помощ,не сме акали 5 дни!

  • 1 662
  • 33
  •   1
Отговори
  • русе
  • Мнения: 335
 Мили мамчета, на 5 месеца сме и сме изцяло на кърма. Напоследък Ясен ака рядко, но сега жече 5 дни не е и съм притеснена. Страх ме е да се обадя на лекаря, защото нали се сещате-как така само кърма, за пореден път. Има много газове, не повръща и е добре иначе! Какво да правя?

# 1
  • Мнения: 305
Вярно, че вече хапваме и пюре, но Яна си е основно на кърма. Преди около три седмици обаче не ака 6!!! дена! Щях да откача! Но когато й палпирах коремчето си беше мекичко, следях дали пръцка, а и детето си беше относително спокойно. Опитах се да й помогна, като притисках крачетата към коремчето. След това започнах да й варя овесени ядки (за съжаление съдържат глутен, та не знам, дали ще се осмелиш...) и определено имаше ефект.

# 2
  • Мнения: 249
Знам, че бебетата които са само на кърма може да не акат дори 10-14 дни...защото кърмата се усвоява почти изцяло от организма!
...И на нас ни се се случвало да не ака по 5-6 дни, но това беше преди около 3 месеца...тогава и аз също се притеснявах, но детето се изакваше само - без моя помощ, и то съвсем нормално ако! ... Преди и след тези случки, както и досега тя ака по около 5-6 пъти на ден.
Според мен важното е коремчето да не твърдо и да пръцка!

# 3
  • София
  • Мнения: 625
аз му давах дуфалак-детски, или с едно мужкатце в дупето..ама в крайни случаи...та така му помагах щото не му беше конфортно....после с пюренце от тиква круша и всичко се нормализира...

# 4
  • Мнения: 590
мирелката, какво стана? Изакахте ли се?
Искам само да ти кажа, че и Елица преди се запичаше и винаги когато имаше много газове. Помагаше ни  често  масажиране по коремчето и  вдигне на крачетата сякаш кара колело. Като изкара газовете се изакваше. Яж разни разхлабващи храни круши, сушени сливи, овесени ядки. В краен случай ... 
или с едно мужкатце в дупето..ама в крайни случаи...та така му помагах щото не му беше конфортно....

 Confused

# 5
  • Мнения: 2 807
mirelka,
една позната раздриска бебенцето си (на 3 месеца) само след като беше приела 2 чаши "натурален" сок от кайсии Wink...

Не пробва ли да хапнеш нещо, което действа слабително?!

# 6
  • София
  • Мнения: 469
Някъде бях чела, че е възможно ако кърмата е недостатъчна, детето да ака по-рядко т.е организма няма какво толкова да изхвърли и в този случай не се говори за запек. Ако корема е мек няма проблем.

# 7
  • Мнения: 3 379
Моят син също акаше по веднъж на 5 до 7-8 дни по едно време, но беше по-малък, на около 3 месеца. Това продължи около месец и половина. Мисля, че не е проблем, стига да не забелязваш неспокойство в детето. Все пак не е лошо да пиеш ти разни сокове от кайсии, сушени сини сливи и т.н.

# 8
  • Мнения: 11
здравейте, майчета. влизам мн рядко в форумите тук - за да черпя инфо и съвети, но не съм писала. днес обаче не можах да издържа и ето ме в темата с проблема.
и ние сме така, мирелка. откакто беба навърши 2 месеца се запо4на с нередовното  изхождане. отна4ало веднъж на 3 дни , после на 5 дни, накрая на 7. мина 1 месец време и отидохме на преглед: педито ни изписа дуфалак, витамини и желязо ("фероглобин" сироп) за беба, а за мен нищо. уговорката беше че дуфалака ще го даваме докато тя сама установи редовен  режим на изхождане. е да, но... тя се изхожда само като приема  дуфалака щом го спра спира и така вече 20 дена. а не мога да кажа че няма нищо за изпразване. напротив - има, защото веднага щом приеме дуфалака пълни пампата и става една спокойна и заспива без нерви. ако не го давам пък има мн газове, нервна е, не заспива докъм 5 4аса  сутринта от рев и се превива от болки, а показва че е уморена и и се спи, но не може
 на 3 юли дъщеря ми  ще навърши 4 месеца и 2 месеца откакто не се изхожда редовно. засега я караме само  на кърма и вода. не смятам че е добре да и давам всеки ден дуфалак, затова  си мисля да започна да и давам някакви сокчета - прясно изцедена ябълка, портокал например с малко водичка само за да подпомогнем изхождането. но нямам представа за количество и честота.
аз самата спазвах диета  - плодове, зеленчуци, мюсли, много вода,нищо сладко и газирано, малко хляб, ориз и пилешко, сушени кайсии, натурални сокове - но без  резултат.
ето вече 3 часа се дере от рев без прекъсване и  тъй като я държах на ръце докато пишех , а тя се бореше в мен, ми одра лицето. и това ще продължава докато се изходи - може би до към 5-6 сутринта. ох, не издържам понякога!!!!
къмих я , давах и вода само и само да се успокои, но става още по-зле и повръща всичко. и така я караме почти 2 месеца.
ти какво смяташ да предприемеш?

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Някъде бях чела, че е възможно ако кърмата е недостатъчна, детето да ака по-рядко т.е организма няма какво толкова да изхвърли и в този случай не се говори за запек. Ако корема е мек няма проблем.

Не точно.Кърмените бебета може да не акат редовно поради голямата усвоимост на кърмата, а не поради недостатъчност.Е, може разбира се и поради недостатъчност, но просто исках да уточня, за да не си помислят сега всички майки с неакащи бебета, че им е малко кърмата Sad

По темата - имахме същия проблем, за съжаление.Налагаше се аз да помагам, защото бебето очевидно не се чувстваше добре CryМоят съвет - пробвай всичко друго, преди да се намесваш.Яж разхлабващи неща, прави му масаж на корема, ако трябва - пий Дуфалак, или му давай на него директно...

# 10
Мили мами, бебенце на 4 м. , което е само на кърма вече два дни не е акало.Нормално ли е или има запек.При положение че преди си е акало всеки ден.
Питам за бебето на една моя приятелка.
Благодаря ви.
а , още нещо, ако е запек, какво да прави?

# 11
  • Мнения: 2 567
Нормално е.Изключително кърменото бебе може да ака веднъж на 10 дни или 10 пъти за 1 ден  LaughingТова го знам от педиатъра и акушерката  ми в Германия.

# 12
  • Мнения: 14

  Здравейте, имам момиченце на 4 седмици, казва се Бояна. Роди се на 12.06 в Пловдив. Вече трети ден не е ходила по голяма нужда опитах с термометър , но не подейства. Предишното изхождане стана с листо от мошкато. Не знам защо не може самичка да ака,ще попитам педиатърката но кажете какаво мислите. Благодаря предварително.

# 13
  • sofia
  • Мнения: 8 932
С какво я храниш - кърма или адаптирано?
Ако е на кърма се консултирай с педиатърката.
Ако е на адаптирано, пробвай да го смениш, е пак се консултирай с педиатърката Simple Smile.
Моя син като мина на смесено се запече и така докато не почнах плодови пюрета, но беше по-голям и пиеше около месец Дуфалак. Никой не се сети да ми каже да сменя адапт. мляко (бяхме на НАН)
Никакви термометри, сапуни и мушката.

инфо от форумите

Последна редакция: пн, 04 юли 2005, 11:27 от vesi1

# 14
  • Мнения: 210
Предполагам кърмиш. Най - добре потърси с търсачката има много теми и спорове по въпроса какво е запек и през колко време ака едно бебе което е кърмено и за освояването на кърмата. Сигурна съм че там ще намериш отговор на въпроса.
Успех не се притеснявай ние сме имали и по 10 дни без ако. Но вече се преборих с това.
Тревожните симптоми са температура и ако бебо не пръцка.

Общи условия

Активация на акаунт