сред вас има ли вегетарианци

  • 7 760
  • 177
  •   1
Отговори
# 30
  • На небето
  • Мнения: 5 530
А аз мисля, че различията в храненето не бива да разединяват хората и да ги карат да спорят! С каквото и да се храним - месо или растителна храна, никой от нас не е нещо повече и по-добър от другия. Всички сме хора и душите ни са от Господ................

Ето това е най-смисленото нещо което чета.  Peace

Jarrita, мога на дълго и на широко да ти обясня, защо си останала с такова впечатление, но не мисля, че му е тук мястото.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 443
Голямо затишие в темата Simple Smile Тъкмо реших да се запиша и видях откога е последното мнение Simple Smile)))

Ве пак...

Аз съм била вегетарианка преди години. По принцип никога не съм обичала месо и го проядох чак в юношеска възраст, в следствие на мнооого тикане в устата и пилене на главата. Около мен само за анемии се говореше и какво ли не. Както и да е , беше ми натрапено и въпреки това освен пилешко и кюфтета почти нямаше месна храна , която да ядях. Просто не ми е вкусно и не обичам. Нашите много се притесняваха. По едно време се окопитих и обявих бойкот на "съблазнителните" им манджи и станаха лакто-ово-вегетарианка.
После покрай мъжа ми пак проядох месо, не мога да обясня защо...покрай бременността отново ми се насаждаше СТРАХ от ниския хемоглобин.  ooooh!

Въпреки всичко родих голямо и здраво бебенце, което за година и осем месеца не е боледувало нито веднъж /пу-пу, да ми е жив и здрав/ и беше до година и 3 месеца на кърма. Никога не е пил АМ, кисело мляко просто не обича и слава богу, давала съм му мноого рядко и сега ме е яд, че въобще съм му давала. Сирене не обича , яйца не яде. Всичките му изследвания са перфектни, висок е и много стегнат, не е бил никога пухкаво бебе / освен когато се роди - 4250/. Проходи сравнително рано, бяга и скача, катери се на катерушки, с няколко думи - развива се абсолютно нормално! Умира за плодове, салати, манджи по-малко яде, но и без това най-хубавото е в суровата храна Simple Smile
По въпроса с правото на избор - естествено, въпреки, че знам  колко са вредни тези храни аз съм му ги предложила, защото смятам, че той трябва да види и опита всичко именно в къщи, а не в детската или после у някой приятел. Някой беше написал сложи бебето  в едно кошче със ябълка и зайче и гледай кое ще заръба Simple Smile


Относно въпроса какво животно е човека - човека никога не е бил хищник/всеяден!

"Хората са единствения вид , който е объркан и не знае какво да яде. Като деца знаем инстинктивн какво да ядем."

"Ако човекът беше наистина месоядец, щеяе да изпитва удоволствие от улавянето на живо животно, от разкъсването му и от изяждането му такова каквото е..."

"Плодоядни -  включват хора и примати /маймуни и човекоподобни маймуни/."

Цитатите са от книга на доктор Робърт Морс - лекар натуропат, биохимик, ирисодиагностик и фитотерапевт...


Ние се отказахме и от млечните продукти Simple Smile Има ли други като нас?  Hug

# 32
  • Мнения: 1 394
последните два поста какво отношение имат към вегетарианството?

да покажете, че ви има ли? newsm78

не стига, че все още съществуват предразсъдъци, че едва ли не вегетрианците кретаме и от крехка възраст сме с бастуни, защото виждаш ли не ядем месо и нямаме прием на протеини.
за капак винаги се появява някой, да кажа - аз пък ям месо.
е и?
в темата се пита друго  Wink

aunt Ogg , за мен си нещастен човек.
не искаш да вървиш срещу природата, но се насилваш да ядеш месо.
за мен ти си типичен пример как предразсъдъците са взели връх над природното.
след като организмът ти не иска месо, а ти ядеш - ми какво да ти кажа...  Wink
вървиш срещу природата си  ooooh!

