Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София, "Младост 3"

Мнения: 9 047
следното се случва
имам дете под 3г - навърши 2г сега септември
работодателя се "сети" 2 дни преди да се върна на работа, че вече нямат нужда от мен - сещате се що  Twisted Evil
ок аз съм коректна - отдавна говорим, че ако не ме искат ще напусна
но! некоректно е, че след почти 1г уговорки, се "сетиха" 2 дни преди изтичане на майчинството ми
и сега какво да правя? пускам 2 деца на ясла и детска за първи път...сещате се какво е в къщи
дори не мога да търся работа

и сега казуса - имам право на 4 месеца платен отпуск, който пуснахме
до тук добре, но проблема идва после - ако не си намеря работа какво да правя?
1. няма как те да ме съкратят - щото имам дете под 3г
2. ако аз напусна имам право на 4 месеца на обещетение за безработица, но ако не напусна по съгласие имам право на 8 месеца - все пак двойно и предвид две породени деца не е малко
3. не искам да си пипам 6-те месеца неплатен отпуск до навършване на детето/цата на 8г /въпреки, че ей сега се сетих, че май имам два пъти по 6 месеца - за двете деца, което прави общо 1г нали?/

не виждам изход, май и те.... не искам да се връщам при тях насилствено - но и не искам да рискувам да губя възможна помощ от държавата в случай, че не намеря работа, поради изкл деликатната ситуация в която са ме поставили със своето закъсняло решение.....

  bouquet приемам съвети, благодаря предварително
Цитирай


Мнения: 503
catnadeen, по принцип работодателят може да те съкрати по всеки един член от КТ, но в случая ти си под закрила за това, че имаш дете под 3г. Не че не може да те съкрати, но ако това стане трябва да е с изричното съгласие на Инспекцията по труда, в противен случай може да ги осъдиш. С твое съгласие, обаче, всякак може да те съкрати. Ако те освободи по чл. 328, ал. 1-4 ще ти дължи обезщетение за оставане без работа в размер на една заплата, освен ако не е указан по-дълъг срок с документ, касаещ Вашата фирма. Не се съгласявай на взаимно съгласие - това означава 4м. на борсата и минимално обезщетение. Има варианти, така че и вълкът сит и агнето цяло, стига и двете страни да са съгласни Peace
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 8 604
Бих искала да отговоря, септември отминава,.... има и мн въпроси с еднозначни и несложни отговори.
Защо питаш тук?
Цитирай

София, "Младост 3"

Мнения: 9 047
Бих искала да отговоря, септември отминава,.... има и мн въпроси с еднозначни и несложни отговори.
Защо питаш тук?
какво значи еднозначи отговори?
септември мина и ако питаш какво е станало - пуснала съм платените си отпсуки както съм писала...проблема остава за след 3м и една седмица, но остава
питам, защото майка ми е ТРЗ и каза , че НЯМА законен начин...те уж не искат незаконен, но тръся всякакъв възможен - обаче те няма да се навият да ме съкратят, щото мога да ги съдя
въобще искам да се махна, но не искам да се ощетя с 4-ри допълнителни възможни месеци на борсата....
гадно положение и се измъчвам от този казус...щото 1м почмти мина, а аз днес успях ад пусна и двете деца и сега предстои търсене на работа...ама трудно щото имам условия свързани с водене на деца в дг...и със стоене и затъпяване в къщи 4г... Mr. Green Crazy
« Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 14:24 от catnadeen »
Цитирай

София, "Младост 3"

Мнения: 9 047
С твое съгласие, обаче, всякак може да те съкрати.
това сигурна ли си? защото ми казаха, че няма как да стане това - няма пред кого и как да дам съгласие, освен ако сама не подам искане за напускане...което знаем, че не искам
и ако има шанс то къде се заявява моето съгласие за съкращението и как да получим съгласие то инспекцията по труда ако такова се иска?
имаш ли познати с такива случаи действиотелно да сеа се разделили?
благодаря предварително
Цитирай


Мнения: 13 174
Какво е развитието по случая ?Аз имам сходен проблем- искат да ме махнат. Може ли да се споразумеем с варианта 4 брутни заплати, или имат шанс да ме махнат и по друг начин?Написах си въпроса в темата " Искат да ме съкратят".
Цитирай


Мнения: 1
Искам да питам дали мога да осъдя работодателя си след изтичане срока на предизвестието?Съкратиха ме с разрешение от инспекциятя по труда при закриване на щата когато пуснах молба-декларация по чл.53.
Мерси предварително Smile
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.