Ранно чуждоезиково обучение

  • 870
  • 9
  •   1
Отговори
Предварително се извинявам, ако дублирам темата.

Нека да поговорим за това как децата учат чужди езици в детската градина. Във вашата ДГ предвидено ли е обучение по Английски например и доволни ли сте от учителката? Ще запосвате ли децата си на чужд език тази година? Моето съкровище е още мъничко за детска градина, но приятелките ми са с по-големи деца и всичките учат английски. На Гери (сега ще бъде 3 група) й се падна много добра учителка и определено има ефект, до колкото възрастта позволява. От приятелката ми знам, че се работи по система на Оксфорд с някакви симпатични мечета и приятни песнички, учат и стихчета, цветовете, животните и други неща.

Какви са вашите впечатления от преподаването на Английски в детските градини? Дилемата ми е следната, има ли смисъл въобще да се тормозят децата с излишно учене на чужд език в градината, не са ли все още прекалено малки? Или пък е полезно, защото ако има занимания по английски още в ранната възраст, после ще им е по-лесно на децата в училище?

 newsm03    love001    newsm03

# 1
  • Мнения: 773
В нашата детска градина имат занимания по английски език. Сина ми е на три години. Честно да ти кажа ми се струва малък за изучаване на чужд език при положение, че все още не знае всички думи на български. Догодина когато стане на 4, може би. Но сега определено е малък.

# 2
# 3
  • Мнения: 8 999
Хубаво е децата от ранна възраст да осъзнават, че има и други езици освен българския. Но съм далече от мисълта, че могат да усвоят един чужд език добре, ако не го учат в съответната езикова среда. Забелязах, че тъй като не пишат, не четат и не използват транскрибция, много от думите бяха усвоени с погрешно произношение.
Аз си имам теория за изучаване на чужди езици. И според тази теория, е безсмислено да се учи чужд език, преди детето да е усвоило основите на родния си език както и основни граматически правила. Т.е. усилено изучаване на друг език бих препоръчала след трети клас.
Случаят е съвсем различен, ако детето расте в двуезична среда.

# 4
  • Мнения: 1 121
Аз лично бих изчакала докато синът ми е на 7-8 години и бих го записала на курсове, например в училища "Европа". Учила съм английски там и останах много довална. Ако все още са на същото ниво, бих записала детето си. В детската градина не знам учителките доколко са квалифицирани и дали учат децата на правилно произношение.

# 5
  • Мнения: 46 484
Бях много скептична, но в нашата градина 1 месец ходят безплатно и след това всеки преценява дали детето му да продължи.
Останах учудена от резултата, не вярвах, че 3 годишно, което още, както се казва не знае български, може да схване нещо на английски, но се оказа, че има ефект и съм доволна, на нея също й харесва, което е най-важното. Тази година пак ще я запишем  Peace

# 6
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Ако детето ще "изучава" език, различен от родния в българско общинско или държавно ДЗ - според мен няма да навреди на граматиката в бъдеще. Учат се песнички и отделни думи.
Произношението - преподавателят, окзва влияние.

# 7
  • София
  • Мнения: 415
И ние пробвахме да учим английски в детската градина,обаче учителката явно нямаше подход към децата и повечето се отказаха.,защото според тях "госпожата била страшна".

# 8
  • Мнения: 3 804
не мисля 4е е проблем за едно дете да запо4не с 4ужд език от 3 години-няма да му се отрази отрицателно
моите са 2 ези4ни и когато запо4наха градина тук запо4наха и с английски-средната тогава беше на 4 и се оправяха много добре с 3та езика,на каквото и ниво да ги подготвят все пак е по добре от нищо и е някаква основа

# 9
  • Мнения: 1 494
И ние ще почваме в градината. Нямам наблюдение досега с други деца. Ще споделя как вървят нещата.

Общи условия

Активация на акаунт