? към младите шофьори(КИ) - 2

  • 115 160
  • 1 121
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 220
Цитат
Намерих си колата със спуснати гуми   Ей, мноооого се ядосах, а един приятел ми вика късметлийка си, обикновено действат с нож   Не мога да разбера на кой ненормалник му се занимава с такива глупости.

ти огледа ли се като паркираше??? явно си пречела на някой, я пред магазин , я пред гараж....

# 16
  • Мнения: 523
(3) На водача на моторно превозно средство е забранено да се движи с ниска скорост без включени аварийни светлини.

По-ясно от това просто не виждам как биха могли да го кажат! Единствената причина някой да смята този текст за незадължителен и да не го спазва е, ако е измислил начин да маневрира и да паркира без да се движи.

Чл. 31. За предупреждаване на участниците в движението за опасност водачът може да подава авариен сигнал чрез едновременно включване на всички пътепоказатели.

Щом си спрял на пътното платно, където се движат коли, успоредно на паркиралите, ти самият си опасност!

Аз със сигурност няма да ви се меся повече и да пиша, спорът не е безсмислен, но е безпредметен от тук нататък.
Според мен жените шофьори, като цяло, са много по-внимателни, разумни и толерантни на пътя, с много малки изключения. В никакъв случай не споделям мнението на повечето мъже за тях. Успех на всички ви, лека и безаварийна! Hug

Тео, това пък вече наистина няма нищо общо. Няма смисъл да се чудим от къде да извадим доказателства, че аварийните при паркиране били задължителни. Прочетете правилника за прилагане на закона и там ще видите, че пише какво се прави при това паркиране. Нямам нищо против аварийните. Който иска да си ги пуска за кураж. Те обаче няма много да ви подсигурят.
Capricio изобщо не обръщай внимание на такива зад теб. Това е много гадно, още повече, че ти може да тръгнеш, да се блъснеш, а този отзад който те е объркал със свиренето ще си мине и замине и толкова. На такива свирения хич не се връзвай. Аз също карам в район където е доста натоварено и шофьорите се водят за едни от най-рисковите и гледам на такива дето не си свалят ръката от клаксона изобщо да не обръщам внимание. Преди се ядосвах и даже веднъж преследвах един, който ми свирна отзад така на ляв завой. Имах идеята да поговоря с него и евентуално да викна полиция, ако много ми се дърпа. Разбрахме се и без полиция де.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 271
Ееее, хайде да сменим малко темата де! Можем пак да си спорим, но на друга тема - тази вече се изчерпа  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 13
Capricio, какво толкова, че някой ти се е разсвиркал? Преценила е жената, че можеш да минеш, пък ти не си минала и тя се е изнервила. Не виждам, защо трябва да се разстройваш от такива неща. Аз също свиркам, ако преценя, че шофьора пред мен се тутка. Има хора, които, докато не ги подсетиш с клаксона, че не са сами, си мислят, че имат цялото време на света. Подозирам, че сега ще се появи "лекторът" и ще ни научи, кога се подават звукови сигнали.

 Laughing
Чл. 30. Използването на звуков сигнал в населените места е забранено, освен за
предотвратяване на пътнотранспортно произшествие.

В София обаче често се използва за подтикването към пътнотранспортно произшествие, карайки те да вършиш прибързани неща. Нерваците направо ще те направят глух от бибиткане и има опасност дори да те пребият, ако не мислиш като тях, че можеш да минаваш между колите все едно играеш на NFS.

Относно спора за аварийните мисля, че трябва да вземем да пуснем такава тема във форума на МВР, понеже закона може да се тълкува по различен начин. Аз ако си мисля, че спирайки на оживен път и започвайки да правя 15 маневри да паркирам съм препятсвие за тези след мен, други не ги тълкуват така нещата. Честно казано на мен не са ми казвали да пускам аварийните докато се мъча да паркирам, но пък за сметка на това са ме учили да ги пускам там където паркирането е забранено. Иначе, да си призная, че xenia  е права поне за едно нещо. Parking lights са габаритни светлини, а hazard lights са аварийни - мое недоглеждане, за което се извинявам.

# 19
  • Мнения: 1 280

ти огледа ли се като паркираше??? явно си пречела на някой, я пред магазин , я пред гараж....


      На никой не пречех, колата ми беше на паркинга пред блока на една приятелка. Явно някой е решил, че съм му спряла на мястото, защото я оставих снощи там  Confused Ако беше пред магазин или гараж нямаше да се чудя, защо е така  Wink

# 20
  • Мнения: 619
Аз пък се надявам на 22-ри вечерта да ви се похваля,че съм пълноправен шофьор...

# 21
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Чета, чета, и виждам, че който може, го може.
Пък който не го може,  и всяко членче, буква и запетайка от закона да спазва, пак няма да го може и това си е.

И това, което най-много ме учудва, че повечето хем не го могат, хем не слушат препатилите шофьори и им цитират запетайките от Закона.

Честито на новите шофьорки. Нека не забравят, че на пътя се гледа с две очи и воланът се държи с двете ръце. Телефоните, цигарите и гримирането ги оставете за после.

И понеже някой зададе въпросът за левият завой и аварийните светлини. Не е нужно и няма логика при ляв завой да се пускат аварийни светлини - никой не паркира в насрещното платно /почти никой/.
Но има благоразумни шофьори, който пускат за секунда-две аварийните светлини, за да уведомят водачът зад тях, че рязко ще намаляват скоростта. И след това си подават ляв мигач.