за да не съм офф: когато се родят децата ми и искат да ядат месо, ще им давам.
когато бях дете ме тъпчеха с какво ли не.
това, което исках да ям не ми даваха, че не било полезно...
аз ще оставя децата ми да ядат каквото искат, но ще се опитам да ги науча да се хранят здравословно, защото хранителните навици се изграждат в семейството  Peace
                                                                                                                                                                                         Тъкмо се чудех как да формулирам отговора си,а ето ,че го намерих написан! Peace

# 33
  • Мнения: 3 094
Нашата темичка се е разбудила...........

# 34
  • София
  • Мнения: 7 987
Да си призная, ама май съм от тия сбърканите....Ям месо, но по-рядко...Когато ям, започвам да имам скрупули за животинчето, което консумирам...По тази причина не се докосвам до ярешко, заешко, агнешко. Всъщност напоследък гледам да купувам риба. Но докато правех пъстървата почивните дни, ми беше тъжно за рибите...Вече и приятелите са ме взели на бъзик, като се опитам да си изложа теориите, та го споделих тук анонимно. Много ли съм луда? Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Не ям месо, но понякога ям риба и морски дарове.

# 36
  • Мнения: X
Със съпруга ми сме лакто-ово-вегетарианци със спорадични залитания към риба и морски дарове. Получи се спонтанно преди 7-8 години, когато заживяхме заедно (преди това и двамата ядяхме месо). Вкъщи месо не се купува и не се готви, включително и за дъщеря ми (дори не мога да си представя да го правя).

Когато тя се роди се колебаехме как да постъпим - да даваме ли месо или не. В крайна сметка решихме, че трябва да опита всичко, а после ако иска да става вегетарианка. Записана е на детска кухня, в която 4 пъти седмично има месо в супата или основното и веднъж - риба. Забелязвам, че не харесва никак месо, дори плюе парченцата, които усеща. За сметка на това риба яде с голям апетит. Така си реших и дилемата - тя е захранена и с месо, така че когато баба й реши да й готви или когато се храни в детска градина или на гости, няма да имам притеснения как ще реагира организмът й. А за себе си се чувствам съвсем спокойна с факта, че не й готвя месо - караме само на "гарнитури"  Simple Smile

# 37
  • София
  • Мнения: 15 453
Аз пък не разбрах, защо изровихте тази тема от 30-ти септември 2008 г, след като си има отчетни теми за вегетарианците?

# 38
  • Мнения: 348
ха, точно според устройството и формата на зъбите и второ според дължината на червата, бозайниците се зелят на:
- карнивори - месоядни
-хербивори - тревопасни
- фруктивори - плодоядни.

На работа съм и не мога да ти извадя точните метражи на червата на 3-те групи, както и схеми на зъбите, но според това човекът принадлежи къмгрупата плодоядните.
От 2 години съм си намерила мястото като предимно плодоядна   Grinning  и съм много здрава и щастлива ( правих си наскоро и профилактични кръвни изследвания).

# 39
  • Мнения: 3 094
Със съпруга ми сме лакто-ово-вегетарианци със спорадични залитания към риба и морски дарове. Получи се спонтанно преди 7-8 години, когато заживяхме заедно (преди това и двамата ядяхме месо). Вкъщи месо не се купува и не се готви, включително и за дъщеря ми (дори не мога да си представя да го правя).

Когато тя се роди се колебаехме как да постъпим - да даваме ли месо или не. В крайна сметка решихме, че трябва да опита всичко, а после ако иска да става вегетарианка. Записана е на детска кухня, в която 4 пъти седмично има месо в супата или основното и веднъж - риба. Забелязвам, че не харесва никак месо, дори плюе парченцата, които усеща. За сметка на това риба яде с голям апетит. Така си реших и дилемата - тя е захранена и с месо, така че когато баба й реши да й готви или когато се храни в детска градина или на гости, няма да имам притеснения как ще реагира организмът й. А за себе си се чувствам съвсем спокойна с факта, че не й готвя месо - караме само на "гарнитури"  Simple Smile

Дъщеря ми е вече на 20 - на 5 години самата тя спря да яде месо (децата са искрено чувствителни на тема отнемане на живот). Искам да кажа, че има кръвни, хормонални и всякакви показатели абсолютно в нормата, не боледува изобщо (започна да има хрема от преди 2 години, когато се загаджи и взе покрай приятеля си да пие ледена бира) и е ментално и физически добре - ръст 175 см и е студентка по инженерна специалност, а забравих да кажа, че е завършила и езикова гимназия в София. Така че вегетарианството по отношение на здравено може само да помага..........а ние, които сме запознати и с духовната му страна, можем да кажем, че прави още много неща, много повече от на здравно ниво.

