимо за едно дете! Потрес! Направила цигулка! Каква гордост! А да говори може ли? Всъщност, те хората котки да правят салто могат да научат, пък един капиталистически индивид да не може да се научи да прави цигулка...  и то за 10 години обучение!

Не виждаш нищо негативно?
Ами ето ти прост пример: "опазване от негативите на цивилизацията". За какво образование говорим, при условие че нещастните деца ги пращаме в феодалния строй?

Всъщност, някъде да съм казал, че това е секта? Не! Просто са поредните протестантски мошеници!

# 22
  • Мнения: 7 821
Хайде стига вече!
Темата не е за/против тази педагогика. Факт е че тя съществува, факт е, че отзивите и мненията са противоречиви, НО оставете привържениците и да общуват и обменят мнения на спокойствие. Моля!

# 23
  • Мнения: 836
Ама, защо не си обединят 98-те теми за тази педагогика в една, та трябва на всеки 2 седмици наново да ги четем?

# 24
  • Sf
  • Мнения: 978
Ама, защо не си обединят 98-те теми за тази педагогика в една, та трябва на всеки 2 седмици наново да ги четем?

Може би за да не си спомнят нашите деца, как не са им давали да пият вода в детската градина. И може би да не си спомнят като най-прекрасно събитие от деня, моментът в който идват да ги вземат от там.

# 25
 Party Извинете, но няма походяща емо икона за "ПАНАИРИ".
Драги ми, Милене.  Laughing Искрено се забавлявам с постовете Ви. Изадени от контекста, нещата наистина изглеждат смешни. Но Вие сам знаете, че истината не е тази. Пропуснали сте да споменете възрастта, за която сте писали. Наясно сте, че с порастването на Индивида, неговите желания и нужди се променят. И Валдорфската педагогика се съобразява именно с това.
Скъпи Минзухар, не разбирам страха Ви.  #2gunfire Аз не съм човека с пищовите. Но ако ме обадите на Дирекцията по вероизповеданията  Whistling, много ще Ви се разсърдя.  bouquet Предлагам Ви да слючим мир, защото и мен ме е страх от въпросната инстанция.  Нищо че засега пълня  главите само на собствените си деца със щуротии за  самоуважение и любов, към себе си и околните. Вие пък ме дръжте под око  Crazy - току виж съм решила да промия мозъците и на другарчетата им.
Общо взето се радвам, че ви има. В спора се ражда истинита. А Вие, драги ми, Милене, работите в полза на "моята" истина.
 

# 26
И друго, децата ми ходят в 130-та ДГ. Казва се "Приказка". Валдорфската ми е далеч и базата и не е подходяща за дъщеря ми. Детето има здравословни проблеми. Та въпросната детска градина е страхотна. Децата пият вода когато искат. Учителките са внимателни и знаят защо са там. Съобразяват се с възможностите и интересите на децата. Съобразяват се и с желанията на родителите.  Базата е добра. Има телевизори, но гледането им не е практика. Децата ми се чувстват добре там.
Защо казвам това. За мен е важен подхода към Човека. Примера, който му даваш. В тази детска градина /повярвайте ми, не съм я избрала лекомислено/, работят хора, които наистина обичат децата и се вслушват в потребностите им. Именно поради тази причина, аз избрах за децата си Валдорфската педагогика. И отново казвам, избора ми не е лекомисленSunglasses

# 27
  • Мнения: 836
Ама, защо не си обединят 98-те теми за тази педагогика в една, та трябва на всеки 2 седмици наново да ги четем?

Може би за да не си спомнят нашите деца, как не са им давали да пият вода в детската градина. И може би да не си спомнят като най-прекрасно събитие от деня, моментът в който идват да ги вземат от там.

Мила, Mrs. Lovett,
Благодаря за специалното внимание!
Харесва ми, че вниквате в детайлите и отдавате значение на всяка подробност, когато говорите със събеседника си.
Само, че при обстойното изучаване на публичното ми досие тук, сте пропуснали факта, че детските градини за които съм писала (в другата тема), не съществуват вече 20 години. За мое най-голямо съжаление.
Да, имаха недостатъци - едното беше, че в някои се забраняваше да се пие допълнително вода. Но, не във всички е било така. Нека не злоупотребяваме с фактите и да не превръщаме спора тук в детската игра - плезене на езици.
Вече във всяко (или поне в тези, за които имам информация) ОДЗ, има апарат за вода (от онези, с големите бидони), така, че предимството на Валдорфската, в това отношение се губи.

Та, по същество - чела съм и съм запозната с В. педагогика. Разгледах обстойно наличната им библиотека и съм категорична, че зад примамващите приказни декори, с които привличат захласнатите майки и деца, стои една опасна пропаганда.

Всеки има право на избор, както и на самостоятелна преценка.
Повече нямам намерение да споря.
 
Не разбрах защо снощи модератор ме изтри (при наличие на толкова други постове, преливащи от цинизъм и простащина), а моето скромно мнение, че Валдорф са секта, се оказа така застрашително.




# 28
  • София
  • Мнения: 4 412
Хайде стига вече!
Темата не е за/против тази педагогика. Факт е че тя съществува, факт е, че отзивите и мненията са противоречиви, НО оставете привържениците и да общуват и обменят мнения на спокойствие. Моля!

Между другото и аз се учудвам, защо в БГ мама се толерира толкова Валдорфската педагокиката newsm78 Преди около 1 година /когато тук видях първата тема/ изчетох доста неща и мнението ми е по-скоро резервирано. Разбира се мога и да греша, но когато има поне 10-15 години обучение по тази система, ще може да се каже как се прилага в БГ условия.  Чудя се защо не се оформи една тема за привържениците и всеки, които се интересува да пише в нея. А когато има нова питане, модератора да го мести там.

# 29
  • Мнения: 2 401
Хайде стига вече!
Темата не е за/против тази педагогика. Факт е че тя съществува, факт е, че отзивите и мненията са противоречиви, НО оставете привържениците и да общуват и обменят мнения на спокойствие. Моля!

Между другото и аз се учудвам, защо в БГ мама се толерира толкова Валдорфската педагокиката newsm78

Това е един много добър въпрос.  Различни мнения трябва да има.  За да не може всяка случайно попаднала на темата майка все пак да бъде безпроблемно облъчена и зарибена, а да има възможност да  види поне ДВЕ гледни точки.   Ако различните мнения се трият, и то за нещо толкова сериозно, то .. това не е добре.

Общи условия

Активация на акаунт