Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Пловдив

Мнения: 22
Здравейте момичета,
предварително се извинявам ако вече  е писано, но нямам време да изчета всичко.

Искам да попитам дали мога да напусна работа без предизвестие, тъй-като в момента съм на изпитателен срок - 6 месеца.
В договора ми има клауза:
"Договорът се сключва със срок на изпитване от 6 месеца в полза на работодателя, считано от датата на постъпване на работа на работника".
От това става ясно, че работодателят през тези 6 месеца може да ме уволни във всеки един момент без предизвестие, но дали и аз мога да напусна без предизвестие през този период ?
Или след като договорът е във негова полза , аз нямам това право?Интересува ме, тъй-като предизвестието ми по договор е 3 месеца, а аз съм си намерила друга работа и ако трябва да стоя още 3 месеца новият работодател няма да ме чака.
Благодаря предварително!
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Здравейте момичета,
предварително се извинявам ако вече  е писано, но нямам време да изчета всичко.

Искам да попитам дали мога да напусна работа без предизвестие, тъй-като в момента съм на изпитателен срок - 6 месеца.
В договора ми има клауза:
"Договорът се сключва със срок на изпитване от 6 месеца в полза на работодателя, считано от датата на постъпване на работа на работника".
От това става ясно, че работодателят през тези 6 месеца може да ме уволни във всеки един момент без предизвестие, но дали и аз мога да напусна без предизвестие през този период ?
Или след като договорът е във негова полза , аз нямам това право?Интересува ме, тъй-като предизвестието ми по договор е 3 месеца, а аз съм си намерила друга работа и ако трябва да стоя още 3 месеца новият работодател няма да ме чака.
Благодаря предварително!

Най-бързия начин е по взаимно съгласие. Иначе ако работодателят ти не е съгласен с прекратяване на договора по взаимно съгласие трябва или да си изработиш 3 месечното предизвестие или да си го платиш т.е. според чл.220 от КТ страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за не спазения срок на предизвестието.
Цитирай

Пловдив

Мнения: 22
anii ta, много ти благодаря за навременният отговор!  bouquet
Цитирай


Мнения: 503
...Ако работодателят ти е разбран човек можеш да говориш с него да си те освободи с изтичане срока на изпитване! Това, че е сключил с теб договор с изпитателен срок в полза на работодателя съвсем не означава, че има отношение към теб или пък друго...така, че може и това да пробваш! Peace
Цитирай


Мнения: 5 899
Ти не си на постоянен трудов договор и не е задължително да си спазваш предизвестието!Работодателя,може да задържи последната ти заплата,но не и да те уволни дисциплинарно Naughty
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.