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 11:07 от Bastet

# 40
  • Мнения: 778
Откакто се помня не обичам месо и не ям такова... Просто не ми е необходимо, не ми е вкусно и не ме изкушава. Не че умишлено се ограничавам, просто не обичам!
Изглежда и че организмът ми трудно го разгражда, защото когато ми се е налагало (да хапвам заешко, сготвено от майката на приятеля ми или по-погрешка сандвич с шунка, вместо пушено сирене) след това всичко връщам...
Чувствам си се отлично и не смятам, че това, че не хапвам месо ме лишава от важни вещества!

# 41
  • Мнения: 1 394
Да се включа,по повод кравите...някой беше споменал нещо за крави...върти ми се това в главата.Сега с риск да си навлека вашите коментари "против" ,ще спомена нещо:Човешката храносмилателна система е най-близка до тази на тревопасните животни,да не кажа почти същата.Храносмилателните ни органи са много далеч от тези на хищниците...ето ,защо смилането на месото в човешкият организъм,изисква най-много време-8до 10 часа...докато зеленчуците и плодовете се смилат за около 30 мин,за около час -по-твърдите ...
Нека всеки си яде кой каквото иска,но наистина човека принадлежи по-скоро към тревопасните,отколкото към хищниците. Ето ви един полезен сайт :
http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showforum=131
И още нещо-избора на храна е свещен за всеки един човек.Не насилвам децата си да не ядат месо.Просто се стремя да се хранят здравословно,но никой не трябва да се насилва.Да дадеш пример-това е друго нещо!
http://vegetarianstvoto.hit.bg/  и тук можете да се запознаете с интересни неща...

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 11:00 от dodyniki

# 42
  • Мнения: 17
Аз съм вегетарианка от 19години,в момента в семейството ми също не се консумира месо.Имам дъщеря на 4,5г,на която не съм давала месо,и не ме е молила за това!Тя е жизнено и здраво дете.Затова немога да кажа,че я лишавам от нещо полезно(както смятат някой невежи в това отношение хора)Благодаря на всички,които написаха линкове с полезна информациа за ползата от вегетарианството Hug

# 43
  • Мнения: 6
никога не съм прокламирала, че всички трябва да спрат да ядат месо,
но на мен доста са ми пилили на главата как трябва да започна да ям месо, за да не се разболея  Joy

ако има нещо, което мразя, това са войнствени вегетарианци,

Аз също да се запиша! От 10 години съм на веджи диета и се чувствам прекрасно. Ям си зелечуци, сиренце, яйца, от нищо не се лишавам.
Някой ден, като имам дете, сигурно ще му давам да яде и после то само да си реши.

Между другото, който иска да ми се смее, обаче преди време точно под натиска на месоядци, бях започнала пак да ям месо. Около половин година бях жив ужас - агресивна, зла, нервна... Сега пак съм си душица Simple Smile

# 44
  • Мнения: 1 394
Не е смешно, а е истина.Свекърва ми преди две години реши за пръв път през живота си да пости...тя не е сядала на масата никога без месо...На двадесетият ден от постите,тя заяви следното:"Еййй,това е голямо нещо да не ядеш месо.Ето защо хората сме толкова зли-месото те озверява,прави те хищник.Сега откакто постя,гледам с други очи на живота,дори ми стават интересни и враговете ми и не им обръщам внимание.Да знаеш/казва тя/ месото ни прави диви зверове-сега се чувствам прекрасно,откакто не ям месо,направо имам чувството ,че нещо ново се ражда в мен."
А и ,ако някой се интересува,може да се разрови при чичо Гугъл и да намери информация.Поне аз съм чела ,дори в реномирани списания,а и филм съм гледала по Дискавъри,точно с опити върху мишки.Бяха затворени в два кафеза,един до друг.На едните им даваха само месо и животински продукти,а на другите вегетарианска храна-зеленчуци ,плодове,млечни...Като мина една седмица, оставиха ги един ден без ядене.На следващият мишките на месната диета бяха станали агресивни и дори се биеха и хапеха помежду си.Какво обаче става в съседният кафез...там мишките се разхождат ,вярно,леко неспокойни/понеже са и гладни/ но нищо-само се оглеждаха и това е...докато онези с месото направо се биеха,дори се бяха окървавили...С тези опити  доказаха,че въздействието на месото е пагубно върху психиката ни ,когато се консумира всеки ден.

Последна редакция: пт, 24 апр 2009, 15:31 от dodyniki

Общи условия

Активация на акаунт