Програмата за детегледачките - 3

  • 48 806
  • 718
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 969
Може ли някои, който вече е сключил договор по Програмата да ми даде отговор на въпроса:

След сключване на договора, аз като работещ родител, трябва ли да подавам някаква декларация до НОИ/с която да ги информирам, че са настъпили промени по статута ми на получаващ 110лв. обезщетение за отглеждане на дете до 2 год. възраст/ или това задължение е изцяло на Агенцията за социално подпомагане?  Това поне го пише в чл.8.17 от "Националната програма .....", но не съм сигурна как точно се процедира.

Благодаря ви предварително!
 
Аз все още не съм включена в програмата, но знам, че до 3 дни при промяна на обстоятелствата, т.е. в случая при сключване на договора с АСП, трябва да подадеш приложение 12 при работодателя, за да ти се спрат тезо 110 лв.

# 31
  • Мнения: 678
Клеопатра , може ли да ми отговориш на следния пъпрос ?
Аз като работя и детето ми го гледа моята майка ( пенсионерка ) имам ли право да излезна в 1 месец платен ( неплатен ) отпуск ?
Благодаря ти предварително .

# 32
# 33
  • Мнения: 33
Аз все още не съм включена в програмата, но знам, че до 3 дни при промяна на обстоятелствата, т.е. в случая при сключване на договора с АСП, трябва да подадеш приложение 12 при работодателя, за да ти се спрат тезо 110 лв.

Софи, много ти благодаря, но какво е това приложение 12? От какво е приложение - от КСО или от някакъв друг нормативен акт?

# 34
  • София
  • Мнения: 969

Софи, много ти благодаря, но какво е това приложение 12? От какво е приложение - от КСО или от някакъв друг нормативен акт?

Работодателя ще ти го даде. Това е от списъка с Приложения на НОИ. Ти просто трябва да отидеш до 3 дни след сключване на договора при счетоводството ви или там който отговаря и да кажеш, че вече си включена в програмата и трябва да подадеш декларация за промяна на обстоятелствата. Работодателя ти има грижата за това да се подаде. Поне така знам.

# 35
  • Мнения: 18
клеопатра има рожден ден днес ?  Много щастие , да си здрава и да имаш мноооооого поводи да си  усмихната  през тази твоя нова година ! Laughing Laughing

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 702
Клеопатра, много здраве ти желая! Бъди много щастлива!

# 37
  • София
  • Мнения: 1 352
Аз все още не съм включена в програмата, но знам, че до 3 дни при промяна на обстоятелствата, т.е. в случая при сключване на договора с АСП, трябва да подадеш приложение 12 при работодателя, за да ти се спрат тезо 110 лв.

Софи, много ти благодаря, но какво е това приложение 12? От какво е приложение - от КСО или от някакъв друг нормативен акт?
Приложение 12 - ДЕКЛАРАЦИЯ за промяна на обстоятелствата за изплащане на парични обезщетения и/или помощи от ДОО от Наредба за изчисляване и изплащане на парични обезщетения и помощи от ДОО.

# 38
  • Мнения: 1 733
Момичета, да се включа и аз с един въпрос. Синът ми е на 2 години и 5 месеца. Не го приеха на ясли. Адресната ни регистрация е в София.
Майка ми е на 50 години, безработна, регистрирана преди 1 месец в Бюрото по труда в Казанлък. Налага се тя да гледа детето една година, докато стане време да тръгне на градина. Вчера е ходила в Бюрото по труда в Казанлък да се интересува дали може да влезе по програмата за безработни като детегледачка. Оттам са й казали, че може, но тъй като тя е от Казанлък, а детето е в София, трябва аз от тук да подам молба, с която изисквам тя да бъде изпратена като детегледачка за моето дете. До навършване на  3 годишна възраст на детето, ще получава всеки месец минимална работна заплата. Дотук добре, обаче аз като отидох вчера тук в София да подам молбата, ми казаха, че такова нещо няма и че щом сме с адресна регистрация в различни градове, майка ми няма как да се включи в тази програма за безработни.
Междувременно в Казанлък са й казали, че вече имат такива случаи (на баби, които са детегледачки на внуците си и са от различни градове), минали са проверки, проверили са и тези случаи и няма нищо нередно.
Някой може ли да ми обясни каква всъщност е истината? Майка ми има ли право да бъде включена по тази програма и ако да - аз как да се обоснова пред Социални грижи в София? Ще съм благодарна ако ми посочите извлечение от наредба, закон...
 

Последна редакция: ср, 15 окт 2008, 11:32 от Daniele

# 39
  • София
  • Мнения: 3 109
Никой не ми отговори, затова повтарям въпроса си:

Може ли бебето ми да бъде гледано по програмата от пенсионерка, която не е в родствена връзка с него?

# 40
  • Мнения: 60
И ние сме с адресна регистрация в София, а майка ми е пенсионерка в Рибарица. Смятам да се включа в прогарамат към март 2009г. Дано някой се включи и ни помогне. Аз лично предчуствах такова мотане и смятам, като заспи малкия да издиря някакви телефони на Агенцията по заетостта и да изискам правна помощ, ако могат да ми окажат.

# 41
  • Мнения: 1 733
Аз само да кажа, че се обадих в Агенцията по заетостта и не можаха да отговорят на въпроса ми. Отговорът беше: "Ами що така са ви казали...". После се обадих и в Министерството на труда и социалната политика и там ми казаха, че НЯМА изискване детегледачката и детето, което ще отглежда да бъдат с постоянен адрес в едно и също населено място.

# 42
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Здравейте дами, трябва ми кратък отчет за периода февруари - октомври 08за  Програмата за детегледачки
 
 Отчета трябва да включва предвидени дейности, изпълнени такива, постигнати резултати, изводи - всичко това съвсем накратко и само най-важното. Просто няма как да извадя всичко свършено през периода за малкото време което имаме - до края на седмицата отчета трябва да е готов. Рових, струвах, но при положение, че не съм наясно с всичко просто няма да стане.

# 43
  • Мнения: 5 679
Може ли бебето ми да бъде гледано по програмата от пенсионерка, която не е в родствена връзка с него?
Да може. Това за родствената връзка е измислица на медиите. Но Програмата за пенсионерите, ще почне от 01.01.2009г. /освен ако по-рано не я приемат/, засега може да се наеме единствено човек от Бюрото по труда, който може и да има с Вас родствена връзка  Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 737
Здравейте, момичета!  Hug

Моля за консултация: Калоян е на 2,3 г., аз работя на трудов договор и взехме решение да го спрем от ясла. Ще го гледа баба му, която е пенсионер, но и земеделски производител, до подходяща за ДГ възраст. Ако правилно съм разбрала от първия пост, сега мога да се възползвам от програмата за детегледачки до навършване на 3-год. възраст. Така ли е?

Благодаря ви и се извинявам за глупавите си въпроси.  Blush

Изи, ти можеш да се включиш по програмата като работеща на трудов договор. За съжаление това за пенсионерите още не е прието, ще започне от следващата година, може и да има леко забавяне докато реално започне да действа. Това за земеделския производител май трябва Хриси да го изясни допълнително  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт