Имам ли право на обосновано закъснение за градина?

  • 8 089
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 77
Момичета, обръщам се към вас със молба за помощ и съвет, тъй като нямам към кого друг да се обърна.
Детската ни градина се намира в непосредствена близост до работното ми място, за да успявам с работно време до 6 часа да го взимам до 7 без 15. (Максималното позволено според тях закъснение). Възползвам се от осигурен служебен транспорт, с който ми е възможно да водя детето си на градина около 9 сутринта (плюс-минус 10 минути). Според правилника на градината трябва да съм завела детето до 8 и 30. От самата директорка знам, че е позволила на родители да водят децата си до 9 без 15. Но на мен отказа категорично (за сега само устно) да направи отстъпка с повече време. Заяви, че това е изключено, тъй като нея щели да я глобят от ХЕИ 2000 лв. за закъснението на моето дете. Ако подам молба за тази цел, не виждам какъв е проблема и защо тези 15 мин. са фатални. Защо трябва аз и детето ми да ставаме 1 час и половина по-рано и да даваме по 2 лева (2 рейса са ми нужни) и да се блъскаме в градският транспорт, при положение, че мога да пътувам с кола, спокойно и без пари!!!!
Моля Ви помогнете, имам ли право да се боря в тази ситуация. Помолих, позовах се на тези факти, но ми беше заявено, че не я интересува, кога и как ще пътуваме, да сме идвали на време. Иначе - да сме си ходели на частна ДГ. Cry

# 1
  • Варна
  • Мнения: 261
Честно казано за София не знам как точно стоят нещата,но в нашата детска градина не е проблем детето да закъснява.Единствените условия са:учителките да знаят предварително,че детето ще закъснее и ако е след 8,45,детето трябва да е закусило вкъщи,защото няма кой да му обърне внимание,след като всички други деца са станали от масите.
 

# 2
  • София
  • Мнения: 3 679
В нашата градина също няма проблем да закъснява детето - просто ако я водя след 9 трябва да е закусила.

# 3
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
при нас на таблото пише - да се водят децата до 8.45 или 8.3, а за закъснение - ИЗРИЧНО разрешение от ДИРЕКТОРКАТА
аз не разбрах - директорката ли ти е отказала или учителка?
ако директорката - лошо, не виждам вариант да се бориш - не че не е възможно, но нея ако настроиш срещу себе си...бих действала иначе с други методи на въздействие...поне бих опитала преди да действам твърдо и правово
ако е учителката - просто й кажи, че ще говориш с директорката и толкоз...или нищо не й казвай а директно говори...

# 4
  • Мнения: 3 715
А според мен директорката е права. Моето дете ходи на детска градина в друг град и пътува по 30 километра и си правим сметката така, че в 8:40 да е там, както е по правилник. В крайна сметка правилата са за това, за да се спазват.

# 5
  • Мнения: 77
Точно директорката ми го направи този проблем. Имало деца, които идвали от чак от Драгичево. Казвам и :" Сигурно имат личен автомобил и имат възможност" а тя ми вика " Ами идвайте и вие с личен автомобил!"  Shocked

Последна редакция: пн, 29 сеп 2008, 11:58 от tweet

# 6
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ако решиш сигурно можеш да се "бориш" ама резултата какъв ще е - не е ясноч
законово е права
ще оставя моралната и другите страни на въпроса....

и само да добавя, че едно е да пътуваш с ЛИЧЕН превоз пък било и 30км, а др да се дрънкаш в ОБЩЕСТВЕНИЯ превоз...който не го е правил - не знае какво говори
ама сития на гладния не вярва, е казал народът
аз пък не съм забравила какво е 45мин да стърчиш в автобуса и да те мачкат и съм благодарна всеки ден, че не ми се налага да мъкна децата по този начин...и разбирам Туити прекрасон!

# 7
  • Мнения: 523
В нашата градина (в Попово ) децата трябва да се водят до 8 и 30 , най - късно до 8 и 45 мин .
Проблемът е със закуската , по - точно бройката деца , за които да се приготви закуска . Но в повечето градини всеобща практика е каквато е бройката за закуска , такава се заявява за обяд и за следобедна закуска . Не че няма начин да се направи компромис , но въпросът е до желание и индивидуалност . За съжаление щом директорката изрично и еднозначно ти е казала мнението си по въпроса , аз лично мисля , че нямаш голям шанс да оспориш нещата .
Ако искаш - пробвай , но съм скептично настроена , че ще постигнеш успех .

# 8
  • София
  • Мнения: 14 509
Всеки божи ден ги водя към 8,45 и не са казали нищо. След девет се обаждаме на госпожата, да ги впише в дневника и трябва да са закусили.
При нас има някакви молби-нещо за свободен прием беше-но ако се водят след девет.

# 9
  • София
  • Мнения: 498
Поради въпросният правилник и аз ходя с 50 мин. по рано сутрин на работа (работата ми е до градината) Попитах дали мога в 09.00 например да го водя, не ми казаха , че не може, но любезно ми отговориха , че все пак е хубаво да е там и да свиква сутрин с режима, което по-принцип подкрепям.
В твоят случай наистина би било доста изморително за да го заведеш точно до 08.45. Опитай се да поговориш с учителките и директорката все пак и те са хора, 15 мин не са кой знае какво, пък ако и детето е закусило аз лично не виждам кой знае какъв проблем!
Истината е че този график на градините е останал още от социализма, без да се взимат под внимание съвременните условия на труд. Има доста хора , които работят от 09.00  до 18.30 - 19.00 ч.  + придвижването в големите градове, а не както едно време почти всички работеха от 08.00 до 17.00 ч.  и нямаше никакво задръстване. Просто някой няща трябва да се променят в графика...така мисля.

# 10
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Не че няма начин да се направи компромис , но въпросът е до желание и индивидуалност . За съжаление щом директорката изрично и еднозначно ти е казала мнението си по въпроса , аз лично мисля , че нямаш голям шанс да оспориш нещата .
Ако искаш - пробвай , но съм скептично настроена , че ще постигнеш успех .
напълно съм съгласна с горното
не вярвам нещата да се подобрят...те ще станат, но куп други ще се развалят и ако решат да се "заяждат" ще ви преследват за всяка допусната грешка в правилниците....

# 11
  • Мнения: 4 841
Всяка година на родителските срещи в нашата градина говорим за тези закъснения. Директорката, сестрите и учителките са единодушни, че закъсненията са абсолютно неприемливи. Склонна съм да се съглася с тях. Децата имат режим, и този режим трябва да се спазва. Особено при по-малките, които се разсейват от най-малкото нещо - звъненето на звънеца, излизането на госпожата, надникването кой идва и т.н. са нещо, което със сигурност разконцентрира децата, разваля им дисциплината и измества каквото правят с поне 10-15 минути. Едва ли някой очаква децата да стоят чинно и да закусват, докато госпожата излезе да посрещне новодошлия; или примерно вече са раздадени пособията за учене, а госпожата трябва да излезе обяснила-необяснила задачата...
Редно е когато има режим, той да се спазва. Никой не прави проблем за инцидентно закъснение или такова, за което човек е предупредил еднократно, но да е системно всеки ден...

Нищо лично спрямо авторката.

# 12
  • Мнения: 77
Ама за каква дисциплина и каква разконцентрация става въпрос тук? Ти влизала ли си някога след уговореният час (Примерно 8 и 30) да видиш за каква "дисциплина" става въпро??? Случвало ми се е е да вляза и да децата да дивеят и крещят при пълната липса и отсъствие на педагог. Или пък е там, ама единственото, което прави за да ги озапти е да крещи по тях и да ги заплашва! На това вече "дисциплина" ли му се казва. Ей това е целият проблем, че заради мен ще трябва да "пазят поведение" до 9 часа.

# 13
  • Мнения: 7 640
В нашата градина също няма проблем да закъснява детето - просто ако я водя след 9 трябва да е закусила.

да, да не би да е проблемът, че няма как да те изчакват с храната?

# 14
  • Мнения: 4 841
Ама за каква дисциплина и каква разконцентрация става въпрос тук? Ти влизала ли си някога след уговореният час (Примерно 8 и 30) да видиш за каква "дисциплина" става въпро??? Случвало ми се е е да вляза и да децата да дивеят и крещят при пълната липса и отсъствие на педагог. Или пък е там, ама единственото, което прави за да ги озапти е да крещи по тях и да ги заплашва! На това вече "дисциплина" ли му се казва. Ей това е целият проблем, че заради мен ще трябва да "пазят поведение" до 9 часа.


Говоря за нашата детска градина, все пак  Simple Smile Много рядко ми се случва да заведа сина си след 8,30 (обикновено го водя още в 7,30), но винаги съм заварвала коренно различна картина от това, което описваш. Винаги е тихо, спокойно и децата се движат по програмата си - закусват, или играят гимнастика, или са седнали край масичките за занимания (зависи в колко часа се развива действието). А погледът ми върху нещата е доста "отвътре", защото вече четвърта година сме в тази детска градина и не говоря наизуст.

Общи условия

Активация на акаунт