Дилемата София - Варна -> кариерата/парите или приятелите

  • 3 109
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 39
Аз съвсем наскоро бях пред почти същата дилема, само 4е Бургас-София. Аз съм си от Бургас, 4 години учих в София, там срещнах и настоящия си приятел, който за мой късмет също е от Бургас Grinning В София ми харесваше да карам студентския си живот, до определен момент ми беше много забавно, но още от самото начало си знаех, че не ми харесва да живея за постоянно там - пак поради познатия трафик, стрес и пр. Специалността ми обаче е такава, че реално карирера мога да градя основно в София...но двамата с половинката решихме, че ще се чувстваме много по-добре в Бургас от чисто душевно-емоционална гледна точка Wink В момента и двамата тук вземаме много по-малко пари, отколкото бихме могли в София, но за момента ни стигат и сме много по-спокойни и щастливи, отколкото в любимата столица. Но всичко е въпрос на избор и определено на жертви...за съжаление май не можем да получим всичко, което искаме...важното е да изберем по-стойностното за нас  bouquet

# 16
  • Мнения: 958
Аз живея в София, работя тук, родена съм тук, ама ако мъжът ми каже айде да се местим във Варна хуквам.
Много я харесвам тази Варна.  Heart Eyes
Няма ли във Варна да не плащаш квартира например, малко по-евтин да ти е транспорта, знам ли нещо с което ще компенсираш по-ниската заплата.
Между другото, мои познати във Варна изкарват много добри пари в ИТ сферата.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Да ви кажа, за децата донякъде е така, но донякъде не е. Хубаво е да си отгледаш детето не в София (независимо къде) до 5-6 годишна възраст заради по-спокойния живот, по-чистия въздух, градинки, помощ от родители и т.н. Но София предлага много повече възможности за децата, наближаващи училищна възраст по отношение на извънкласните занимания. Вярно, зависи от семействата, но при равни други условия децата в София имат повече избор за развитие в сравнение с децата от другите градове. Винаги е било така, дори по време на нашето детство. Имам приятелка от детството си, с която сме много близки, но тя е от София, а аз от провинцията. Нейното самочувствие, възможности за спорт, изкуство и т.н. бяха по-големи и ги сменяше постоянно, защото всичко е в София. А аз трябваше да избирам измежду 2 читалища, един алианс и една спортна зала. И толкова.

Сега разликата е още по-голяма, но едно не се е изменило - почти всичко е концентрирано в София, за добро или лошо.

# 18
  • на майната си
  • Мнения: 425
Еееее, говорим за големи градове все пак. Не мисля, че във Варна, Пловдив, Бургас ... има по-малко възможности за извънкласни дейности на децата.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбира се. И там има много възможности.

# 20
  • Мнения: 89
Няма ли във Варна да не плащаш квартира например, малко по-евтин да ти е транспорта, знам ли нещо с което ще компенсираш по-ниската заплата.
Между другото, мои познати във Варна изкарват много добри пари в ИТ сферата.
Ами именно че и там сме на квартира и там кредита си стои и така Simple Smile Нещо, с което донякъде ще се компенсира са пътните, които сега плащаме за да си отидем някой друг уикенд Simple Smile Иначе Витошка няма, но пък голям Мол направиха има даже марки, които тук ги няма  Laughing Но след като във Варна няма да работя в сферата на модата, предполагам, че и няма да се влияя толкова от нея Simple Smile)) От това може да се спести Simple Smile) За децата не съм се замисляла още за извънкласни занимания, истина е че всичко в София е по - концентрирано, но сякаш тази ниша се развива вече и в доста други градове, не се ли раждаха във Варна най - много деца  newsm78 може и да се бъркам ...

