Помощ!!! - диагноза ЧЕРВЕН ВЯТЪР или НЕ???

  • 47 663
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 606
Здравейте на всички,
От 1 месец имам проблем с долната част около глезена на левия крак. Всичко тръгна от малко червено петънце, което започна да нараства и стигна до абцес- така ми се поду крака, че се наложи спешно да вляза в болница и с 2 антибиотика и реванолени копреси успяха да потушат възпалителния процес.
Правиха ми рентген на крака -костта е наред. Явно проблема е от тъканта или кръвоносната система.
Имам следните симптоми:
1. побиване на тръпки - вдигам температура 37,5 - това е за 1 час вечер.
2.лесна уморяемост и отпаднолост
3. проблеми с гърлото
Ходих на ревматолог, кожен лекар - те твърдят, че не съм за тях...Съдовия хирург,където ходих ми каза, че това било "червен вятър", хирурга, който ме прие в болницата каза,че това не е червен вятър. И ТАКА СЕ ЛУТАМ НАПРЕД НАЗАД.
Искам да си направя по-задълбочени изследвания на крака - да не би да имам някакви бактерии ... Но незная на какъв лекар да отида, за да ми насрочи пълни изследвания ,за да открием причината за тази инфекция. И на какъв лекар да отида и какви изследвания да си направя, за да се установи дали  е червен вятър или не.

Аз съм от Пловдив.
Ще бъда благодарна на всеки, които ми даде съвет. Благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 708
Правили ли са ти някаква микробиология? Така могат да те разкарват вечно и да гадаят това е, това- не е. Изобщо някакви изследвания?
Според мен се консултирай с микробиолог, да направят една посявка.

# 2
  • Мнения: 606
Правили са ми само стандартните изследвания кръв и урина - от който се вижда, че утайката ми е 3 пъти завишена, и само това...
И аз така си мисля, че трябва да направя някакви по-задълбочени кръвни изследвания.
Ще потърся в Пловдив - някой МИКРОБИОЛОГ. - има такава докторска длъжност, нали...? Simple Smile Той навярно ще ме посъветва какво да направя?

 
Правили ли са ти някаква микробиология? Така могат да те разкарват вечно и да гадаят това е, това- не е. Изобщо някакви изследвания?
Според мен се консултирай с микробиолог, да направят една посявка.

# 3
  • София
  • Мнения: 708
Ми по принцип микробиолозите са в лабораториите... ама всеки общопрактикуващ БИ ТРЯБВАЛО да разбира. Моето мнение е, че трябва да се направи посявка и да се види какъв батерий расте (и дали расте изобщо). Материала може да е кръв, секрет от рана....
Но да е посявка на хранителна среда, не кръвна картина. Поговори с личния си лекар, дано знае какво да прави. Щом си обиколила специалисти (хирурзи и пр.) и са ти казали че не си за тях, пробвай и този вариант.
Пиши после какво е станало.

# 4
  • Мнения: 606
addrianna , много ти благодаря за съвета. във вторник ще говоря с личния си лекар, но според мен тя нищо не разбира, но ако не се разберем ще търся някой микробиолог на частно, за да направя консулта;ия.
А каква е разликата между посявка на хранителна среда и кръвна картина?

# 5
  • София
  • Мнения: 708
Ами при кръвната картина се отчита състава (не се сещам за по-точен термин) на кръвта- кръвни клетки, хемоглобин, утайка и т.н.
При посявката се отчита растеж на микроорганизми върху хранителна среда (както при гинекологичните изследвания). Предполагам знаеш, че червения вятър се причинява от стрептококи.

# 6
  • Мнения: 2 005
Съпруга ми имаше червен вятър преди година , но при такава диагноза се вдига много висока температура , подува ти се кракът и силно се зачервява и подобни компреси от риванол са противопоказни ... Rolling EyesИ още на първия преглед при личната си лекарка му е казала диагнозата и го е насочила към кожния диспансер при специалист.Там веднага са го приели в болница за лечение , при което се налагало да се лекува мускулно със пеницилин и гентамицин - поне 10 дни ... ooooh!Обяснили му , че червения вятър се получава от инфекция и съпруга ми тогава се е досетил от какво е станало ... newsm78Излизаха му като екземички подобни образования по ръцете и на този крак и като е отпушвал в апартамента канала на мивката си залива кракът с мръсна вода и така се е получила инфекцията . Така , че ако е такова спокойно , лекува се  Thinking Скорошно оздравяване и успех , миличка  Hug

# 7
nora13, сега търсих в един малък учебник "кожни и венерически болести" за средния медицински работник(сестра), и единственото звучащо като червен вятър е "червен плосък лишей (lichen ruber planus)", дали са различни неща или едно и също нямам идея. За лишея кават "етиология неизвестна" и "нервна патогенеза", "разположението на обривите не рядко върви по хода на периферните нерви", "Някои медикаменти - тежки метали, златни препарати, цветен проявител могат да провокират появата на болестта". "лечение: психотропни и кортикостероиди - локално и общо, пеницилин и акупунктура, балнеолечение и високопланинско."
Но ако момитето по-горе е права че са замесени стрептококи(за първи път сега чувам за такава идея), то много вероятно да са резистентни на пеницилин, гентамицин и бисептол,

