Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама
  • 10 окт. 2008, 15:52 ч.
  • Преглеждания  4 249  Мнения  19  Онлайн  1
Отговори
  • Мнения: 21
Здравейте!

Бихте ли ми казали, дали е в сила възможността да се прехвърлят 6-те месеца неплатен отпуск, полагащи се на бащата, към майката?

Мерси предварително!

Реклама
# 1
  • София
  • Мнения: 7 071
Бихте ли ми казали, дали е в сила възможността да се прехвърлят 6-те месеца неплатен отпуск, полагащи се на бащата, към майката?

Не. Това беше един преходен период, който отдавна мина. Сега могат само по отделно всеки да си ползва 6-те месеца.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 222
Не, бащата неможе да прехвърли полагащия му се неплатен отпуск на майката.....в момента съм в неплатена и мога да ползвам единствено моите 6 месеца  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 2 197
Не, не е възможно.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 222

Напротив......не само, че е възможно, но е и факт  Peace

# 5
  • СОФИЯ
  • Мнения: 511
И аз съм на мнение,че може.Само бащата трябва да напише декларация,че се отказва и е съгласен да ги ползва съпругата му.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 274
Не, бащата неможе да прехвърли полагащия му се неплатен отпуск на майката.....в момента съм в неплатена и мога да ползвам единствено моите 6 месеца  Peace
и вторият пост на sparkk не си ли противоречат?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 222
Не, бащата неможе да прехвърли полагащия му се неплатен отпуск на майката.....в момента съм в неплатена и мога да ползвам единствено моите 6 месеца  Peace
и вторият пост на sparkk не си ли противоречат?

И кое си противоречи?!? Че е факт това, че майката може да ползва само полагащите й се на нея 6 месеца неплатен отпуск.....явно не си ме разбрала добре нещо  Peace

# 8
  • СОФИЯ
  • Мнения: 8 617
№ 94РР-1 от 6.02.2007 г. относно отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
чл. 164 - 165,

чл. 167а КТ,


чл. 63 ЗДСл

Според чл. 63 от Закона за държавния служител държавният служител има право да ползва неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст при условията, по реда и в размерите, предвидени в чл. 167а от Кодекса на труда (КТ).

Съгласно разпоредбата на чл. 167а, ал. 1 КТ след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 КТ всеки от родителите, ако работят по трудово (служебно) правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Цитираната разпоредба регламентира правото на ползване на т.н. "родителски отпуск", като право на такъв отпуск имат и осиновителите и настойникът на детето (чл. 167а, ал. 2 и 3 КТ).


При отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ законът въвежда принципа на индивидуалното право на всеки един от родителите на детето да ползва този вид отпуск, ако работи по трудово (служебно) правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Законът не поставя изискване за последователност при ползването на отпуска, т.е. всеки от родителите преценява кога да ползва своето право на отпуск.


Следва да се има предвид, че законодателят е предвидил възможност до 31.12.2006 г. отпускът по чл. 167а, ал. 1, със съгласието на единия родител, да може да се ползва изцяло от другия родител (според § 39 от преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 1.08.2004 г.). За тази цел и двамата родители следва да работят по трудово (служебно) правоотношение. Разпоредбата установява, че отпускът може да се "ползва" до края на 2006 г. След посочената дата всеки родител ползва на самостоятелно правно основание своето право на отпуск по чл. 167а, ал. 1 КТ.

# 9
  • Мнения: 21
Мерси за информацията! Явно съм се била заблудила, но добре, че го разбрах навреме.

За мен това ограничение за ползване на 6-те месеца само от единия родител е поредната недомислица, но явно нищо не мога да променя...

# 10
  • гр.Монтана
  • Мнения: 43
Искам да попитам нещо-аз имам ли право да ползвам този отпуск,когато постъпя на работа,понеже сега ме освободиха от фирмата,синът ми навърши 2 г.
А дъщеря ми е на 6 г.,за нея не съм ползвала,мога ли или и за двамата ще е наведнъж?

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
Искам да попитам нещо-аз имам ли право да ползвам този отпуск,когато постъпя на работа,понеже сега ме освободиха от фирмата,синът ми навърши 2 г.
А дъщеря ми е на 6 г.,за нея не съм ползвала,мога ли или и за двамата ще е наведнъж?
Когато постъпиш на работа ще имаш право на отпуск за отглеждане надете до 8 години. Той може да се ползва и на части, като ако се ползва на части продължителността му не може да е по малка от 5 дни.
За дъщеря ти също можеш да ползваш отделно от този за синът ти.

# 12
  • гр.Монтана
  • Мнения: 43
Много ти благодаря,че ми каза,anii_ta!  Hug

# 13
  • Варна
  • Мнения: 64
Здравейте,по време на неплатения отпуск къде и как се плащат вноските за здравно  и пенсионно осигуряване?Тези 6 месеца водят ли се стаж,вероятно не?Искам да си ги изясня тези неща,преди да подам молба на работа.Благодаря на отговорилите.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,по време на неплатения отпуск къде и как се плащат вноските за здравно  и пенсионно осигуряване?Тези 6 месеца водят ли се стаж,вероятно не?Искам да си ги изясня тези неща,преди да подам молба на работа.Благодаря на отговорилите.
По време на неплатеният отпуск за гледане на дете до 8 год. не се правят осигурителни вноски за ДОО. През този период има само здравно осигуряване като вноската е за сметка на работодателя и е равна на дължимата от него част т.е 3.6% от 240 лв. за 2008 г. и се внася от него.
Времето, през което ще ползваш неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. се признава за трудов и осигурителен стаж.

Реклама


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт