Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 12 окт. 2008, 20:20 ч.

За и против Panadol - кога е оправдано да се използва?

• 944
  • 12
  •   1
Отговори
Детето ми е на година и три месеца и е болно за пръв път от грип. Има хрема, зачервено гърло и, според мен, умерено висока температура, като го пипам, не съм му я мерила. Предишната нощ, като плачеше много, му дадох за пръв път панадол и до сутринта не е плака. Знам, че сестра ми използваше много предпазливо това лекарство при нейните дечица, само при висока температура. Чудя се дали няма да злоупотребя с него, ако му го давам всяка вечер, докато се оправи детето. Доколко и кога е оправдано да се използва панадол?

# 1
Много е важно да измериш с термометър температурата на детенцето,защото с пипане не може да се разбере и да го види лекар е най-добре PeaceИначе по въпроса за температурата-аз давам лекарства за смъкване само ако е над 38,5,но това зависи и от самото дете,а и твоето е малко,така че...добър педиатър е решението

# 2
Педиатърът е този,който ще прецени какво,кога и по колко трябва да се дава на детето.И не бих вярвала на моята преценка с ръка ,а на термометъра.Като е болно детето ми имам чувството ,че изгаря,а като сложа термометъра температурата си е съвсем нормална.Ако имаш притеснения обади се на лекаря,а за това ,че няколко дена детето ще взема Панадол,май не е чак такъв проблем.

# 3
Sedada  -  и аз се присъединявам към горните мнения .... Панадол и Неурофен само над 38 градуса    Stop

Температурата е следствие, може би ще лекувате гърлото и сополите първо. Температурата сама ще спадне.  И най-добре - при педиатъра. Разбира се не е проблем, че си дала Панадол, но доколкото може - избягвай лекарства.  Само да усетя наченки на хрема при мойте хамстерчета - веднага им впръсквам физиологичен разтвор - да се чистят нослетата и после - здраво духане. Мнооооого рядко слагаме капки за нос.

Да оздравявате Hug

# 4
Така е, мери Т, не се доверявай на ръката си, случвало ми се е на пипане да не е топла, но Т да е 39 Tired
Панадол давам рядко, разчитам повече на Нурофен за сваляне на висока Т през първия ден на боледуването, ако продължава да поддържа и следващите дни, тогава го редувам с Панадол.
Над 38.5 ги давам.

# 5
И как разбра,че температурата е умерено висока като не си я мерила? Когато на мъника му е топло и го пипнеш с ръка е съвсем естествено,че кожата ще му е топла.И освен това не бих дала никакво лекарство на детето си без консултация с педиатър,освен ако аз не съм такава.

# 6
  • София
Най-добре се консултирай с педиатъра.
На Дияна Панадол и давах при висока темп. Педито ми е казвала "само ако има темп" (висока). По принцип го дават и като обезболяващо.
Рядко прибягвам до него.

Аз не разчитам на мерене на темп с ръка или с целувка по челото Simple Smile
Случвало ми се е да пипна Дияна и да е гореща, а да няма темп., и обратното.

# 7
Панадол давам над 38.5
Лекарката така ме е посъветвала и се придържам към това правило. Въпреки всичко миналата година детето ми направи гърч от висока температура и съм по-склонна да давам лекарства и над 38. Но първо се опитвам да смъкна Т с мокра кърпа - на челцето, ръцете, краката. Общо взето доста облекчава. И моята Т така смъквам, че съм бременна и не искам да взимам лекарства  Peace

# 8
  • Някъде там на юг...
Температурата трябва да се мери  Peace По съвет на педиатъра температуро-понижаващи лекарства давам при Т над 37.5.

# 9
Не харесвам Панадол, предпочитам Нурофен. Говоря от личен опит  Grinning, от две години кърмя и това са болкоуспокояващите, които мога да ползвам. На децата си давам Нурофен, след като преминат температурата от 38 градуса или 37.5, ако са видимо отпаднали. Имай предвид, че и двата вида лекарства имат разрешен дневен прием, различен за различната възраст и тегло, които не бива да се превишават - дъщеря ми имаше тежка алергична реакция, предизвикана от предозирането на Панадол.
А по листовките на самите лекарства пише, че можеш да ги използваш инцидентно, в рамките на около два дни, а в това време задължително да проведеш преглед при лекар. С тях например може да тушираш признаци на заболяване до момент, в който то се е усложнило.
Температурата и аз меря с ръка, точна съм до три десети от градуса  Laughing, мъжът ми даже ме проверява, че не ми вярва. Стане ли по-сериозно обаче, си вадя стария живачен термометър, защото искам данните за лекаря да са коректни, а моето "ръчно" мерене ги компрометира.
А, сетих се и още нещо - изтормозена от едно продължително боледуване на сина ми му дадох Нурофен при 37 градуса и му докарах лека хипотермия - имаше НИСКА температура, та посред лято го увивах с едни чаршафчета, за да се стопли. Същия кошмар е като да сваляш температура. После лекарката ми се смя и каза, че било често срещано майките да прекаляват с температуропонижаващите.
Поздрави!

# 10
Панадолът има по-бързо и по-краткотрайно действие в сравнение с Нурофена - двете обаче са от една група и с подобни странични ефекти.
Даването на лекарства по принцип си има показания.

# 11
Аз колкото пъти съм пробвала с ръка, почти толкова пъти съм сбъркала, затова винаги се мери с термометър.

Зависи от състоянието на детето. Ако е между 38.00 и 38.5 и детето е весело, играе, можеш и да не дадеш, но над 38.5 е добре да дадеш, че не се знае за колко време ще вдигне повече.

И питай педиатър, разбира се.

Нурофенът е по-добро болкоуспокояващо, според нащия педиатър.

# 12
Току що писах в една съседна тема, че при температура, в редките случаи, когато ползвам лекарство, предпочитам Парацетамол (Панадол). Ибупрофенът смъква температурата по-рязко и повече, а това обикновено не е ефектът, който аз търся. Той е обаче първият ми избор при болка, когато положението е нетърпимо.

Сега за градусите - аз обикновено чакам много (39.5 примерно), но все пак зависи и от състоянието на детето. Случвало се е да дам и на 39, ако изглежда, че температурата не му/и понася, и съответно да изчакам и малко повече в обратния случай. Това е въпрос на личен избор / мнение.

Май все още има лекари, които залагат на регулярното даване на панадол/нурофен при заболяване, така че - да злоупотребиш - едва ли - просто излишно затормозяване на организма, в повече случаи без особен смисъл. А ако го правиш преди да има яснота относно диагноза и прочее, може да замаскира развитието на болестта, напр. детето да го боли ухо, но да не се знае понеже пие редовно панадол.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт