ПИРОГОВ - платено и за децата

  • 5 152
  • 121
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Или не ти се е случвало да изпаднеш в такава ситуация, или си много самоуверена и хладнокръвна, че да опреш с детето до спешен кабинет и да си търсиш права или да търниш информация. Друго обяснение не мога да измисля за думите ти.

Между другото, когато мога да се възползвам от частното здравеопазване го правя точно, за да си спестя разправии кое е законно и кое не е законно, да търся личен лекар за направление и т.н. 

# 46
  • Мнения: 4 892
Лутайки се из лабиринта от правила, жена е трябвало да плати за преглед 25 лв. на касата на болницата, защото не била спешен пациент. "Минала оттук и решила да се прегледа, а тук е институт за спешна помощ", пояснява общественият защитник. Затова и само спешната помощ е безплатна. Жената обаче, като повечето пациенти, смята че състоянието й е спешно. В крайна сметка са й върнати парите, въпреки че според Бонев това не е трябвало да става. Пациентът обаче няма откъде да знае нито дали е спешен, нито за кое точно и как се плаща. Той просто смята, че има нужда от помощ. Е, поне повечето пациенти. "При нощно дежурство съм виждал следното: в 2.30 през нощта идва пациент, чука силно на вратата и казва - понеже бяхме в хотел "Родина" и минаваме оттук, от една седмица ме боли коляното - ще го видиш, ли докторе?", разказва Бонев. В този случай той или трябва да обясни на човека, че не е спешен и следва да си плати на касата, или просто да го върне. И да излезе виновен, изпълнявайки
ролята на представител на една недомислена система.

Това е цитат от долопусочения линк. Дава известни обяснения.......

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3076&sectio … =5&id=0001201

# 47
  • Мнения: 4 892
Или не ти се е случвало да изпаднеш в такава ситуация, или си много самоуверена и хладнокръвна, че да опреш с детето до спешен кабинет и да си търсиш права или да търниш информация. Друго обяснение не мога да измисля за думите ти.

Радостина, не изопачавайте нещата и не "свирете по тънки и чувствителни струни".
На мен може много повече работи да са ми се случвали, може и да са доста тежки, може и да не са. В конкретния случай, на авторката на темата, се отива след това.
Да, хладнокръвна съм! Не съм коравосърдечна! Да и е живо и здраво детенцето.

# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Едно дете винаги може да се окаже спешен случай. Не става въпрос за възрастен, а за дете. Всеки лекар знае, че децата са отделна категория пациенти, които може да се влошат много бързо. Това не е като някой да мине да си измери кръвното.

# 49
  • Мнения: 46 508
Или не ти се е случвало да изпаднеш в такава ситуация, или си много самоуверена и хладнокръвна, че да опреш с детето до спешен кабинет и да си търсиш права или да търниш информация ...

Ако кажат "Плати, иначе няма да го прегледаме", тогава съм съгласна, но детето вече е било прегледано, парите са ги искали, след като вече са били готови, т.е. вече лошото е било минало.

Днес се наложи да заведа детето по спешност в ПИРОГОВ - влязохме , прегледаха го и .... ми написаха бележка да отида и да платя на касата 25лв за прегледа !!! ...

# 50
  • Мнения: 4 892
Радостина, цитата не е, за да омаловажа детето като пациент, а за да покажа, че има все пак някаква информация за някаква такса. Като дявола евангелието четете, май. Каква е таксата, защо и трябва ли да я има и да се прилага спрямо деца и като цяло - не коментирам!

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
 На мен винаги ми е било жал за майките с болни деца и им съчувствам, особено като стане някоя беля изневиделица и опрат до Пирогов или някоя друга болница посред нощ. Не вярвам някоя майка да се разхожда и да си каже "я да вляза в Пирогов да ми видят детето". Щом се е стигнало до спешното, значи родителите не могат да овладеят положението. И при такова притеснение може да правят всичко автоматично, щом лекарят е казал.

# 52
  • Мнения: 5 370
М-даааа, тая каша, с "безплатното", сме я сърбали. От доста време си плащам, почти не търся услугите на държавното здравеопазване ВЪПРЕКИ изрядните ми здравни вноски.
За Пирогов - веднъж -дваж сме допирали до тях, първият път се оказа, че трябва да заведа Станислав в Педиатрията, бяха много мили.
Вторият-ден събота, от няколко дена накуцваше яко, без да се глези. Докторът отсече с едно поглеждане "ревматоиден артрит" или нещо от сорта,вследствие на прекарана ангина. Не ми поиска пари, но аз тогава настоях и му оставих, не отказа. А не беше спешен случай.
Ако аз лично, недай Боже, опра до спешно-бих потърсила услугите на Военна болница.

