За и против Panadol - кога е оправдано да се използва?

  • 1 565
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 262
Детето ми е на година и три месеца и е болно за пръв път от грип. Има хрема, зачервено гърло и, според мен, умерено висока температура, като го пипам, не съм му я мерила. Предишната нощ, като плачеше много, му дадох за пръв път панадол и до сутринта не е плака. Знам, че сестра ми използваше много предпазливо това лекарство при нейните дечица, само при висока температура. Чудя се дали няма да злоупотребя с него, ако му го давам всяка вечер, докато се оправи детето. Доколко и кога е оправдано да се използва панадол?

# 1
  • Мнения: 1 810
Много е важно да измериш с термометър температурата на детенцето,защото с пипане не може да се разбере и да го види лекар е най-добре PeaceИначе по въпроса за температурата-аз давам лекарства за смъкване само ако е над 38,5,но това зависи и от самото дете,а и твоето е малко,така че...добър педиатър е решението

# 2
  • Мнения: 140
Педиатърът е този,който ще прецени какво,кога и по колко трябва да се дава на детето.И не бих вярвала на моята преценка с ръка ,а на термометъра.Като е болно детето ми имам чувството ,че изгаря,а като сложа термометъра температурата си е съвсем нормална.Ако имаш притеснения обади се на лекаря,а за това ,че няколко дена детето ще взема Панадол,май не е чак такъв проблем.

# 3
  • Мнения: 288
Sedada  -  и аз се присъединявам към горните мнения .... Панадол и Неурофен само над 38 градуса    Stop

Температурата е следствие, може би ще лекувате гърлото и сополите първо. Температурата сама ще спадне.  И най-добре - при педиатъра. Разбира се не е проблем, че си дала Панадол, но доколкото може - избягвай лекарства.  Само да усетя наченки на хрема при мойте хамстерчета - веднага им впръсквам физиологичен разтвор - да се чистят нослетата и после - здраво духане. Мнооооого рядко слагаме капки за нос.

Да оздравявате Hug

# 4
  • Мнения: 46 430
Така е, мери Т, не се доверявай на ръката си, случвало ми се е на пипане да не е топла, но Т да е 39 Tired
Панадол давам рядко, разчитам повече на Нурофен за сваляне на висока Т през първия ден на боледуването, ако продължава да поддържа и следващите дни, тогава го редувам с Панадол.
Над 38.5 ги давам.

# 5
  • Мнения: 1 512
И как разбра,че температурата е умерено висока като не си я мерила? Когато на мъника му е топло и го пипнеш с ръка е съвсем естествено,че кожата ще му е топла.И освен това не бих дала никакво лекарство на детето си без консултация с педиатър,освен ако аз не съм такава.

# 6
  • София
  • Мнения: 39 711
Най-добре се консултирай с педиатъра.
На Дияна Панадол и давах при висока темп. Педито ми е казвала "само ако има темп" (висока). По принцип го дават и като обезболяващо.
Рядко прибягвам до него.

Аз не разчитам на мерене на темп с ръка или с целувка по челото Simple Smile
Случвало ми се е да пипна Дияна и да е гореща, а да няма темп., и обратното.

# 7
  • Мнения: 798
Панадол давам над 38.5
Лекарката така ме е посъветвала и се придържам към това правило. Въпреки всичко миналата година детето ми направи гърч от висока температура и съм по-склонна да давам лекарства и над 38. Но първо се опитвам да смъкна Т с мокра кърпа - на челцето, ръцете, краката. Общо взето доста облекчава. И моята Т така смъквам, че съм бременна и не искам да взимам лекарства  Peace

# 8
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Температурата трябва да се мери  Peace По съвет на педиатъра температуро-понижаващи лекарства давам при Т над 37.5.

# 9
  • Мнения: 229
Не харесвам Панадол, предпочитам Нурофен. Говоря от личен опит  Grinning, от две години кърмя и това са болкоуспокояващите, които мога да ползвам. На децата си давам Нурофен, след като преминат температурата от 38 градуса или 37.5, ако са видимо отпаднали. Имай предвид, че и двата вида лекарства имат разрешен дневен прием, различен за различната възраст и тегло, които не бива да се превишават - дъщеря ми имаше тежка алергична реакция, предизвикана от предозирането на Панадол.
А по листовките на самите лекарства пише, че можеш да ги използваш инцидентно, в рамките на около два дни, а в това време задължително да проведеш преглед при лекар. С тях например може да тушираш признаци на заболяване до момент, в който то се е усложнило.
Температурата и аз меря с ръка, точна съм до три десети от градуса  Laughing, мъжът ми даже ме проверява, че не ми вярва. Стане ли по-сериозно обаче, си вадя стария живачен термометър, защото искам данните за лекаря да са коректни, а моето "ръчно" мерене ги компрометира.
А, сетих се и още нещо - изтормозена от едно продължително боледуване на сина ми му дадох Нурофен при 37 градуса и му докарах лека хипотермия - имаше НИСКА температура, та посред лято го увивах с едни чаршафчета, за да се стопли. Същия кошмар е като да сваляш температура. После лекарката ми се смя и каза, че било често срещано майките да прекаляват с температуропонижаващите.
Поздрави!

# 10
  • Мнения: 7 640
Панадолът има по-бързо и по-краткотрайно действие в сравнение с Нурофена - двете обаче са от една група и с подобни странични ефекти.
Даването на лекарства по принцип си има показания.

# 11
  • Мнения: 3 146
Аз колкото пъти съм пробвала с ръка, почти толкова пъти съм сбъркала, затова винаги се мери с термометър.

Зависи от състоянието на детето. Ако е между 38.00 и 38.5 и детето е весело, играе, можеш и да не дадеш, но над 38.5 е добре да дадеш, че не се знае за колко време ще вдигне повече.

И питай педиатър, разбира се.

Нурофенът е по-добро болкоуспокояващо, според нащия педиатър.

# 12
  • Мнения: 3 506
Току що писах в една съседна тема, че при температура, в редките случаи, когато ползвам лекарство, предпочитам Парацетамол (Панадол). Ибупрофенът смъква температурата по-рязко и повече, а това обикновено не е ефектът, който аз търся. Той е обаче първият ми избор при болка, когато положението е нетърпимо.

Сега за градусите - аз обикновено чакам много (39.5 примерно), но все пак зависи и от състоянието на детето. Случвало се е да дам и на 39, ако изглежда, че температурата не му/и понася, и съответно да изчакам и малко повече в обратния случай. Това е въпрос на личен избор / мнение.

Май все още има лекари, които залагат на регулярното даване на панадол/нурофен при заболяване, така че - да злоупотребиш - едва ли - просто излишно затормозяване на организма, в повече случаи без особен смисъл. А ако го правиш преди да има яснота относно диагноза и прочее, може да замаскира развитието на болестта, напр. детето да го боли ухо, но да не се знае понеже пие редовно панадол.

Общи условия

Активация на акаунт