Салата "Ропотамо"- няколко въпроса?

  • 15 056
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 140
Относно зеленчуковата част всичко ми е ясно и съм пробвала,но за рибата са ми въпросите.
1.Как да е приготвена рибата-прочетох няколко начина,от варена до запечена,кога е по-вкусно?
2.Само със скумрия ли става или може и с друга риба?
Два се оказаха въпросите ,ще се радвам ,който е правил да даде мнение.

# 1
  • Мнения: 9 107
аз я правя варена рибата.
Предпочитам скумрия, не от най-едрите, а по-дребни, защото по-добре уплътняват в буркан. От  по-големите биха се събрали 2-3 парчета общо.
Но съм правила и с шаран, с паламуд, и .......... една бяла, забравих и името  Embarassed Embarassed

При всичките обаче държа да се маринова в оцет, после варя. Отцеждам и правя в бурканите.

Всичко това се отнася за в буркани.

Когато обаче я правя за ядене в момента - като обяд или вечеря  Grinning я правя в тавата или в глиненото гърне/гювеча.

ето моя вариант на Скумрия Ропотамо

на бурканите обаче снимка няма  Wink

# 2
  • Мнения: 1 997
Когато съм слагала риба в салата  съм ползвала само скумрия
Предварително я сварявам в марината от вода ,малко оцет ,чер пипер,дафинов лист и сол естествено Simple Smile

# 3
  • Мнения: 80
Аз обожавам маринована. Става както бързо, така и вкусно а и става със всякаква риба. Аз обичам да е със шаран.

Основна рецепта
10 кг риба(почистена от перки и нарязана на филета, осолена предварително)
2 л. олио
3(2100 ml) бутилки оцет(става най-добре с ябълков)
Дафинов лист на вкус и чер пипер на зърна

Аз правя обикновено 1/10 от точната пропорция.

Рибата се реди в тенджера под налягане на пластове като между тях се слага дафинов лист и се полива със сместа от оцет и олио.

Става за 20 мин.(Колкото повече се вари, толкова костите не се усещат)


Ако се прави консервиране за зимнина може да се добави сварен фасул, нарязани на ленти червени чушки, кисели краставички и да се вари заедно с рибата. Единствената особеност е при добавянето на доматен сок  или доматено пюре. Хубаво е доматения сок да се вари до получаване на "сладко от домати - 300 ml доматен сок и 4 с.л  захар - за да не стане твърде кисела рибата) или дом пюре - но размито с малко количество вода + 2 с.л. захар.




В случая, по-скоро ти препоръчвам да я "свариш" така с тази марината, но е добре да я вариш повече време, костите не се усещат. А в зависимост от вкуса и самата риба(по-суха или по-мазна можеш да редуцираш олиото). Като приключиш с рибата, просто я смеси със ропотамото, или направи Смеси всичко заедно, но реди на пластове.(по тази рецепта отгоре).

# 4
  • Мнения: 177
Майка ми я прави  със шаран и каракуда-изпържени.Става много по вкусна от варената Crazy

# 5
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Свекърва ми я прави с маринована скумрия, кисне рибата 24 часа в оцет и още нещо.......... Но отдавна не е правила, а беше много вкусна........  Sad

# 6
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Аз я правя с пушена скумрия или паламуд.

# 7
  • Мнения: 140
Благодаря,момичета!
Тия дни ще пробвам по рецептата на rianonr , дано им хареса в къщи.Количеството ще е малко тъй,че и да не уцеля съвсем няма да ме е много яд.

# 8
  • Мнения: 800
не слагам никаква риба в бурканите с РОПОТАМО.  Едва преди ядене слагам каквато риба има.

Обаче в самата салата освен грахта, краставичките, морковите, чушките, слагам и царевица от консерва. Много добре се получава  Peace

Общи условия

Активация на акаунт