И понеже тук се цитират инструктори, мъже и бащи-учители, ще ви кажа, че всичко което мога и знам съм го научи сама, на база на 15-годишният ми опит.

Освен това, благодаря на Ксения, че ни осведоми как се шофира в Канада, защото не се знае дали няма да ни се наложи да шофираме там.

# 22
  • Мнения: 13
...Но има благоразумни шофьори, който пускат за секунда-две аварийните светлини, за да уведомят водачът зад тях, че рязко ще намаляват скоростта. И след това си подават ляв мигач.
...
Само не ми казвай, че, ако се наложи да намалиш рязко, първо ще посегнеш до аварийните!?!
А и за какво служат тогава стоп-светлините? За да виждат отзад, че ще намалиш ПЛАВНО?

# 23
  • Мнения: 523
Чета, чета, и виждам, че който може, го може.

И понеже някой зададе въпросът за левият завой и аварийните светлини. Не е нужно и няма логика при ляв завой да се пускат аварийни светлини - никой не паркира в насрещното платно /почти никой/.
Но има благоразумни шофьори, който пускат за секунда-две аварийните светлини, за да уведомят водачът зад тях, че рязко ще намаляват скоростта. И след това си подават ляв мигач.


 Shocked

# 24
  • София
  • Мнения: 2 271
Какво толкова се чудите и се пулите?!? Да - има такава практика, да се пускат аварийните, ако има извънредна ситуация. Също така, ако си спрял, примерно на Цариградско шосе, поради задръстване и виждаш, че този зад теб лети с  80, му пускаш аварийни, за да разбере, че си спрял и да намали повечко. Това не го пише в Закона. Даже никъде не го пише. Учи се на пътя. Аз съм го видяла от други шофьори и съм го приела, като начин за избягване на ПТП, пък вие си кълвете Закона, тълкувайте си запетайките (както някой се изказа) и като ви удари някой, понеже не е разбрал правилно сигнала, си оправяйте колата и  не мрънкайте!

# 25
  • Мнения: 11 667
Какво толкова се чудите и се пулите?!? Да - има такава практика, да се пускат аварийните, ако има извънредна ситуация. Също така, ако си спрял, примерно на Цариградско шосе, поради задръстване и виждаш, че този зад теб лети с  80, му пускаш аварийни, за да разбере, че си спрял и да намали повечко. Това не го пише в Закона. Даже никъде не го пише. Учи се на пътя. Аз съм го видяла от други шофьори и съм го приела, като начин за избягване на ПТП, пък вие си кълвете Закона, тълкувайте си запетайките (както някой се изказа) и като ви удари някой, понеже не е разбрал правилно сигнала, си оправяйте колата и  не мрънкайте!

 Peace  Особено на извънградско. Има ситуации, в които отдалече не може да се прецени, че си спрял.

# 26
  • БЪЛГАРИЯ
  • Мнения: 340
     Абе нещо си изгубих поста! Ако се повтарям -извинете ме! Пак ще попитам: знаете ли що е това "1 наносекунда"?!
     Очаквам предположения! Отговорът на гатанката -в следващата "серия"!

# 27
  • София
  • Мнения: 8 932
Много спорите за тия аварийни, не ги мислете толкова. Иначе ще се чудите на новоприетото правило, като пуснеш някой и той да ти благодари с включването им. Има неписани правила, които постепенно се налагат, дори да ги няма в закона. Ето например, аз живея на улица, на която се паркира от едната страна и на тротоара. Трудно се разминават две коли, обикновено едната изчаква доста отдалеч. Така че, като решиш да се катериш на тротоара, пускаш аварийки-неписано правило. Успех на всички млади шофьори. Мен лично много повече ме дразнят "старите кучета", които създават ситуации, с цел да стигнат 5 мин. по-рано.

# 28
  • Мнения: 4 717
iveto_ - много неприятно това с гумите, да не би да са някои деца да се занимават с лупости по паркингите, какво ли не измислят Laughing

Да ви кажа момичета, аз правилника съм го учила и на български и на чешки, и доста различич виждам, все в чешка полза. Там например е написано, че ако начинаещ шофьор или учебна кола се движи бавно пред теб и те ограничава, си длъжен да изчакаш спокойно подходящ момент и да изпревариш без много стрес. Има разлики с поне -10км при ограниченията в скоростта, дори в града има райони с ограничения 30км,видеокамери има на всяка улица и кръстовище, както и цивилни коли с местни полицаи, като цяло е много натоварено, но шофьорите са толерантни и спокойни на пътя, на това учат всички школници.

Не се изнервяйте ако някой ви пришпорва да бързате, само защото той бързал и би отнел предимството, ако недай си Боже стане произшествие, ще се изниже на момента, а отговорни ще сте вие. Още по-кофти е ако возите деца, нали трябва да мислим за тях все пак  bouquet В този смисъл - напълно подкрепям действията на Каприцио Peace

# 29
  • Мнения: 1 878
     Абе нещо си изгубих поста! Ако се повтарям -извинете ме! Пак ще попитам: знаете ли що е това "1 наносекунда"?!
     Очаквам предположения! Отговорът на гатанката -в следващата "серия"!

Това беше времето между докато ти светне зелено и пернишкия шофьор ти е свирнал отзад, нали Joy

Общи условия

Активация на акаунт