Търси се алтернативен зъболекар. Озонова терапия.

  • 17 948
  • 97
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 690
Малко са хората в България,които се интересуват и биха поискали зъбът им да е запълнен с  гутаперка,която е инертна.
 Жалко,че в България стандарта на живот е нисък.Това определено не мотивира зъболекарите да закупят скъпа апаратура за озонова терапия.Но все пак мисля,че почти за всичко могат да се намерят нелоши алтернативи,дори и да не откриеш някой,който да прилага озонова терапия за цялостно зъболечение. Peace
Бунгичка, за съжаление си много права. Това е жалката действителност в България.
 И все пак, ендодонтското общество прави не малки усилия в тази област. Не малко стоматолози, които не са със специалност, се интересуват от най-новите и съвременни методи на лечение. Flutter
 

 

# 16
  • Мнения: 2 652
Имах предвид, че се отчайвам, защото за всяко нещо, за което съм се поинтересувала в дълбочина, се оказва, че е вредно. Това, например, с формалдехида и бисфенола не го знаех. Нямам кой знае какъв проблем засега (да чукна на дърво), но искам да съм информирана и подготвена предварително. Да знам какво да искам и да търся, когато ми се наложи.

Каква е тази гутаперка? Това ли се счита за сравнително най-безопасния вариант, ако говорим за обикновена пломба? В началото, като прочетох информацията за озоновата терапия, се обнадеждих, че може да се справи с кариес в начална фаза и няма да се налага пломба. Но явно не е така или поне в Бг засега. Питах и още един зъболекар, според него само венци и пародонтит могат да бъдат третирани с известен успех. Думите му бяха точно, че предпочитат бърза и ефективна манипулация (както и всички други лекари де), това очакват и самите пациенти, всъщност. А озоновата терапия е продължителна във времето и няма светкавични резултати.

# 17
  • Мнения: 690
Гутаперката е за лечение на коренови канали, след пулпит, периодонтит и инфектирана некроза. Представлява продукт с естествен растителен произход и за лечение на кариеси не се използва. Гутаперката и МТА, са едни от най-биологично поносимите материали за запълване на коренови канали.
 Пломба във всички случаи се налага, когато има кариес. Когато кариеса( нарушаване на твърдите зъбни тъкани) не е стигнал до пулпата на зъба, тогава не се налага ендодонтско лечение и не се ползва гутаперка и МТА. Кариеса е нелечим,не се лекува. Увредените твърди зъбни тъкани се премахват и се слага композит (пломба).
Тук няма да говоря за амалгамата и химиокомпозитите, които съвременната стоматология отдавна е отрекла.
 След премахването на кариеса е много важно зъба да бъде изолиран от оралните течности.
 Кофердама-Рубердама( платно, което изолира оперативното поле), гарантира необходимата чистота на зъба по време на работа и един от най-важните фактори за качественото свързване на твърдите зъбни тъкани с пломбата. Съвременните фотокомпозите и съвременните бонд свързващи системи осигуряват здравина на връзката между зъба и пломбата, достатъчна да издържи цикличните дъвкателни натоварвания.
 П.П. Това което ти е казал стоматолога за озона е абсолютно вярно! Peace

# 18
  • Мнения: 700
Grace' ,всъщност гутаперката е средство за запълване на кореновите канали след депулпиране на зъба.Добива се от млечния сок на гутаперковото растение и е материал подобен на каучука.Инертен е и не взаимодейства с тъканите.Съответно и зъба не се оцветява от нея.
 А кариеса в начална фаза е обратим и може да се самоизлекува,което зависи от възможността за реминерализация.Там емайловата база не е разрушена,липсват само минерали.Ако има разрушаване на емайла,тогава вече се налага слагане на пломба.Що се отнася до пломбите амалгамата според мен изобщо не трябва да се използва вече.Композитите имат в състава си полимер,който най-често е BisGMA (бисфенол А глицидил метакрилат).Така остават вставките,които могат да се изработят от материали,които са доказано инертни.
 
 Абе,отвори се една тема,която ми е голям проблем.САмо като се замисля,че един ден ще се върна на работа и дори само въздуха в стоматологичния кабинет е наситен с формалдехидни пари от дезинфекциращите таблетки и ми призлява.Определено зъболекарите не са сред здравите хора,които познавам.Така,че съм в в търсене на алтернативи за всичко.
 
 П.П.Xylometazolin,тук нещо се дублирахме,но не видях,че си писала.

# 19
  • Мнения: 690
Ако сравним вставките с амалгамата те определено имат предимства.
1-изискват по-малко изпиляване на зъбът от амалгамата, като при металните ляти вставки е достатъчна по-малка дебелина, за да са здрави. Порцелановите вставки са много естетични и практически нетоксични за организма, но са по-твърди от зъбите и износват горните зъби.освен това предават дъвкателното натоварване нещадящо. Композитните вставки имат предимството пред фотополимерните пломби, че се изработват в лаборатория и така се намалява престоя на пациента на стоматологичния стол. С изработването на съвременните силанизиращи системи се подобрява залепването на порцелана за зъбът. По този начин порцелановите вставки и порцелановите фасети се залепват много по-трайно за зъбите, отколкото в миналото.
  Когато зъболекарят подготвя зъбът за директна композитна пломба той отнема само кариозната зъбна тъкан. След това с помоща на съвременните бонд системи, кариеса се запчатва с фото композит без да се налага ненужното отстраняване на здрави зъбни тъкани.
 Вставките изискват определен профил на изпиляване на зъба, който включва премахване на подкопаните участъци и осигуряването на минимална дебелина. Това е свързано с отнемане на здрави зъбни тъкани, тоест подхода се означава, като нещадящ тъканите на зъба. За да се изработи вставката се взима отпечатък, който може да съдържа вредни мономери в процеса на стягане. Залепването на всtавката изисква използването на композитни цименти, които могат да съдържат Bis-GMA.
Директните фотополимерни пломби върху  зъбите, засега са най-щадящия твърдите зъбни тъкани метод за лечение на кариес. При правилен режим на тяхната полимеризация и използването на надеждна изолация(кофердам), токсичността на вредните съставки, практически се свежда до минимум. Изпиляването на зъба за всякакви видове вставки и изработването на ретенции за металните и керамични вставки е крайно нещадящ твърдите зъбни тъкани на лечение. Всички видове вставки с изключение на композитните са по-твърди от зъбите и износват горните и съседни зъби. Композитните вставки изискват по-нещадящо изпиляване на зъбите, отколкото директните композитни пломби.

# 20
  • Мнения: 1 404
.САмо като се замисля,че един ден ще се върна на работа и дори само въздуха в стоматологичния кабинет е наситен с формалдехидни пари от дезинфекциращите таблетки и ми призлява.
А вариянт с автоклав?
По темата-зъболечението си е необходимо зло...дали вставка или композит,все се стига до приказката "зъболекар да ти бръкне в устата,пък тогава да видиш Mr. Green"

# 21
  • Мнения: 700
 Xylometazolin,права си,не всеки случай е подходящ за вставка,например твърде малки дефекти.Аз мисля,че това обаче е по-безопасния и по-трайния във времето вариант.По въпроса за абразията,има керамики  с много близка износоустойчивост до тази на естествените зъби.От друга страна полимерните пломби пък имат по-голямо износване от това на емайла и се получава така,че един ден човек си "изяжда" пломбата в някаква степен.А при всички случаи се поглъща някакъв полимер.

.САмо като се замисля,че един ден ще се върна на работа и дори само въздуха в стоматологичния кабинет е наситен с формалдехидни пари от дезинфекциращите таблетки и ми призлява.
А вариянт с автоклав?

Тук имам предвид триоксиметиленови,параформалдехидни и т.н. таблетки,които се поставят във всяко петри с инструменти,които преди това са автоклавирани.Вариант е да се ползват еднократни инструменти,което малко ще оскъпи лечението,но поне във въздуха няма да се носят пари.

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 22:59 от Бунгичка

# 22
  • Мнения: 700
 По въпроса за тези дилеми около встаките и композитите си мисля,че при добро проучване на пазара може да се намери някой композит с полимерна съставка,която да е безопасна,доколкото е възможно,защото наистина има нужда и от такива материали.Темата за бисфенола вече стана толкова масова,че предполагам има търсерност на алтернативи.Вероятно и в България може да се намират някакви подобни продукти.