 така че задължително първо 1) микробиология (раневи секрет, биопсия), пълни кръвни изследвания като: 2) Пълна кръвна картина(хемоглобин, моноцити....) и суе(утайката я имаш в пъти повишена) + ретикулоцити + морф.еритр., 3) CRP це реактивен протеин, 4) Серумна протеинограма - говори за хроничен процес, ако има проблем след нея - 5) Ana скрининг  за отхвърляне на някои неща в ревматология, това е кратък тест за антинуклеарни антитела 18лв, ако има положителен скрининг следва ANA профил 91лв и би излязло по-ясно, но пак не е гаранция, защото може да има ревматологично/автоимунно състояние а тестовете да са отрицателни...т.е. ревматологията/имунологията са едва 60% специфични, не е толкова лесно да се отхвърли ревматология.

ходи си паралено на лекарите и сама на лаборатория(www.cibalab.com за софия, а за пловдив незнам коя точно...имате много и там), като си платено никой в лабораторията няма да ти задава въпроси. Не съм лекар, не те консултирам, давам само идеи, ти си говори с твойте лекари. Успех, пиши ни какво става, темата ти ще помогне вероятно и на други.

# 8
nora13, една твоя снимка би спомогнала в гадаенето тук.
иначе ето цялата тема на учебника, но е от 1985г

# 9
  • Мнения: 4 651
n,червеният вятър е стрептококова инфекция, няма общо с лишей.

Иначе екстремно високата температура е в началото на инфекцията. Самото червено петно също има локална температура, в смисъл топло е много спрямо околната кожа, кожата е болезнена.

Влез в някоя лаборатория и питай какво изследване трябва, за да се докаже стрептококова инфекция.

# 10
  • Мнения: 478
хм...не схващам как се прикачва файл, иконата "вмъкни изображение" явно не върши тази работа

# 11
  • Мнения: 478
f(x), аз съм почти спец по стрептокок. Най евтино и бързо търсене на стрептока е с "антистрептолизинов титър AST" 4.9лв тест за антиген от венозна кръв, от там нататък се търсят огнищни инфекции - микробиология секрети(гърло, нос, урина, гениталии). Кръвта е стерилна - там не се търсят стрептококи..иначе би било септичен шок...тук във форума ме научиха на това. Аз моят стрептокок след пеницилин го посадих в микробиология и се оказа доста резистентен. Ревматолог ми даде имунен препарат и каза че не трябва АБ.

ЕВАЛА ОТКРИХ темата за червен вятър, наричат го ЕРИЗИПЕЛ/erysipelas, в стрептококови заболявания на кожата/streptodermiae, заболяването се развива бързо и протича с висока температура(до 40 градуса), втрисане, подуване на регионалните лимфни възли. Значи nora13, не е червен вятър/еризипел, сори но май имунен проблем може да се окаже.

b]f(x) [/b], ами като така активно агитирате към кръводаряване, кажете ми човек с прекаран хепатит А в детство става ли за кръводаряване. Правят ли се тестове в дарената кръв за повишени имунни комплекси, някой кръводарител ако не знае че има антитела какво ще стане.

# 12
  • София
  • Мнения: 708
n, не знам какъв спец си по стрептококи, но не можеш да кажеш дали е червн вятър, а още по-малко да поставяш такава дагноза (имунен проблем) само по това което пише в някакъв учебник. Трябва да знаеш, че не винаги всички симптоми на дадено заболяване са 100% на лице.  Peace  А момичето дори не е казало дали изобщо са пипали лимфните й възли.
Според мен проблемите с гърлото биха могли да са израз на стрептококова инфекция.

# 13
  • Мнения: 4 651
n, няма значение кога е каран хепатит-а, не можеш да кръводаряваш. И да, кръвта се изследва - ще го хванат.

За изследванията - не съм спец. Исках само да кажа, че не е лишей червеният вятър. Мъжът ми беше болен преди време и за това знам.

# 14
  • Мнения: 478
f(x) въпросът ми беше дали ще открият други антитела, а не антиген към хепатита. Имам в предвид например антикардиолипинови антитела, други имунни комплекси като AST и т.н. За какъв материал се кръводарява с преболедувано нещо, защото съм чувала че са дарявали и че са им обяснили че материала се ползва след преработка, за "плазма" ли се нарича.

addrianna, не съм седнала да споря с немедици като мен нито да давам диагноза. Това "nora13: 1. побиване на тръпки - вдигам температура 37,5 - това е за 1 час вечер.
2.лесна уморяемост и отпаднолост" е определено ревматология/имунология/алергология при положение че над 1 месец се води лечение. За да не изпадаме в безсмислени нападки, nora13 трябва да даде повече подробности. Очевидно не е "еризипел" със субфебрилната темп. давност над 1 месец след 2 АБ

Общи условия

Активация на акаунт