Грамотността в училище

  • 6 971
  • 113
  •   1
Отговори
Здравейте! Може би вече сте попаднали в Интернет на следния текст:

Птицата, за която ще пиша, е бухалът. Бухалът не се вижда денем, а нощем е по-сляп и от къртица. Не знам нищо особено за бухала, затова ще продължа с друго животно, което си избирам – кравата. Кравата е бозайник. Тя има шест страни: лява, дясна, горна и долна. В задната страна на кравата има опашка, от която виси четка. С тази четка се гонят мухите, за да не падат в млякото. Главата на кравата служи да излизат рога от нея и, освен това, защото устата на кравата трябва да стои някъде. От долната страна на кравата е млякото. Оборудвана е така, че да може да се дои. Кравата не яде много. Когато е гладна, мучи, а когато не казва нищо, значи, че вътре е пълна с трева. Краката на кравата стигат до земята. Кравите имат много развито обоняние, поради което можеш да ги подушиш от много далече. И заради това въздухът в полето е толкова чист. А когато въздухът е чист, вечерно време всичко се вижда ясно. Така можем да видим бухалът, който лети нощно време. Друго за бухала не знам.

Звучи като виц, но не е. Текстът принадлежи на съученик на моя син, на име Стефан, който е в шести клас. Браво на детето! Simple Smile Все повече си мисля, че няма смисъл от матурите. Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 878
Това наистина ли не е виц Shocked Нямам думи!

# 2
  • Мнения: X
Звучи като виц, но не е. Текстът принадлежи на съученик на моя син, на име Стефан, който е в шести клас. Браво на детето! Simple Smile Все повече си мисля, че няма смисъл от матурите. Simple Smile
Странно.... аз знам, че това е детско съчинение, което се съхранява в Педагогическия музей в Париж. Темата му е да се опише птица или бозайник.
 newsm78

# 3
  • Мнения: 1 668
Мисля, че приятелят на твоя син има достъп до интернет и е питал чичко гугъл за някоя голяма простотия  hahaha.

Иначе.... Наскоро получих мейл от младеж - 2 година студент и изкарал матура по български... Имаше 4 реда текст и 31 грешки. Оправда се, че нямал време да си го прочете, след като го е написал  newsm78 newsm78 newsm78. Е, това вече е без думи... Върнах му редактиран текст и молба да използва програма за проверка на правопис

# 4
  • Мнения: 2 229
Е, и един мой съученик в 9ти клас пишеше "ште", вместо "ще". Laughing
Иначе съм съгласна, че това не го е писал съученик на сина ти, чела съм го и друг път. Peace

# 5
  • в мечтания дом с любимите мъже...
  • Мнения: 157
 doh

# 6
  • Мнения: 54
Аз съм учител по история и мога да ви кажа, че образованието е под всякаква критика/ не че това не си го знаете/. Една от последните изцепки на моите ученици беше: диктувам заглавието на урока - "Националноосвободително движение в България" , а после в повечето тетрадки беше написано НАЦИОНАЛНООСИГУРИТЕЛНО движение. Когато проверявам писмените им работи много се ядосвам от факта, че не знаят нищо за правописа и граматиката, а йероглифите биха затруднили повечето учени, разгадаващи древните езици.

# 7
  • Мнения: 3 423
Поклон пред таланта! Но и пред правилната
употреба на запетайки и пълни членове. Явно
това дете има строги родители и добри даскали.
Май само един пълен член не е на мястото си.
Смисъла на съчинението не искам да обсъждам.
Стилистиката е жилава, личи си, че от това дете
ще стане изпечен перверзник, когато порасне!
Да не спира да пише. И не се майтапя. Доста от
пишещите тук могат да го вземат за пример!

