Какво и колко да замразявам?

  • 664
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Мили момичета, аз съм от мартенските майки и ще захранвам в края на септември - началото на октомври. По съветите на Бу се ориентирах към замразяване на плодове и зеленчуци, за да има с какво да храня жабчето през зимата. Обаче пред мен е един хаос от схеми за захранване, пък и не знам хлапето по колко ще яде на едно сядане. Може ли да ми помогнете? Какви плодове и зеленчуци и в какви количества да замразя като се има предвид, че хлапето има наследствена обремененост с алергии? Ако някой продукт се дава след навършване на 1 година, да не го складирам от сега. Много трудно се оправям в ситуацията. Помогнете!

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Леле...колко рано си се запритеснявала...направо ме комплексираш Embarassed
Аз вече съм на етапа захранване и още се почесвам където не ме сърби ,а ти...тц, тц, тц... : Laughing

А иначе и на мен би ми било интересно да разбера нещо повече по въпроса.

# 2
  • Мнения: 1 313
направо на пюрета ли ще ги замразяваш или цели??

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Копвам ти от един файл,от който аз се ориентирам (за поредност на храните при алергични деца става въпрос) за това какво е разрешено до 1г
6-9 месеца
Сварени зеленчуци:
Ямс (сладък картоф)
Тиква (всички видове)
Морков
Цвекло
Броколи
Картоф
Зелен фасул
Зеле
Сварени плодове
Круша
Праскова
Банан (суров - не става добре за замразяване,пък и няма смисъл,нали постоянно го има)
Кайсия
Нектарини
Боровинки

9-12 месеца
Аспержи
Авокадо
Карфиол
Брюкселско зеле   

Сливи
Ананас
Грозде
Ябълка(сварена)
Червени боровинки
Стафиди

Естествено,тези неща са ориентировъчни и не мисля,че ще е проблем да дадеш ябълка след 6-тия месец примерно Grinning Аз лично бих добавила и грах и чушка (изпечена,обелена и пасирана) към зеленчуците.
За количествата - най-добре замразявай във формички за лед,така имаш  кубчета от около 30гр пюре и е възможно най-удобно - можеш да си извадиш 1-2 кубчета в началото на захранването,когато яде съвсем малки количества или да комбинираш по няколко кубчета от различни плодове или зеленчуци по-нататък.


   


   

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
За зеленчуците - и тиквичка. Сварена - във формички или в буркани, стерилизирани с варене, от които да отсипваш в пюрето - след отваряне ще траят по няколко дена в хладилника.

# 5
  • Мнения: 3 550
Благодаря! Ще чакам още отговори.
До тук съм замразила:
1 кг череши (много ли е или малко?)
4 тиквички на кубчета (малко ли е?)
грах - имаме в изобилие

Хедра, благодаря за изчерпателния отговор! В какви количества от тези продукти?
Аз съм алергична към праскови и моркови, та май ще ги пропусна, ама не знам за другите.

Какво ще кажете за доматите, патладжаните?

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Домати консервирани (в бутилки, буркани) както за цялото семейство, няма смисъл да замразяваш. Патладжани не бих дала.

# 7
  • Мнения: 7 106
Ева е априлско бебе и миналата година по същото време имах тези чуденки. изпуснах тогава сезона на черешите и вишните, праскови и кайсии пресни дадох чак сега, но от пюре ( готово) някъде на 10-11 месеца. Затова можеш за си замразиш от тях, нарязани на парченца в бурканче от пюре или в тези специалните пликчета за фризер. Аз съм си купила от почти най-малките с размер на цигарена кутия, за да се ползва всичко на два пъти максимум и да не изхвърлям след размразяване. Лично аз нещо не съм фен на компотите и затова не съм правила за нея. Но чета че някои стирилизират плодове на компот, но без да добавят или слагат съвсем малко захар. Други плодове какви  newsm78, значи ябълки си имахме домашни почти цяла зима, круши също, благодарение на баща ми Heart Eyes. Трика е всяка ябълка и круша да се завие поотделно във весник и така увити плодовете могат да издържат цяла зима в мазе, но да няма много влага. Иначе мжеш да си замразиш и дюли, като им дойде сезона, аз ги кипвах обелени и нарязани за няколко минутки във вода и после ги пасирах и съм ги замразявала във формички за лед.
Зеленчуци - замразих си по малко от почти всички зеленчуци в нашата градина. Тиквички - обелени и нарязани на кубчета и в плик, Карфиол - сварен и пасиран във формички, червено цвекло - сварено (или печено) пасирано и във формички, коприва - кипната и в малки пликчета на порции, спанак - сварен и пасиран във формички, тиква - сварена и във формички, червени и зелени чушки - печени, белени по 2-3 в пликче за 1-2 манджи, целина - корен и стръкове нарязани на дребно в плик, магданоз и копър (то сега ги има пресни и през зимата и няма смисъл, но аз за всеки случай), грах - замразен, зелен фасул - замразен, броколи - замразени.
Само картофи, лук и моркови не съм замразявала. Морковите баща ми ги беше заровил в пръст и имахме чак допреди един месец домашни.
Хубавото е, че имат доста дълъг срок на годност, замразените плодове и зеленчуци. Виж и този сайт има доста информация за замразяването, както и годността на всеки плод или зеленчук:

http://kulinar.gbg.bg/articleview.php?aid=21

И една идея от мен : надписвай всяко пликче какво съдържа и кога е замразено, защото в един момент трудно вече се различава на око кое какво беше Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 6 242
Домати консервирани (в бутилки, буркани) както за цялото семейство, няма смисъл да замразяваш. Патладжани не бих дала.
Не трябва ли доматите, които се замразяват за бебчо да са отделно, без сол, защото ние когато затваряме домати в буркани им слагаме по 1 ч.л. сол на буркан мисля беше (може и да бъркам дозата, но със сигурност слагаме)?

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Ммм, не знам - ние май почти никаква сол не слагаме, като затваряме домати.

# 10
  • Мнения: 3 550
Благодаря! Имам още три въпроса:
Да замразявам ли малини, къпини или те се дават по-късно?
Зеленчуците мисля да сваря и пасирам, а после - във формички. В преварена вода ли ги варите или в чешмяна (нали тя така или иначе се преварява в процеса)?
За какво се използва новата вода Девин-изворна? Пише на етикета, че е за кърмачета. Кашите ли се правят с нея и преварява ли се предварително?

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
По-добре я преварявай, аз много им нямам вяра. Според мен я рекламират за кърмачета, защото е нискоминерализирана, но може и да има друга причина, която да не знам.

Аз леко сега да се похвала в твоята тема, че започнах да готвя bowuu или по сокоро си направих залежи от замразени на кубчета ябълково пюре и морковено. Утре смятам да направя и от тиквички.
Първо варих, после пасирах и дори малко разредих морковеното пюре с вода, че беше станало доста гъстичко. После във формичките и след няколко часа в торбички с надпис, както ме посъветва една мама тук. Прави ми впечатление обаче, че заемат доста място във фризера и понеже моят е пълен с меса от село, се чудя някой ден дали ще изхвърлям свинско или ябълково пюре за да си освободя място Laughing

А за водата в която вариш мисля, че няма нужда да се преварява водата предварително. Аз дори водата за кашите не и преварявам, тя вече е голяма, трябва да свиква с мизерията  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт