Как да кажем на детето?

  • 3 630
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 18 542
Синът ми е на 5 години. С баща му не живеем заедно вече година и 3 месеца. Отношенията с мъжът ми (все още не сме разведени) са повече от добри за ситуацията в която се намираме, но  проблемът е как да обясня на детето, че с татко му не живеем вече в една къща и защо.

Моля, споделете вашето мнение.
Благодаря!    bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Дъщеря ми беше на 7, синът ми нямаше още 4, когато с татко им се разделихме.
Казах им истината, по начин подходящ за тяхната възраст, а именно, че
не живеем вече в една къща, защото не се разбираме и много се караме.
Казах им, че така сме по-спокойни и по-щастливи, и съм убедена, че те ще го усетят и видят.
Също и стандартните неща, че ние си оставаме техни родители, че винаги ще ги обичаме
и ще се грижим заедно за тях. Толкова.
Сега, когато решихме да се разведем постъпих по същия начин - казах им
истината, не съм крила, не съм ги заблуждавала, че ще се съберем някога.

# 2
  • Мнения: 18 542
Ясно ми е, че не бива да го заблуждавам, но се чудех кое е най-подходящото обяснение за възрастта му.
Благодаря ти за мнението!  Hug

# 3
  • Мнения: 2 175
Ето и аз да се повторя от другата тема:..

"И аз ще трябва да му кажа истината най-накрая..обаче незнам как..
Мойто зверче преживява достатъчно стресове само за последните 2 месеца (катастрофи, счупвания, болници, дълго време далеч от мен, изведнъж преместване от Вн в Сф, както и първи клас)..
Чудя се - дали ударно да не му разкажа всичко, или да го поизчакам малко да се адаптира..
От друга страна-"доброжелатели" има винаги и не ми се иска да научи истината от други хора..
Има ли някой мнение по въпроса? "

Наистина ми се иска да знам правилния начин.. newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 17 259
Миоки, а досега какво сте му казвали? Година и нещо е доста време.

# 5
  • Мнения: 18 542
Ами той не пита. Единственото нещо, което му казваме е че тати си е в неговата къща, а ние сме в къщата на баба докато построят нашата. За сега не пита защо тати е в една а ние в друга, но скоро очаквам и това и искам да съм подготвена.

# 6
  • София
  • Мнения: 17 259
Ами значи както са ти казали момичетата - с тати много се карахме и решихме да живеем в различни къщи, за да можем да сме приятели. Нашето обяснение беше в този смисъл.
Минуса е, че никога не сме се карали пред него и той и досега обяснява на който желае да слуша, че просто не разбирал защо сме се разделили като никога не сме се карали  Tired Ама минава това.
Успех като дойде момента на разговора  Peace

# 7
  • Мнения: 18 542
Значи и при нас това ще е минус, защото ние също не сме се карали пред него.  newsm78
Ще пробвам с това обяснение де, наистина ми се струва, че най-разбрано звучи.

# 8
  • Мнения: 355
На моите деца казвам, че тати е на работа. Знам, че не е най-доброто обяснение, но в момента просто нямам сили за друго...Тези въпроси просто ме сриват.Гледам да ги гушкам много и да им давам цялата си любов и нежност.

# 9
  • Мнения: 18 542
При нас не минава тоя номер, а и се вижда с баща си достатъчно често, за да няма как да кажа, че е заминал или нещо подобно.

# 10
  • Мнения: 2 175
Малчо май се досеща..вкопчил се е в мен и не ме пуска за нищо на света..Изживява се за "мъжът в къщата" и се опитва да ме строява..) Чака с нетърпение новата къща, в която ще живеем само двамата..Но иначе събира парички, за да помага на татко.. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 18 542
Хех и моето така, чака новата къща  Grinning ама пари не събира, все гледа да пазарува  Laughing
Иначе ми прави впечатление от доста време, че когато му се карам много се разстройва и идва да ме гушка и да ми се извинява - май само това е промяната, която забелязвам откакто не живеем с баща му или поне за сега само това осъзнавам.

# 12
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Хех и моето така, чака новата къща  Grinning ама пари не събира, все гледа да пазарува  Laughing
Иначе ми прави впечатление от доста време, че когато му се карам много се разстройва и идва да ме гушка и да ми се извинява - май само това е промяната, която забелязвам откакто не живеем с баща му или поне за сега само това осъзнавам.
моя син го прави много силно от половин година - може да е от възрастта

# 13
  • Мнения: 2 175
Абе..едва ли е от възрастта..поне катог ледам, че твойто е малко по-малко..)

Малките човечета просто усещат..и май наистина се чувстват отговорни..Или поне им се иска  да е така..да защитават мама..защото усещат, че в момента им е само тя.. newsm78

# 14
  • Мнения: 6 315
Истината с прости думи. Това е. То ще ти дойде отвътре, когато те попита. Поне при мен беше така. Дълго време спестявах истината, но терапевтът ми каза че е достатъчно голям да "понесе" истината Simple Smile. И не само я понесе, но я прие като нещо нормално. Друг е въпросът, че малчо не иска да се вижда с татко си. Поне не иска да се разделя с мен.

