Как да я науча да се храни сама?

  • 1 313
  • 16
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 6 999
Дариа е на 13 месеца и от няколко дни изявява желание да хване лъжицата. Много искам да се научи сама да се храни, но как да стане това? Thinking

Вчера й я дадох, но тя първо я държи с лява ръка, после си помага като я търкаля по себе си и така и малкото в лъжицата се изсипа, на всичкото отгоре докопа ли я веднъж пищи при всеки опит аз да й помогна.  ooooh!

Моля някой да ми обясни възможно най-подробно как се учи дете да се храни само?

Тя и сега яде разни сухи храни/като бисквити/ и плодове и зеленчуци /на парчета/ сама. Обаче шишето с мляко отказва да държи - стои си най-спокойно и дори ако й го подам ми го връща  Stop

Също кога е подходящо да й връчвам лъжицата - когато е гладна или когато е понядена? И изобщо всякаква информация за това ще е добре дошла. Благодаря много  bowuu

# 1
  • София
  • Мнения: 39 745
Дияна 1во се научи да яде с вилица, лъжицата и беше малко по-трудна. С малка лъжичка се справяще по-добре.
Нищо, че я държи с лявата. Дияна ми е левичарка. Онази вечер така се смях с нея като каза "аз ще си нарежа пилешката хапка". Взе ножа в лявата, обаче с вилицата в дясната беше като първобитен човек. Simple Smile
Опитай с виличка. Сега се продават всякакви на Чико и разни други по бебешките магазини и аптеки. А за лъжичката се опитай да й покажеш как трябва да влиза в устата Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 6 999
Мерси за идеята за вилицата - как не се сетих и аз сама  Embarassed, но ще купя детска вилица, а не от нашите.

Проблемът е, че тя изобщо не ме оставя да й помогна с лъжицата /малка, пластмасова/ - пищи и я дърпа, ако пробвам просто да й я насоча към устата. Сигурна съм, че ако можеше да говори щеше да крещи "Аз сама!", обаче тя неможе все още.

За лявата ръка - ОК и баща й е леворък - обаче Дариа или ще си служи и с двете ръце или още не е решила коя да използва, защото прави всичко и с двете /еднакво зле/  Mr. Green

# 3
  • Мнения: 463
Търпение и мокри парцали му е майката, а и хубав препарат за петна.  smile3534
Давай й, когато е гладна, Лора като се понаяде или не гладна започва да играе, разбирай да цапа и маже още повече! Когато е гладна даже и от супата малко капе. Аз нямах толкова търпение, но майка ми се оказа желязна, увиваше я с разни престилки и я оставяше да се оправя сама и после  newsm75 newsm28 и накрая   bath1 Като иска помощ, детето само си показва.Може да пробваш и с отделна лъжица в твоята ръка, като даваш ядене успоредно с неговите опити.
Успех

# 4
  • София
  • Мнения: 6 999
Търпение и мокри парцали му е майката, а и хубав препарат за петна.  smile3534

Хаха - нали сега е лято, смятам да я оставя по памперс в стола за хранене и да маже. Трапезарията е на теракот, ама може и в банята да я сложа в краен случай  Joy Joy Така де - после направо както си е в столчето я поливам с душа и готово  Whistling

# 5
  • София
  • Мнения: 39 745
Ето, че си намерила решение на въпроса за хигинизацията Simple Smile
Аз именно за пластмасовите прибори говорех. Не съм гледала в Данет, ама сигурно и там ги има.
С виличка определено е малко по-лесно. Както и да боцне, както и да си я пъха в устата крайния резултат е - в устата Simple Smile
Проблема иде при употребата на лъжица. Пусто като я обърнеш вертикално - тече Simple Smile

# 6
....Може да пробваш и с отделна лъжица в твоята ръка, като даваш ядене успоредно с неговите опити.
..
Това е добър съвет. И мойто е такова проклето. Иска само да яде пък цялото се "улива". Започнах да давам да се храни сама някъде като беше на 7 месеца (тогава я пъхнах в стола) - започнах с "фингър фууд" (храна, която да се пипа с пръстчета) - леко сварени моркови нарязани на ивички, парченца кашкавал, грах, сухарчета.....ей такива нещица. И сега като се "храни" стоя до нея и използвам момента, докато нейните несръчни ръчички се мъчат да нацелят устата, аз бутвам малко материял Wink Laughing. Важно е също всички да се храните заедно. Детето гледа какво правят възрастните.

