сос за месо?

  • 21 522
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 17 591
Опекахме, значи, месото - свинско не-помня-какво, ама не е мазно, до тук добре. Но като си срежеш от него... ами, сухичко иде. Знам, че съществуват такива понятия като сосове за месо - но като пуснах така търсачката, нищо не ми даде, пък на сос - торти и сладки неща... Та може ли някой да ми каже как се приготвя сос за печено месо? Моля?

# 1
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Потърси рецептата за Катино мезе, там е описано как се прави сос за печено месо  Peace

иначе винаги може да си направиш и друг сос.
винен, бирен, горчичен....

аз печа месото със соса Peace

# 2
  • Мнения: 1 352
Ами може например гъбен сос. Задушаваш пресни гъбки в масло, добавяш брашно да се запържи и след това вода. Слагаш подправки - бял пипер, сол и бъркаш докато се посгъсти. Накрая за вкус може да добавиш малко топено сирене.

# 3
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Обикновено сгъстявам сосчето, което е останало при печенето - с брашънце, със смлени на брашно гъбки. Понякога ползвам готова гъбена крем-супа и пак добавям това, което е останало при печенето.

# 4
  • Мнения: 5 001
Заповядай!
Рецептата е на Rummy66

Катино мезе
Пече се свинско месо от бут на фурна (голямо парче, не нарязяно на късчета) намазано с мазнина и сол. В тавата се налива вода и се пече до готовност на месото. Месото се изважда и се паставя в съд с капак или се покрива с фолио, за да не изсъхне и ако ви е останала вода в тавата я връщате обратно във фурната, докато водата се изпари и тавичката покафенее на дъното от сока който месото е пускало по време на печенето. След това доливате отново вода и връщате отново във фурната докато "карамела" от дъното се разтвори и получите кафеникава течност в тавичката. След това в тиган с олио, запържвате няколко лъжици брашно и разреждате с кафявия бульон от тавичката (ако соса ви е доста гъст, можете да добавите от бульона от бланширането на гъбите или водичката от консервираните гъби или най-обикновена водичка). Овкусявате със сол, слагате 1 дафинов лист и пресно изцеден лимонов сок. Варите около 5 минутки, колкото да се свари брашното. Не правете соса много гъст, защото като изстине ще се желира. След като соса е сварен, сложете остатъка от лимона (от който сте изцедили сока) с коричката в соса да покисне вътре десеттина минути. Соса в същност е ресторантския Основен Печен Сос. Лимона е от мен, а аз му добавям и малко Вегета (става по-вкусен така).
После си нарязвате месото на кубчета. Подреждате на ивичка в средата на саханче (за в къщи в чиния) отгоре поставяте нарязани на филийки бланширани гъби (може и от косерва) и заливате с приготвения сос.
Ако е в саханче го похлупвате и слагате на котлона да заври, ако е в чиния - в микровълновата!
Гарнира се с резенчета лимон, магданоз и люто чушле.

А пресни гъби се бланшират така:
Слагате овкусена със сол и лимонтозу вода да заври. Пускате нарязаните гъбки вътре и варите няколко минутки, докато гъбките си променят цвета. Стават леко жълтеникави и леко прозрачни. Не знам как точно да го обясня. . Опитайте ги на вкус и сте разберете кога са готови!
Ами това е! Да ви е сладко!
Това е или поне беше специалитет на Плевенския ресторант "Ростов на Дон". А аз лично съм я предлагала в менюто на моя ресторант в продължение на 7 години. Рецептата е добре изпитана и наистина е много вкусно!

# 5
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Ето и моята рецепта за гъбен сос варя гъби около една тарелка без сол и олио 30 мин,оставям да изстинат докато водата стане хладка,запържвам около 2,3 с.л брашно и бавно прибавям гъбения бульон.Когато се сгъсти прибавям гъбите и слагаш сол,черен пипер,лимонов сок и малко магданоз Peace

# 6
  • Мнения: 592
За печеното аз също правя сос със гъби. (по принцип правя телешко) и соса е следният: задушавам 400гр. пресни гъби в масло, слагам една лъжица брашно поливам с 1  1/2 ч. вода и добавям 1 бульн кастилия за телешко. След като се сгъсти поръсвам с прясно смлян черен пипер. Ако има сос от печеното телешко го прибавям към готовият гъбен сос. По принцип става малко солен, за това несоля месото. Може поливната чаша вода да се замести с прясно мляко.

# 7
  • София
  • Мнения: 790
Извинявай се, че не съвсем по темата, но пак за сос искам да попитам... Знаете ли какъв е този сос Демиглас и как се прави? Че бяхме в едно заведение и на мъжа ми много му хареса. Та да се опитам да го зарадвам  Wink

# 8
  • Мнения: 1 949
Соса за месо, който ми е любим:

Варят се: картофи, моркови, лук, целина, чесън (зависи от вкуса), бахар - на зрънца направо. След това всичко се пасира, добавя се сол. Отделно се запържва малко червен пипер и се добавя към соса. По желание може да се добави и доматено пюре. Понякога преди да извадя месото от фурната, го заливам и допичам ок. 5-6 мин. Но може и да се залее преди сервиране. Става много вкусно.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт