Говорите ли с децата за секс?

  • 8 341
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 472
Синът ми е втори клас и досега не ме е питал за тези неща. Знае как се появяват бебетата без да е питал за подробности. Има по-малка сестричка (4 годишна).
Скоро майка ми разказа че докато са лежали да им чете приказка баткото легнал в/у малката и започнал да я целува,като се смеел и викал:
- Мила сега ще правим любов.
Не знам как точно да подходя и дали да поговоря с него. Никога не е  проявявал интерес и не ме е питал за тези неща.
Как говорите с децата на тези теми и какво им обяснявате?

# 1
  • Мнения: 550
Май наистина е време да си поговорите за тези неща Laughing

# 2
  • Мнения: 73
По добре седнете и поговорете без измислици а точно както разговаряте с голям човек.Няма нищо срамно,това са нещата през които минава всеки един родител и дете.Моите са още малки,но на единия съм обяснила как стават бебетата.Имаше голям интерес тъй като тогава бях бремена с второто.В началото ми стана доста сконфузно,но си казах,че е по добре да му обясня аз отколкото някой друг т.е. да има грешна представа за това.

# 3
  • Мнения: 9 814
Доста деликатна тема.
Трудно е да обясниш на едно дете какво точно представлява секса.
Все си мисля, че колкото по-малки са децата, толкова по-лесно приемат обясненията ни.
И все пак какви да бъдат тези обяснения.
Какво точно да им кажем.
Казвала съм на детето си, че бебетата се раждат от корема на майките си, а за да се озоват там е трябвало мама и тати много да се обичат.

# 4
  • Мнения: 4 841
Не мисля, че това е един разговор, който човек да отметне като "проведен" и да приключи въпроса.
Темата е широка, с много аспекти, и трябва да се надгражда съобразно етапа на развитие, на който е детето. Синът ми е на пет, но говорим от доста отдавна на тази тема. Той пита, аз отговарям - кратко, ясно, съобразено с възрастта му. След време пак се сеща, пак пита, и така.
Най-важното поне за мен е, че детето ми не се притеснява (засега) да ми задава всички въпроси, които го интересуват и нямаме теми-табута за обсъждане. Всъщност, както неведнъж съм писала, сексуалната КУЛТУРА се изгражда като всяка друга култура - бавно, последователно и най-вече с доверие.

# 5
  • Мнения: 472
Явно наистина трябва да поговоря с него, но не знам как да започна подобен разговор без да го притесня.
По лесно е ако детето попита нещо в тази посока.

# 6
  • Мнения: 2 232
Да , ще трябва да си поговорите щом още не сте. Тази тема е любима на големият ми син на 4години все още. През ден му обяснявам  как стават бебетата , от къде се раждат ,  той и с кратък отговор  се задоволява, до следващият път.Вчера ме пита тати как слага бебето на мама в корема, малко се озорих ама задоволих любопитството му  без да се прибягва до детайлно обяснение....

# 7
  • usa
  • Мнения: 2 113
Явно наистина трябва да поговоря с него, но не знам как да започна подобен разговор без да го притесня.
По лесно е ако детето попита нещо в тази посока.

той практически е попитал - тръгни от историята, която ти е разказала майка ти. когато знаеш, че ще имате достатъчно време без никой да ви прекъсва за такъв разговор, му кажи, например, че баба му ти е разказала за случаката и го попитай какво е имал предвид, знае ли какво е означава това или нещо от сорта. от там стъпка по стъпка, според това той как реагира проведи първия разговор. не мисля, че ще се притесни, на децата на тази възраст тази тема им е любопитна и не биха пропуснали случай да задават въпроси. и не забравяй периодично да водиш и продължения на темата, не е лошо да и таткото да си има подобен диалог със сина, защото на 13-15 ако няма установен разговор по въпроса, наистина се притесняват от родителите си.

# 8
  • Мнения: 1 312
Синът ми е втори клас,момиченцето ми е първи,все още не са ме питали такива неща.Знаят ,че бебета се раждат и са в коремчетата на майките,но как отиват там не са ме питали.Но скоро и аз трябва да се подготвя.Не знам какво ще говоря като дойде момента Thinking ще следя темичката  Hug

# 9
  • Мнения: 3 886
Все още не ме е питал за тези неща.То от телевизията няма скрито покрито(не е гледал де) но мисля че няма да се наложи да обяснявам тя телевизията    и през деня дава такива сцени че....... знаеш ли кога на какво ще попадне..По темата и ние знаеме  за бебетата но това за сега е срамна част за него Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 24 467
Ами често децата в училищна възраст, дори в основното училище вече не питат, понеже по това време най- вероятно са намерили кой да им каже.  Laughing Проблемът е, че ако ние не си говорим с тях, не знаем какво точно им е казано и кое от това, което са чували, е вярно.
При нас работата тръгна не от въпрос, а от случка- дете от компанията /бяха 6 годишни/ намерило презерватив на площадката и... си го сложило пред другите деца, за което синът с голям ентусиазъм вечерта разказа в къщи. Станаха и патаклами с родителите на това дете- кой го бил накарал и т.н. Това ни подтикна да започнем да обясняваме. Не смятам, че трябва да се набележи една среща и да се започне един разговор по тема- това ми е като урок, а уроците често са скучни и децата не участват в тях активно.
Действително можеш да започнеш непринудено и да го попиташ за вашата случка, като от там нататък май импровизацията е по- добра от предварително заучените фрази. Не знаеш предварително какво ще ти отговори детето и как ще се развие разговорът. Но определено го направи.
По- конкретно: не познавам все пак детето ти, можеш да му кажеш каво си научила точно и ясно и да го попиташ защо го е направило и знае ли какво е това да се "прави любов" /нали такъв израз той бил използвал/, че това не се прави с роднини, от малки деца и не е прието да се прави на публични места. Много зависи как ще продължите от отговора му на въпроса знае ли какво е това.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 866
Да, Judy е права, че в училищна възраст децата вече си мислят, че знаят всичко и вероятно това е причината да не задават директни въпроси. На мен Габриела ми каза преди повече от година: "Знам какво е секс, но не ми е ясно точно как става". Е, обясних й достатъчно ясно. А още дори не ходи на училище....

# 12
  • Мнения: 2 803
Моята дъщеря е втори клас и все още не се е интересувала. Ако ме провокира ще й обясня с подходящите думички за възрастта й. Не смятам, че е подходящо сама да инициирам такъв разговор.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 421
Да, говоря. Старая се да казвам нещата директно и тя да не вижда притеснение в това, за да може да ме пита и в бъдеще.
Снощи вследствие на разказан от нея виц(чут в училище) - обяснявах разни неща - например "чукане" - в интерес на истината не обачвах толкова рано да се почне с определено грозните жаргонни думи, но...

И моята е втори клас. Момичета не отлагайте вече, дори да не задават въпроси - знаят доста и е по-добре да го чуят от Вас, а не от съучениците си дето и те не знаят подробности.

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 381
Да , говорим.
Вчера им правих снимки как се боричкат и малкият е върху батко си.
И синът ми се изцепи, че приличало все едно правят секс   Rolling Eyes  Беше го срам да го изрече. В неговите мисли когато двама се целуват = на секс.
Седнахме и му обясних, че секс между двама братя , брат и сестра, родител и дете няма  Naughty
Казах му , че е тогава когато мъж и жена се обичат, искат да живеят заедно и да имат деца.
Съответно ме пита аз дали правя...еми естественно, иначе него и брат му нямаше да ги има.
стори му се гнусно, спря с въпросите за сега.
Тези дни ще му търся образователна литература за малки любопитковци.

Общи условия

Активация на акаунт