За "различните" деца и техните приятели...

  • 5 804
  • 109
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 934
Права си, че "хора,които не я оценяват душевно не могат
и никога няма да й бъдат истински приятели." Но на тази възраст на нея й се иска да има повече приятели и едно такова отхвърляне не може да го приеме лесно.  Sad

Да де, ама ако момичето отиде при другите и им каже "Няма да си играя повече с него, искам да съм с вас!", те пак могат да и кажат: "Не те искаме, защото... еди какво-си." Когато децата решат да се държат гадно с някой, поводът може да е всякакъв. Може да я карат да прави разни гадни номера на момчето, примерно, за да "докаже", че вече е на тяхна страна, или изобщо да и нареждат какво да прави... Веднъж почне ли да ги слуша, ще я направят на парцал. По-добре е да отстоява собствената си позиция, колкото и да е трудно. Рано или късно другите ще я оценят. Тогава ще има истински приятелки, които си заслужават.

Колкото и "нормална" да е детската жестокост, убедена съм, че в по-драстичните случаи тя е породена от комплекси и ниско самочувствие.

# 31
  • Мнения: 1 347
И според мен трябва да се говори с всички учители и на родителска среща, защото именно от учителите и родителите зависи децата да имат нормални (взаимо)отношения. Преподавала съм няколко години на един клас (още от I-ви), в който имаше нечуващо детенце. НИТО ВЕДНЪЖ не се е случило някое дете да изрази негативно или пренебрежително отношение. Напротив, всички деца си бяха приятели, помагаха си при нужда и така. И ние, учителите, не сме полагали особени усилия в тази насока, просто ни интересуваха децата, а не само да си изпеем "материала" в час. Все пак функция на учителя е и да възпитава, а не просто да налива знания с фунията.
Мога само да кажа поздравления, че си поощрила дъщеря си да бъде приятелка с детето, сега остава за доброто и на двете деца да влееш малко разум и чувства Simple Smile на учителите  Hug

# 32
  • Мнения: 2 732
Ами съвет  не мога да ти дам .Много отвратителна ситуация  Tired

# 33
  • Мнения: 1 069
Аз не бих поучила детето си да зареже приятелство с "различно" дете, заради одобрението на деца, които са способни да нагрубяват нечуващо дете!
Може би е въпрос на възпитание и все още може да се направи нещо, но това е ангажимент, най- вече на родителите!
Добре е Ивка да знае, че тя постъпва правилно. Окуражи я! Тя наистина е страхотна, благодарение на доброто възпитание, което й даваш! Нека да няма колебания и да не отстъпва назад!

# 34
  • Мнения: 2 229
Защо да не можеш да повдигнеш въпроса на родителска среща? Няма да започваш с проблема на твоето дете, а с това, че децата от класа се подиграват и изолират Стефчо! Това не е ли проблем, за който трябва да знаят родителите? Щом децата им се държат така жестоко, те навярно и идея си нямат! Не вярвам някой родител да подстрекава детето си да се подиграва на нечуващо дете - просто явно имат пропуск и не са говорили за това с децата си...
Като повдигнеш въпроса и го обсъдите, може да споделиш, че дъщеря ти е единствената му приятелка и децата я изолират, заради това. Ако всички родители проведат един нормален разговор с децата си, би трябвало да има някакво подобрение...3ти класа са, не е късно...въпросът е, че надали на всички родители ще им се "занимава". Tired

# 35
  • Мнения: 3 367
Мисля като Мерри,децата искат да се харесат,и ако контексът е зададен правилно Стефчо скоро може да е герой и много търсена компания.
*
Тук подобно поведение не би се толерирало,въртят кой да седи и да играе до момченцето с множествени проблеми от групата на дъщеря ни,никой не гледа на нея като "различна",полагат се специални усилия тя да прави същото като другите макар и малко по-лесно и пр,та за мен проблемът не е у децата,особено като са толкова малки.