# 8
  • Мнения: 25 551
Първо, това не е писано от съученик на твоя син, освен ако той не е учил във Франция преди доста години.  Whistling
Второ - що ти трябва да заничаш в детските тетрадки, ами не четеш тук, във форума? Виж първо как пишат майките...  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 1 517
Хади и аз да са изкажа:

Грамотността или по-скоро липсата на такава е проблем и то задълбочен от доста години вече. И за съжаление този проблем расте с геометрична прогресия (каквото и да значи това...по смятане имам тройка  Mr. Green ). И за още по-голямо съжаление днешните учители масово НЕ държат на дребни на вид неща, които всъщност за важни за доброто ограмотяване на младото поколение. Примерно да си разчераят полета в тетрадките, да пишат дата и "работа в клас", да си надпишат "кат ората" етикетите по тетрадките, а не само името на детето, драснато в някой ъгъл. Лошото е, че и родителите не държат на тези неща.
Днешните деца не умеят да разговарят, не умеят правилно и ясно да се изкажат, да се изразят, нямат речник. Те пишат на латиница, вместо да се обичат в чата те се лоФкат, вместо чао е по-лесно да се напише "bb", което значело "бай-бай"..."4eki mal" = чакай малко, "ko pr" = какво правиш и т.н. и т.н.
Поне това виждат моите ужасени очи при 10-годишния ми син и неговите приятели.

Изпитвам го миналата година (трети клас) какво е народен будител. И той, милия, чел - недопрочел, че са ДУХОВНИ водачи се изцепи: "Абе мамо, едни духове там бяха, ама на какво..."

# 10
  • Мнения: 3 423
Днешните деца не умеят да разговарят, не умеят правилно и ясно да се изкажат, да се изразят, нямат реник.

Е, обясни ми тогава защо една потребителка
ми се разсърди, като й предложих да подари
на дете за прощъпулника речник, а? Децата
висят само в интернет и не могат да общуват
нормално едно с друго. Интернет им разваля
и правописа. Предполагам даже и зрението.

# 11
  • Мнения: 1 517
Ми моя Павел е с очила от миналата година. Не знам до колко има връзка с висенето пред монитора, ама...
Пък за речника   Joy смешно ми е, но има смисъл. Искам да кажа всяко семейство е редно да има такова нещо у дома си. Ама нъцки.

# 12
  • Мнения: 25 551
Искам да кажа всяко семейство е редно да има такова нещо у дома си.

Имаме. Ползва се. Познай от кого, обаче.  Laughing

ПП Не само за речниците се сърдят мамите, редовно роптаят защо някой ги кара преди да избълват кашата, циркулираща в междуушието им, първо да я поподредят малко... Съвсем наблизо има тема - прекрасен пример за което.  Whistling

# 13
  • Мнения: 1 517
Обаче има и една мааалка тенденция, че зависи и от детето, поне малко. Навремето баща ми се оплакваше на свой приятел:
"Оооф, Иване, едното го бия да чете (брат ми), другото го бия да не чете (мене)". ОБАЧЕ, брат ми като хванеше книга и получаваше обриви по ръцете  Joy (както и синковеца ми сега), но определено не е неграмотен. А Павката ще го натискам колкото мога, ще се лиша от удоволствието да участвам в някои конкурси за любима мама   Grinning и дано Господ помага.
Всъщност нищо му няма на детето, просто е като всички останали на неговата възраст сега, а не каквато бях аз на 10.

# 14
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз съм учител по история и мога да ви кажа, че образованието е под всякаква критика/ не че това не си го знаете/. Една от последните изцепки на моите ученици беше: диктувам заглавието на урока - "Националноосвободително движение в България" , а после в повечето тетрадки беше написано НАЦИОНАЛНООСИГУРИТЕЛНО движение. Когато проверявам писмените им работи много се ядосвам от факта, че не знаят нищо за правописа и граматиката, а йероглифите биха затруднили повечето учени, разгадаващи древните езици.

Ха-ха, това не е нищо. Пиша в час на класа на дъската името на директора, за да го напишат те в бележниците си. Имам претенции, че пиша красиво и четливо. Написала съм- инж. Юл. Чатова.
Събирам бележниците и с ужас чета- инж. Д. Чакърова.
Щях да почина на място. Обаче по-интересното е, че аз забравих да го изтрия и поправя и директорът се е подписал. Joy

Общи условия

Активация на акаунт