Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Здравейте,
В момента детето ми е на 1г. и 2месеца. На безсрочен трудов договор съм. Преди 6 месеца (докъто си гледах детето вкъщи) работодателят ме премести в друго звено на същата длъжност, аз подписах допълнителното споразумение (само за трансфер в друго звено). Сега се върнах на работа и ми обясниха, че предстои съкращение на щата накойто бях преместена и се налага отново да ме местят. Въпросът ми е, има ли правен казус за тези "разходки" из структурата? На третото място на което искат да ме местят най-вероятно ще има изпитателен срок.
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 8 604
На какво основание е изменено трудово ти правоотношение. Да не би да е просто преместване по чл.118, ал.2 КТ?
Ето от КТ.


Изменение на трудовото правоотношение

Забрана за едностранно изменение на трудовото правоотношение
Чл. 118. (1) Работодателят или работникът или служителят не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.

(2) Не се смята изменение на трудовото правоотношение, когато работникът или служителят е преместен на друго работно място в същото предприятие, без да се променят определеното място на работа, длъжността и размерът на основната заплата на работника или служителя.


(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.

Изменение на трудовото правоотношение по взаимно съгласие
Чл. 119. Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.
Изменение на мястото и характера на работата от работодателя (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
Чл. 120. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой - докато той продължава.

(2) Промяната по предходната алинея се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.


(3) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини.

Прекъсвала ли си отпуска за отглеждане на дете до 2г. възраст, за да подпишеш това споразумение?
Цитирай
На какво основание е изменено трудово ти правоотношение. Да не би да е просто преместване по чл.118, ал.2 КТ?
Ето от КТ.


Изменение на трудовото правоотношение

Забрана за едностранно изменение на трудовото правоотношение
Чл. 118. (1) Работодателят или работникът или служителят не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.

(2) Не се смята изменение на трудовото правоотношение, когато работникът или служителят е преместен на друго работно място в същото предприятие, без да се променят определеното място на работа, длъжността и размерът на основната заплата на работника или служителя.


(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.

Изменение на трудовото правоотношение по взаимно съгласие
Чл. 119. Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.
Изменение на мястото и характера на работата от работодателя (Загл. изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
Чл. 120. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой - докато той продължава.

(2) Промяната по предходната алинея се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.


(3) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини.

Прекъсвала ли си отпуска за отглеждане на дете до 2г. възраст, за да подпишеш това споразумение?
Здравейте,
Благодаря за отговора!!!
Не не съм си прекъсвала майчинството, просто (преди 6 месеца) ме извикаха да подпиша допълнително споразумение за преместване в друго звено (на същата длъжност). Сега (от този месец) се върнах на работа и прекъснах майчинството (защото детето ми е на 1г. и 2 месеца) и ми заявиха, че мястото на което съм била преместена преди тези 6 месеца предстои да бъде съкратено и отново трябва да ме преместят, но вече на "третото" ще има изпитателен срок. Доста съм притеснена за тези "разходки".
Цитирай

СОФИЯ

Мнения: 8 604
Така както описваш нещата с подписването на това допълнително споразумение си изразила писмено съгласие, по смисъла на чл.119 КТ. Т.е. промяната от 1 към 2 /длъжността, на която си сега/ е станала с твоя изрична воля. Все пак се изказвам по предположение, без да гледам документи - следва да разполагаш с екземпляр от това споразумение, погледни моля те в горната му част правните основания.
Върти ми се в главата, че по време на ползване на законоустановен отпуск /твоя за дете до 2г./ подобно изменение на правоотношението не може да породи правно действие, но не мога да открия конкретна разпоредба и затова не съм сигурна.
За съкращението ми тр повече иф - щат или длъжност ще съкращават, ти ли единствена заемаш такава длъжност или има и др служители? /във форума има и отделна тема за съкращенията/.
Ако 3, което споменаваш, с изпитателния срок по-висока длъжност ли е, от тази, която заемаш в момента? Ако подпишеш - пак волята е твоя и доброволно заявена.
С две думи ако можеш погледни какво ново изменение ти предлагат, без да го подписваш и пиши, за да продължим по същество.

май по-добре е и да не си гост, но ти си знаеш
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.