# 36
  • Мнения: 78


         Много хубава тема - поставя въпроси, върху които, всички ние като родители трябва да се замислим...................
         Руске, на твое място бих се гордяла с дъщеря си   bouquet  Ситуацията обаче, е сложна  newsm78  Можеби идеята да се иницират разговори с родителите е наистина добра , след което може да направите и родителска среща с децата. Поканете психолог, да говори с тях, намерете примери за много успели хора, въпреки недъзите си. Купете / всеки родител на своето/ книжките "Малкият принц", "Мечо Пух", "Братята с лъвски сърца" и т.н на всяко дете и предложете на родителите често да ги препрочитат....Учителите/класаната също имат водеща роля - нека провежда часове по психология, да си учител значи много повече от това да преподаваш.........Ако не успеете, търсете сърдечна и раздаваща се учителка, и сменете класа - това ще помогне на децата ви и в много други отношения за бъдещето.................

                            Успех

             "Всички деца са ангелчета и идват от Рая - от нас възрастните зависи, какво ще направим  от тях"

# 37
  • под тепетата
  • Мнения: 9 267
Може и да е глупаво, но по някакъв начин трябва да се поставят децата от класа на мястото на дете с такъв проблем. Първото ,което ми идва наум е да им се даде съчинение на такава тема , може по дадено начало или изцяло по проблема. Не е задължително да е точно с нечуващо дете, даже по-добре с друг недъг, за да не пишат  буквално  за него. Твоето заглавие е много подходящо.

# 38
  • Мнения: 8 999
Мисля, че за проблемите на "различните" деца в училище, основна вина имат учителите и директорите.
Един пресен пример: в класа на дъщеря ми от тази година има ново дете. Да го наречем условно Х. Детето Х определено има някакви проблеми. Не знам точно какви, ориентирам се само по коментарите на дъщеря ми - класната й пишела в тефтерчето съобщения до родителите, които /съобщения/ другите деца сами трябвало да си запишат и да предадат вкъщи. Х не може да чете добре и класната не пише двойка, както на останалия клас, а казва, че няма страшно и ще се научи. С една дума - откривам десетки индикации за това, че детето Х е "по-различно" от останалите. Нищо страшно, разбира се. Дори напротив - добре е, че това дете ще се развива и конкурира с деца, над които не тегне страшната диагноза "Различен".
Лошото е, че класната не ни предупреди нас, родителите, за идването на такова дете. Моята дъщеря можеше и да не ми сподели наблюденията си и аз да не мога да я убедя, че не всички деца могат еднакво да учат и помнят, че тези, които изостават не са виновни за това, че това не ги прави по-долно качество от останалите. Смятам, че е редно, ако някое дете има проблем, то за това да бъдат алармирани всички родители, които да подготвят чедатата си за среща с това дете.
Минаналата година на едно друго /да го наречем У/ дете почина бащата. То го изживя много тежко, но класната пак не призова останалите родители да обсъдят вкъщи с децата си положението и да обяснят на малките динозаври да се държат мило и да прощават пропуските на това дете, вместо да му се подиграват. Дори не беше уведомила учителката от занималнята, за да знае тя, че трябва да е по-търпелива с това дете и да му обръща повече внимание, отколкото на останалите. По средата на годината чак разбрахме, че нещата не вървят на добре, събрахме се познатите майки, разказахме на тези, които не знаят, за загубата, която е претърпяло това дете, помолихме всяка да поговори с нейната рожба и да обясни защо техният съученик е толкова разсеян, понякога се държи неадекватно, не може да се справи с материала. Аз водих много дълъг разговор с дъщеря ми и тя ми разказа как много от децата се подигравали, нагрубявали У, защото го/я смятали за слабоумен. Престраших се и дори разговарях с учителката в занималнята, която направо пребледня като й разказах как стоят нещата. Жената страшно се разстрои, защото никой не й беше казал и тя не можеше да си обясни реакциите на У.
Тъжна история. А можеше да е много по-лесно - просто една родителска среща между класната и родителите на останалите деца, на която да се обясни всичко и да се поиска съдействие от родителите.
Тази година пак подобна история.
Колкото до Руска и нейната дъщеря - проблемът според мен идва от там, че явно родителите на останалите деца в класа не знаят за глухото дете. Ако те знаеха и бяха поговорили и обяснили на своите деца, то може би нямаше да има такова отношение нито към Стефчо, нито към неговото другарче.
Предлагам на Руска да прояви самоинициатива и да говори не с родителите на Стефчо, а с родителите на другите деца. Да обсъдят спокойно ситуацията и всеки вкъщи да превъзпита и да налее ум и разум в главата на собствения си наследник. Ако децата получат порицание от собствените си родители за поведенитето си, то е възможно да променят отношението си към Стефчо и Ивка.
Децата са нешлифовани диаманти - нашата роля е да ги шлифоваме и да извадим на предна линия техните добродетели, а лошите черти на характера да потулим или елиминираме.
Но за да може да реагираме адекватно, е нужно да сме информирани.
Оф, стана много дълго и май доста объркано. Но основен виновник в случая както на Руска, така и за инцидентите в класа на моята дъщеря, са учителите. Винаги има елегантен начин да поискаш съдействие. И винаги ще го получиш, но трябва първо да споделиш за проблема.

# 39
  • Мнения: 5 877
В групата на дъщеря ми има дете, което по нейните думи не вижда, а чува слабо и ходи с апаратче. Досега е бил с бавачката си в детската. Децата са се държали добре с него.

Отврати ме обаче предадената ми реплика на "музикалната" госпожа, която казала "това дете да не ми го водите повече!" Пред другите деца, пред самото него, егати. Нещо й било пречело.
Трябва немалко морален идиотизъм и пълна възпитателна недалновидност, за да го направиш.

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ех, не знам децата ли са по-лоши или учителите... (от опит и след писаното от Анда, че и от вас).
Все си мисля, че в този случай една добра учителка би могла да направи нещичко за приемането на такова дете от класа. Веднага казвам и какво "нещичко". Аз (това ми хрумва в момента) бих прочела и обсъдила с децата някои приказки. И още по-конкретно - приказки от Ангел Каралийчев. С ръка на сърцето казвам, че някои негови приказки ми отвориха очите - за милосърдието, за добротата, за уважението към другите.
В никакъв случай не нападам учителите.  Laughing Моите лични наблюдения обаче са, че добри учители, ако щете учители с призвание много рядко се срещат.
П.П. Руске, думи нямам.  HugОтглеждаш Човек, Руске.    bouquet

# 41
  • Мнения: 7 723
Аз бих потърсила съвет от класната първо. Да видим тя дали е забелязала проблема и какво предлага да се направи. Мисля, че тя може да повлияе на поведението на децата  Peace
...
И аз до тоя извод стигнах...
Извадих си го от списващите в темата.
Това е правилното нещо явно и така и ще направя...
....
А и съм убедена, че в близко време ще бъде оценена постъпката й.А и  в трети  клас, те вече са големи и не са толкова първосигнални като в 1 клас Laughing
Д абъде оценена от кой?
От Стефчо, или от другите?
Стефчо със сигурност я оценява.
Дори и да не си дава сметка за това....
А за другите...това не е целта.
Не е нужно да даваш добрина, че да търсиш оценка за това...
Дано наистина не е късно и макар и вече в трети клас
да има резултати и от другите деца.
....след като говоря с родителите, естествено...


....
Да де, ама ако момичето отиде при другите и им каже "Няма да си играя повече с него, искам да съм с вас!", ....
Оооо, това в никакъв случай не бива да става.
Тъкмо обратното.
Аз й казвам, че скоро те сами ще почнат да я викат при тях.
Както писах и по- горе-
с повечето деца се познават още от градината.
Израснали са заедно по градинките.
Те сами я търсеха...
Именно от това я боли повече.
Тя се обвинява, че по някакъв начин ги е отблъснала.
...те са се отвратили от нея и вече дори и не я забелязват...
Това я измъчва....

...
Мога само да кажа поздравления, че си поощрила дъщеря си да бъде приятелка с детето, сега остава за доброто и на двете деца да влееш малко разум и чувства Simple Smile на учителите  Hug
Мерси Hug ...ще говоря с тях...още тая седмица...