# 7
.... Обаче шишето с мляко отказва да държи - стои си най-спокойно и дори ако й го подам ми го връща  Stop

....
Защо не замениш шишето с чаши неразливки. Или пък ако е възможно добави към бутилката някакви дръжки  newsm78 (не знам какво ви е шишето Embarassed). Вместо мляко сложи в такова шише (или чаша) примерно вода или сокче, което харесва. Като ожаднее ще надигне. Но в никакъв случай не насилвай. Всичко ще си дойде на мястото бавно и славно Wink Grinning

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ей - учете си децата да ядат сами от малки  eat .
Вече 2 пъти ми правят "забележка", "че детето ме е толкова голямо, а не яде само. Как може  Rolling Eyes - срам и резил!"
Той е само на 1г.10м.  Heart Eyes и мама още го  feeding

# 9
  • Мнения: 3 042
Ами даваш една лъжица на детето, а пък ти с друга буташ в устата.

# 10
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
И аз съм със същата чуденка. Нели проявява интерес, но е доста несръчка в опитите си да се нахрани. Лъжичката обаче отдавна познава, защото съм й дала една за игра и успешно храни всички кукли и мен, когато си поискам. За нея  е много интересно да готви някакви измислени манджи и после да храни всички наоколо.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999

Защо не замениш шишето с чаши неразливки. Или пък ако е възможно добави към бутилката някакви дръжки  newsm78 (не знам какво ви е шишето Embarassed).

Имаме неразливна чаша - не я иска.  Naughty

Шишетата ни са д-р Браун - също имат дръжки /сложени допълнително/ - все тая.

Ето тази вечер пак я храня с мляко в леглото - подавам й шишето - тя го вади от устата си и ми го връща.

Обаче чаши и бутилки /истински/ надига  Laughing Даже и бутилките с шампоан.  hahaha Затова се опитвам да я науча да пие от истинска чаша /не особено успешно за сега/, но пък е много ентусиазирана.

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Затова се опитвам да я науча да пие от истинска чаша /не особено успешно за сега/, но пък е много ентусиазирана.
Мая на година и половина получи обикновена чаша - сигурно и по-рано можеше, но се притеснявах да не се олива...с второто ще съм по-смела.
Защо не й вземеш чаши с човка (на Нук има такива) - не са неразливки, много даже си разливат ако ги обърнеш с главата надолу. Но са с човка и се пие по-лесно от тях. Мисля, че са дорбъ преход към истинска чаша. Не съм ги ползвала, т.к. имахме авентска неразливка и Мая пиеше от нея, но иначе имам и ми се виждат добри.

# 13
  • Мнения: 3 211
Прояви желание да яде сама на 7-8мес. и аз давах, много се уливаше, тя с една лъжица, аз с друга. На 1г.3мес. ядеше абсолютно сама, не ми даваше аз да й давам, но аз въпреки това й пробутвах нещо допълнително. Ядеше дори супата сама с лъжица, по-дълбока, пласмтасова.
През деня пиеше от обикновена чаша (пластмасова, детска) или от шише със сламка (сокче малко със сламка или бутилка с голяма сламка). Може да пробваш така, давала съм и малка мин.вода (0,5л.) със сламка.
А иначе вечер заспиваше с шише с чай (млякото го отказа на 10мес)
Скоро махнах вечерното шише.

# 14
  • Мнения: 150
и софия е така. първо се научи с вилица и сега на закуска задължително трябва да има нещо за боцкане, малко кашкавал, маслина или саламче и в другта купа е попарата или муслито с две лъжици. тя обикновено започва сама да яде, като не се улива, но много малко загребва и много бързо се уморява съответно аз я дохранвам, като тя през това време бърка в чинията. иначе за боцкането с вилица никакви проблеми и сме с обикновена вилица, така че пробвай с вилица първо. а за шишето с мляко след 1,2 г. и го махнах че се беше научила с него да заспива и сега пие мляко  само ако не е вечеряла добре, но в чаша неразливаща. и аз мисля че трябва да е съпричастно детето и да участва в храненето, така се научава в един момент.

# 15
  • Мнения: 150
и софия е така. първо се научи с вилица и сега на закуска задължително трябва да има нещо за боцкане, малко кашкавал, маслина или саламче и в другта купа е попарата или муслито с две лъжици. тя обикновено започва сама да яде, като не се улива, но много малко загребва и много бързо се уморява съответно аз я дохранвам, като тя през това време бърка в чинията. иначе за боцкането с вилица никакви проблеми и сме с обикновена вилица, така че пробвай с вилица първо. а за шишето с мляко след 1,2 г. и го махнах че се беше научила с него да заспива и сега пие мляко  само ако не е вечеряла добре, но в чаша неразливаща. и аз мисля че трябва да е съпричастно детето и да участва в храненето, така се научава в един момент.

# 16
  • Мнения: 6 206
Иса, ние сме на етап когато държи сам лъжичката и храни мен, аз му казвам "дай на мама да хапне", и хвърля голямо усърдие докато ми уцели устата, понякога с обратното на лъжицата, после е много доволен и си пляска сам.
Онзи ден му сложих в отделна купичка малко, бърка с лъжицата, но като реши да я обърне и размаже по стола, му я взех. И така малко по малко смятам да действам. Знам ли, може след някой друг ден да си улучи собствената уста.

Общи условия

Активация на акаунт