П.С. Съжалявам да те видя тук, искрено!

# 15
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Ами аз усещам, че понякога баща му му слага въпросите в устата. Говорил му как ме бил обичал, как добре сме си живяли (да бе, да Rolling Eyes) и съответно понякога синът ми идва да си поговорим. Ние се разделихме когато той беше на годинка и половина, така че спомени няма. за това му казвам " Вики, ти карал ли се с приятел?" - да, "Като се скарате вече не искате да играете заедно, така и ние сме се скарали вече не можем да бъдем приятели както преди".
Незнам дали е най-правилното обяснение, но е близко до истината. А и синът ми вижда, че вече имаме друго семейство. Понякога нарича вторият си баща "татко", има брат, живеем заедно. Отдавна е разбрал, че баща му е само телефонно обаждане, смс, кратка разходка до МОЛ-а и това е.

# 16
  • Мнения: 165
Колкото по-рано му се каже на детето, толкова по-добре - като е по-малко по-бързо ще свикне с мисълта. Така то ще бъде и по-малко уязвимо спрямо разните там задължително присъстващи "добронамерени" и "искрено загрижени" дребни душици, които ще се втурнат да му обясняват ситуацията вместо теб. Според мен не трябва да му обясняваш като на бебе - разбира се трябва да си подбереш думите, но то не трябва да си създаде представа, че вие сте се скарали за малко и като ви мине всичко ще е по старому.

# 17
  • Мнения: 2 175
..Снощи му казах..
Попитах го дали е наясно, че оттук нататък сме си само двамата и че тати всъщност повече няма да живее с нас..Поисках мнението му..А малкия каза, не сега..като си лягам..
После на лека нощ пак го попитах и той ми каза: "Предпочитам да сме си заедно..но щом не може, ще трябва да свикна"
Прекалено..лесно ми се стори..
Предполагам, тепърва ще осъзнае думите ми/си.. newsm78

# 18
  • Мнения: 165
..Снощи му казах..
Попитах го дали е наясно, че оттук нататък сме си само двамата и че тати всъщност повече няма да живее с нас..Поисках мнението му..А малкия каза, не сега..като си лягам..
После на лека нощ пак го попитах и той ми каза: "Предпочитам да сме си заедно..но щом не може, ще трябва да свикна"
Прекалено..лесно ми се стори..
Предполагам, тепърва ще осъзнае думите ми/си.. newsm78

Това, което ти е казало детето, звучи като думи на възрастен човек. Това показва, че то разсъждава абсолютно правилно за ситуацията. Другото, което ми направи впечатление, то не просто "ще свикне" с новото положение, то разбира какво се случва. Това е добре за теб - имаш насреща си не бебе, а мислещ човек. И това не трябва да те притеснява ни най-малко.
Но не става ясно ти обяснила ли си му защо няма да сте заедно?

# 19
  • Мнения: 2 175

Но не става ясно ти обяснила ли си му защо няма да сте заедно?

Не, не съм..
Но и то не ме попита..
Ние от месеци почти не живеем заедно, а наскоро дори се преместих с малкиа от Варна в София - наехме си квартира и си заживяхме сами..Виждат се и се чуват с баща си когато може..

# 20
  • Мнения: 1 425
децата са адаптивни.

# 21
  • Мнения: 165

Ще дойде и този момент. Аз чакам кога моето дете ще попита "Защо?". Не мога да кажа, че се притеснявам от отговора. Подготвена съм и не мисля да скривам нещо от него. Сигурна съм, че има някакви мътни спомени от скандалите и сълзите вкъщи, което до някъде ще ме улесни и все пак...

# 22
  • Мнения: 302
... Казах им истината, по начин подходящ за тяхната възраст, а именно, че
не живеем вече в една къща, защото не се разбираме и много се караме.
Казах им, че така сме по-спокойни и по-щастливи, и съм убедена, че те ще го усетят и видят.
Също и стандартните неща, че ние си оставаме техни родители, че винаги ще ги обичаме
и ще се грижим заедно за тях. Толкова.
Сега, когато решихме да се разведем постъпих по същия начин - казах им
истината, не съм крила, не съм ги заблуждавала, че ще се съберем някога.