...Добре е Ивка да знае, че тя постъпва правилно. Окуражи я! Тя наистина е страхотна, благодарение на доброто възпитание, което й даваш! Нека да няма колебания и да не отстъпва назад!
Hug


Защо да не можеш да повдигнеш въпроса на родителска среща? Няма да започваш с проблема на твоето дете, а с това, че децата от класа се подиграват и изолират Стефчо! Това не е ли проблем, за който трябва да знаят родителите? ...
За сега мисля да говоря с госпожата.
Ще й кажа, че искам проблема да се повдигне официално.
Ще я помоля и за родителска среща. Мерси Hug

....Тук подобно поведение не би се толерирало,....
Но ТУК е различно...за съжаление... Confused
А още по- жалкото е, че нашето училище не е изключение.... Confused
...като чета отговорите по темата,
българинът явно е по- склонен да "не забелязва" хората с проблеми...
Жалко е това  Tired

Hug

....Колкото до Руска и нейната дъщеря - проблемът според мен идва от там, че явно родителите на останалите деца в класа не знаят за глухото дете. Ако те знаеха и бяха поговорили и обяснили на своите деца, то може би нямаше да има такова отношение нито към Стефчо, нито към неговото другарче.
Предлагам на Руска да прояви самоинициатива и да говори не с родителите на Стефчо, а с родителите на другите деца. Да обсъдят спокойно ситуацията и всеки вкъщи да превъзпита и да налее ум и разум в главата на собствения си наследник. Ако децата получат порицание от собствените си родители за поведенитето си, то е възможно да променят отношението си към Стефчо и Ивка.
....
Байбиби, проблема наистина е в това,
че госпожите не си дават труд да говорят с родителите.
На нито една от родителските срещи не е споменавал.
Госпожата влиза с думите, че ще гледа да е кратка и да не ни бави.
Родителите аплодират тия й думи...;
Пуска две листовки (формалност, която никой не чете),
а през това време ни съобщава колко са ни гениални децата,
но материала е доста труден.
Страхотен клас!!! Дори е най- страхотния.....и тя е горд класен!!!
По между другото е вмъкнала тази година по колко пари
и за какво ще се събират....и срещата приключва... Rolling Eyes

Ще говоря с нея. Задължително!!!

В групата на дъщеря ми има дете, което по нейните думи не вижда, а чува слабо и ходи с апаратче. Досега е бил с бавачката си в детската. Децата са се държали добре с него.

Отврати ме обаче предадената ми реплика на "музикалната" госпожа, която казала "това дете да не ми го водите повече!" Пред другите деца, пред самото него, егати. Нещо й било пречело.
Трябва немалко морален идиотизъм и пълна възпитателна недалновидност, за да го направиш.
Shocked Shocked Shocked не знам кво да кажа.... ooooh!

Последна редакция: нд, 05 окт 2008, 17:39 от Руска

# 42
  • Мнения: 7 723
....П.П. Руске, думи нямам.  HugОтглеждаш Човек, Руске.    bouquet
Мерси, Василиске Hug
...дано си остане такава... Praynig
Знаеш ли?
...вчера, като се замислих и ме хвана страх.
Хвана ме страх от това, да не взема да
изпита някаква ненавист към момчето.
Ненавист за това, че да го нарочи за причина,
която я е разделила с "приятелките й".
Започва да я друса полека- лека някаква предпубертетна възраст....

... ooooh!

# 43
  • София
  • Мнения: 819
Вече писах в нашата тема, ще ти го кажа и тук - имай повече вяра в детето си и не я подценявай, Ивка е много по-умна, отговорна и съобразителна, отколкото можеш да си представиш. Мнение на страничен наблюдател Hug Родителската среща е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА, направо нямам думи, как може да не е обсъден въпроса още в началото на учебната година, или когато е дошло детето в класа? Както каза Василиса - учителството е призвание, не е за всеки.  Peace

# 44
  • Мнения: 9 814
Много е жалко това, което се случва.
За мен обаче, поведението на 6-7годишни деца е точно отражение на поведението и мисленето на техните родители.
Човек винаги може да обясни на детето си, че има деца с проблеми и че те нито са по-глупави, по-грозни, по-различни от него. Родителите просто не го правят, дори понякога несъзнателно или съзнателно подклаждат подобна омраза и подигравки.

Точно така е.
Тези деца не са заедно от вчера, вече 3 години.
Родителите им не може да не знаят, че Стефчо има проблем със слуха.
Класната пък не може да не знае за проблемите на дъщеря ти и Стефчо.
Говори наистина първо с учителката, тя е човекът, които прекарва целия ден с децата и може да даде адекватна помощ /или поне се надявам да е така/.

Последна редакция: нд, 05 окт 2008, 18:15 от Франческа Салиери

Общи условия

Активация на акаунт