# 53
  • Мнения: 2 563

Бях там през пролетта, бях спешен случай. Нищо не съм плащала за преглед при хирурга, снимка, ехограф. За стандартите на България беше добро обслужване. Е, докторът си пушеше в кабинета, а според мъжа ми даже си беше й пийнал.

# 54
  • Мнения: 3 271
И аз съм съгласна с Кейси, ама принципно. За това, че много хора все мислят, че някой, в частност държавата, все им е длъжен.
ОБАЧЕ, Кейси, ти как си там със здравеопазването? Бас държа, че внасяш някаква сума/осигуровка/застраховка всеки месец и после като отидеш нямаш такси, нали? Повечето работещи за нормална компания хора са така, дори в баш капиталистическа Америка. А за 911 плащаш ли, когато случая е наистина спешен?
Така, че в ДЪРЖАВНА болница за СПЕШНА помощ и то на ДЕТЕ, аз не виждам на какво основание някой може да вземе пари. И аз като повечето в темата ще кажа, че не някой ни е длъжен, но като има закони, правила, осигуровки и т.н. не може да ти искат пари.

Преди 3 месеца сина ми се прибра от училище с доста голяма рана, притесних се, не исках Пирогов заради всички лоши приказки за там. Обиколихме 3 спешни медицински центъра в 9 часа в петък вечер. НИКОИ не ни прие, дори военна болница не прележдали деца, детската кнлиника имаше дежурен лекар, но не за спешна помощ  ooooh! И накрая в Пирогов. Минахме си по реда на опашката пред кабинета. Чакахме към половин час, прегледаха детето, погрижиха се за раната, много мило се държаха, неочаквано за мен, благодарих им за отношението, а те ме погледнаха странно чудейки се за какво говоря. Не са искали пари. Бях много приятно изненадана.
Може ли толкова много да зависи от това на кого попадаш там?

# 55
  • Мнения: 186
Липстик, не ми се спори по тази тема, защото е затворен кръг. Ей сега ще дойде и Радостина и тя ще почне да нарежда...

Като не могат да взимат пари, изниква и другия въпрос, защо мълчите и вадите парите, а после влизате по форумите да врещите, че някой ви рекетира, а?
Аз пак ще повторя,че на мен пари не ми взеха.Учудва ме факта,как веднъж има такса,а друг път-не.И защо се осигуряваме,при положение,че като отидем на преглед никой не ни пита дали сме осигурени,ами направо ти обявяват някаква сума,която е еднаква за всички.

# 56
  • Мнения: 1 733
Не мисля ,че здравните ни осигуровки покриват нуждите ни .
Е, ама аз не ходя на лекар всеки ден (дай боже да е така винаги), плащам здравни осигуровки обаче всеки месец и като ми се наложи 2 -3 пъти в годината да отида на доктор, трябва ли винаги да плащам?

# 57
  • Мнения: 4 892
Не мисля ,че здравните ни осигуровки покриват нуждите ни .
Е, ама аз не ходя на лекар всеки ден (дай боже да е така винаги), плащам здравни осигуровки обаче всеки месец и като ми се наложи 2 -3 пъти в годината да отида на доктор, трябва ли винаги да плащам?

Здравните осигуровки процент ли са или фиксирана сума? Колко фирми осигуряват служителите си на реалните им доходи? Хората са склонни да си получават кинтите сега, на момента и не им пука за в бъдеще, нали? А после пак ще мрънкат, нали?

Част от въпросите за мен са риторични.

И да - свързани са с темата.

# 58
  • Мнения: 984
От доста време си плащам, почти не търся услугите на държавното здравеопазване ВЪПРЕКИ изрядните ни здравни вноски.
Да, същото е и при мен. Но ги плащам с мисълта за солидарност, защото има хора, които се нуждаят от тези пари /парите на всички нас, които си плащаме осигуровките, които, от своя страна, отиват в Здравната каса и следователно - за плащане на част от клиничните пътеки/, за да им се проведе адекватно лечение.

# 59
  • Мнения: 14 654
Процент са, някои работодатели предлагат на служителите си и допълнително здравно осигуряване.
В крайна сметка с какъв проблем постъпихте в Пирогов и касовата бележка за преглед ли е?

Общи условия

Активация на акаунт