# 23
  • Мнения: 1 404
 Бунгичка ,аз търсех подобни композити тази пролет преди да родя-май месец,но нищо подобно не намерих,а и не съм сигурна,че успяха да ме разберат търговците изобщо Confused

# 24
  • Мнения: 705
Грейс, в тази тема се споменава една стоматоложка с алтернативни разбирания:
http://emozdrave.info/forum/viewtopic.php?t=34

# 25
  • Мнения: 2 652
Ей, Мая, много ти благодаря. Ще се възползвам непременно.

# 26
  • Мнения: 348
И мен ме интересува тази тема. От 2 години  решавам здравословнитв си проблеми със системата за пранично лечение на Мастър Чоа Кок Сюи и нямам кариеси.
С едно малко изключение - при лечението на 3-ти зъб ( по отдавна), зъболекарят допря 2-ри с борчето и там сега има малко кариесче. То не се развива. На контролен преглед ( където установиха , че зъбите ми са здрави) ми казаха, че е рано за пломба. А аз и не искам пломба, сигурна съм, че ще се справя с алтернативни методи. Засега ползвам формули и изчистване с прана, успявам да стопирам процеса, но имам опит в други насоки с костна с-ма, който ми показва, че възможността за регенерация трябва да се уважава.

# 27
  • Мнения: 1 404
white soul ,можеш ли да обясниш малко по-подробно,ако обичаш...или да посочиш литература някаква,стана ми много интересно.Аз лично вярвам в реминерализацията на зъбите,прилагам отдавна конвенционални средства при пациентите си за целта,отскоро пробвам и алтернативни,но само на неколцина,тъй като там успехът зависи предимно от тях....но ми е непонятно как би могла една кавитация да претърпи обратен ефект-това би било революция в зъболечението.

# 28
  • Мнения: 348
white soul ,можеш ли да обясниш малко по-подробно,ако обичаш...или да посочиш литература някаква,стана ми много интересно.Аз лично вярвам в реминерализацията на зъбите,прилагам отдавна конвенционални средства при пациентите си за целта,отскоро пробвам и алтернативни,но само на неколцина,тъй като там успехът зависи предимно от тях....но ми е непонятно как би могла една кавитация да претърпи обратен ефект-това би било революция в зъболечението.

Работя по системата за пранично лечение на Мастер Чоа Кок Сюи и имам интересни наблюдения върху работа с костите, това ми дава право да мисля, че може да се случат неща , които досега не сме успявали да направим.
Единствената излязла книга на Мастер Чоа Кок Сюи на български е "Чудеса на лечението с прана".Това е само първото ниво -  съвсем  начални познания.  Пред печат е 2-рата книга. Методиката е известна в цял свят и може да се ползва литература на английски, немски, руски и др. езици.
Впрочем точно и единствено за зъбите тази методика няма разработени рецепти, затова и аз търся да съчетая или... въобще търся. Не ми се вярва единствено и само зъбите да са препъни-камък. ( Има за венците, те са чудесни за профилактика на зъбите.)
Тук има някои линкове,
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=356131.0
 Мога да дам още инфо.

P.S. Bili, праничното лечение може да се съвмести с други, за предпочитане природни средства, на които да се усили ефектът. Затова те моля да ми препоръчаш такива -  всички възможности, за които знаеш, за да избера подходяща. Може и на ЛС.
Благодаря.

Последна редакция: сб, 10 яну 2009, 14:11 от white soul

# 29
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
но ми е непонятно как би могла една кавитация да претърпи обратен ефект-това би било революция в зъболечението.

какво е кавитация?
аз имах преди 2-3 години малко кариесче, зъболекарката ми в Бг го намери и каза, че е много малък за пломба, да съм го следяла.

скоро бях тук на зъболекар и го накарах обстойно да търси кариесчето,
но намери на съвсем друго място и каза, че там, където в Бг са ми го видели няма кариес.

незнам дали различно гледат, но ми се е случвало тялото ми да умъртви зъб ooooh!
даже никога не ме е болял.
махнаха ми коренети ей така, без да усетя, а не са ми слагали арсен... Rolling Eyes
зъболекарката ми ми каза, че се случвало, но рядко...

Общи условия

Активация на акаунт