# 21
  • София
  • Мнения: 397
Аз живея в София, работя тук, родена съм тук, ама ако мъжът ми каже айде да се местим във Варна хуквам.
Много я харесвам тази Варна.  Heart Eyes

И аз така! Щом имаш възможност да смениш попрището и пак да си добре платена там- възползвай се! Peace

# 22
  • София - Варна
  • Мнения: 170
Отдавна си мисля да започна някаква подобна тема, но не искам да противопоставям градовете. От две години живея в София и няма ден да не си мисля за връщане във Варна. Това не преминава - приятелката ми е тук от седем години и все още не е свикнала. Не съм щастлива тук, децата ми не са щастливи. Във Варна играят вечер до късно, тук въобще не излизат. Детството на децата е ограбено. Доходите са по-големи, но и разходите също. За съжаление, заради ширещата се корупция, тук се печели повече. А по въпроса, че имало разлика между възможностите за учениците, ще ви кажа, че и двамата ми сина се представят доста по-добре от съучениците си. Възможности за добро висше образование в България много не останаха, т.ч. спокойно децата могат да учят където и да е докато пораснат. Единственото хубаво нещо е Витоша. Според мен парите, които се печелят тук, не могат да компенсират липсата на уют, спокойствие, удоволствия и т.н. Т.ч. посоката е ИЗТОК!

# 23
  • Мнения: 769
С мъжа ми сме родени, отраснали и работим във Варна, но неговата ситуация е подобна на Ahim_sa - работи в централа на фирма, която по изключение е във Варна. Основните ни доходи са от мъжа ми така, че от неговата работа зависи къде живеем. От време на време се одумва, че можело да го местят в София и това никак не ме радва. Изобщо не се чувствам добре в София, не заради хората или каквото и да е там, просто не се чувствам на място, не ми е уютно.
Изобщо не искам да напускаме Варна, тук житотът ни е уреден, свикнали сме с недостатъците и минусите. Тук е домът ни, родителите, приятели, познати. Тук искам да отглеждам детето си.

# 24
  • Мнения: 96
Ние трябваше да направим този избор преди няколко години. Не е лесно.....
Опитахме се да намерим среден вариант (3 години пътувахме всеки ден от Пловдив до София), но накрая умората и желанието да имаме възможности да се развиваме професионално надделяха и се преместихме. Какво се получи - имаме много по-вече време за себе си, което не прекарваме в път, но пък нямаше с кого да го споделим, тъй като приятелите ни останаха в Пловдив. И тъй като аз съм много социален тип, се постарах да си намерим нова среда. Е много е трудно, защото на нашите години не се създават току така приятелства тепърва, но не е невъзможно. Получи се.  В края на краищата моят дом е там където е любимия човек и където сме заедно. Градът е декор на нашия живот...

# 25
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Преди децата и семейството си, живеех в София. Беше ми чудесно, задръстванията, шумът и смогът не ми правиха впечатление.
Сега обаче разбирам плюсът на по-малкият град - мога почти навсякъде да отида пеша, няма толкова задръствания (въпреки, че Варна стана ужасно пренаселена), училищата са по-близко до дома. Не както да отиваш да водиш детето в друг квартал, защото там училището е по-добро.
Сега отивайки в София за седмица, винаги съм щастливо развалнувана (ообичам я, има живота на мегаполис, тупти живот, направо кипи)... и след 2 дена уморена искам да избягам у дома във Варна.
Обаче! ако трябва да избирам м/у кариера и приятели - избирам кариерата. Приятелите , ако са добри и истински ще си останат такива без значение къде сме.
Единственно децата ми биха били причина да се преместя някъде.

# 26
  • Мнения: 11
Ни Варна, ни София ...ако можеше да реша проблема с образованието на детето (училище, подходяща среда,курсове,частни уроци .......все такива неща) бих се замислила за живот в град като Трявна, Велико Търново, Троян или Жеравна. Някъде където да си почиват очите и душата ми, далеко от суетата на големия град,от алиенацията, агресията, изобщо от безумствата на болното ни общество.Проблем да преместим бизнеса нямаме,може би затова би било по-лесно за нас. 
Съгласна съм,че в София заплатите са в пъти по-високи и преди 4г. също имах страхтно предложение за работа, но беше трудно да "местим" цялото семейство или пък да живеем разделени. Не го мислих дълго.Предпочетох да си остана където съм

Общи условия

Активация на акаунт