Ха, точно така и аз направих. И всичко е спокойно... Пу-пу!   Peace

# 23
  • Мнения: 836
А, кога им казахте - малко преди или след раздялата?

# 24
  • Мнения: 302

Аз казах на Кармен след раздялата, но тя беше само на 3г и 9 месеца и въобще не беше наясно. Едва по-късно взе да и става интересно, кое, защо и как.

Мисля, че може да се прецени, кога детето вече има нужда да узнае за промяната. Причина да се бърза за поднасяне на Голямата новина, не мога да измисля...  newsm78 

# 25
  • Мнения: 18 542
А, кога им казахте - малко преди или след раздялата?
Аз още не съм обяснила - чакам удобен момент или да ми бъде зададен директно въпроса. За сега май приема фактите буквално и не проявява голям интерес.
Много са ми полезни мненията ви и продължавам да ги чета с интерес.
Благодаря!  Hug

# 26
  • Мнения: 2 175
Ами както споделих вече - беше миналата седмица..
Около месец след "раздялата"..просто изчаках да се преместим, тръгне на училище и намерим квартира.
На първата ни  самостоятелна вечер в "новата къща" му казах..
Реагира..изкл зряло..Каза" щом няма друг начин"..
Не ме попита защо, как и тн..
И оттогава също не е ме питал нищо по въпроса..

# 27
  • Мнения: 165
А, кога им казахте - малко преди или след раздялата?

Тъй като се изнесох без непосредствено предупреждение, нямаше как да кажа на детето предварително. Казах му на втората или третата вечер след това. Мислех си, че ще трябва много да говоря и да обяснявам, но той първо попита "нали няма да се връщаме скоро", отговорих "не", а той само каза "добре" и се усмихна... и така вече 1/2 година въобще не е попитал повече.

# 28
  • Мнения: 165

Причина да се бърза за поднасяне на Голямата новина, не мога да измисля...  newsm78 


Причина ти давам веднага (някъде го бях писала вече) - за да не им я даде някой друг, докато чакаш "удобния момент".

# 29
  • Мнения: 302

Приемам тази причина, stealflame . Наистина е по-добре да чуе от родителя/те, отколкото изкривено от някой "доброжелател".

# 30
  • Мнения: 44
а аз се чудя за ситуации като моята където с бащата не просто не сме в приятелски о-ния, а той тотално е зарязал детето си, не се обажда, не отговаря на моите имейли относно неща свързани с детето-как да успея да не черня бащата? ясно е за версията, че сме се карали и затова сме се разделили, но оттук нататък как да представим че бащата обичал детето си като го е зарязал. чудя се?

# 31
  • Мнения: 2 175
Оххх..незнам..отговор и формула няма..
Ние като сме в добри отношения, пак не е по-лесно..
Иди и обяснявай защо не може да си живеем всички заедно..
Хванала го е носталгията яко - седи и подсмърча и си иска да се връща във Варна..
Как да му обясня, че там пак ще е сам..само с баба си? newsm78
А знае за баща си, познава се вече с приятелката му..ама не вдява..
А на мен сърце не ми дава да го "застрелям" в прав текст..
Просто му повтарям, че всичко вече е минало и че трябва да гледаме само напред.. ooooh!

# 32
  • Мнения: 2 011
Моето детенце  изживя стресово скандалите ни с баща му. Cry Дори ТО ме е успокоявало ... Praynig TiredНе искам да  си  спомням тези моменти.  Naughty
Когато се разделихме двамата  с малчо излязохме на квартира. Беше ни много  добре и детето започна да се  успокоява. Казах му още в самото начало какво  смятам да направя, а то милото ме подкрепи. Един ден ми каза :" Ти мамо защо казваш че тати  е добър , а пък аз съм виждал че е лош. Лош е ама ти се правиш че не е вярно и казваш че не помниш??" Как да обяснявам , не искам да  му  пълня с глупости  главата. Той ще порасне и  сам ще разбере. Сега е наясно че  с баща му  няма да се  съберем , още повече че си имам друг мъж в живота и с малкия много се сближиха. Усещам че на детенце му  е мъчно и за баща му  , но  знае че такова е положението - за туй сме разделени - за да не се караме ! Не спирам да му говоря че татко му го обича ( макар че не се виждат  често -  в годината  по  1-2 пъти за малко  защото той  е все извън БГ....Мисля така е правилно !  newsm78 Peace
Смятам , че  трябва от рано да се  каже на детето , та те са деца и  бързо  се адаптират ( по-добре от  колкото ние самите) - още повече че за да се  адаптират помагаме и ние ! Сега е на 7г , но когато  се разделихме с мъжа  ми тъкмо беше направил 5г .

Общи условия

Активация на акаунт