Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мия е на 10 месеца и тежи 6270 г, висока е 70 см. Изключително кърмено бебе на поискване, захранено на 5 и половина навършени месеца. И до сега я кърмя, макар и само вечер, сутрин и през нощта. Роди се почти месец по-рано 2400 г, изписаха ни на 2300 г. Винаги е наддавала по малко, но понеже педиатърката не виждаше проблем в това, че е дребна, а и аз държах само да кърмя, реших да не дохранвам с АМ. Но сега продължавам да се чудя дали постъпих правилно. Все пак за 10 месеца това е доста малко като тегло. Искам да допълня, че детето се развива съвсем в нормите по останалите точки Smile Бърбори, изправя се, прави първи крачки, много е жизнена и щура. И също така не изглежда слаба. Но аз се тревожа (както всяка майка) дали съм постъпила правилно. Възможно ли е това, че е дребничка да повлияе по някакъв начин на развитието й по-натам? Дали не трябваше да дохранвам?

Цитирай

София

Morgy, разбирам те напълно, тъй като споделям същите тревоги към моя малък бръм.  Confused Той също се роди по-дребен, макар и в 38 г.с. и въпреки че всички ме успокояваха как ще навакса и ще достигне размерите на връстниците си до 1 г., а после до 2 г., това не се случва.

Сега не мога да си спомня точни му размери на 10 месеца, но на 1 г. беше към 9 кг, 77-78 см а сега на 2,3 г. е едва 11 кг и 88 см (вместо над 92). Той също не изглежда слаб, активен е, по акъл въобще не отстъпва на другите, само по размери. Забелязвам в него много силна фотографска памет (като моята) и добра музикалност (преди година тананикаше "Тръгнал кос" и още една песничка - друго дете сред нашите близки и познати с такова познание  не съм видяла все още  Very Happy) С това мисля че отговорих на въпроса ти за правилното развитие на детето.  Smile

Не предавай такава важност на размерите.  Peace Стимулирай способностите на детето и му разкривай нови светове - това е истината за мен.  Smile
Цитирай

София

Благодаря, Бръм! Smile Да са ни здравички дечицата, това е най-важното!  Love
Цитирай

Щом педиатъра е на мнение, че всичко е наред, значи няма причина за безпокойство. Не може всички деца да се развиват еднакво (физически). Важното е да е здраво и жизнено детенце. Аз лично не смятам, че трябва да се виниш, че не си дохранвала (щом бебчето е било кърмено на поискване). Ако проблема беше в недостатъчното количество кърма, сега след като вече е захранена щеше да си навакса с телото... явно не е проблема в недостатъчната кърма. Може би просто физиката на детенцето е такава.
Цитирай

В. Търново

детето не е прасе за угояване,мила.не ти трябва да гониш норми,особено щом детенцето ти се развива нормално Peace
и как не се намери една майка,която да се притеснява,че бебето и е толкова дебело,че не може да помръдне ooooh!
Цитирай

София

привет морги (поне тук се "хващаме"  Laughing)
аз също съм на мнение че що педиатъра ти следи физиологичното състояние и не намира нищо притеснително, ти също нямаш от какво да се притесняваш.
коки е кърмен само до 6 месец някъде и след това дохранван и захранван  въпреки че ако ти кажа какво изяждаше, няма да повярваш и пак е по-дребен от своите връстници, което не намирам за притеснително- не е прасе за угояване както беше писано по-нагоре, развива се нормално, здрав е. здравето и развитието му ако са ок, тогава и аз съм ок Mr. Green

(за справка- коки сега е 80 см и 10,300 кг на 1 г. 3 м., а на 10 месеца е бил 9 300 и 72 см)
Цитирай

София

Както се казва - ти си знаеш най-добре...
Но след като педиатър ти казва, че сте добре - защо се притесняваш.
И дъщеря ми се роди в 35 г.с.  2650 гр, но след като прояде каши навакса с кг.
Цитирай

Пловдив

................Сега не мога да си спомня точни му размери на 10 месеца, но на 1 г. беше към 9 кг, 77-78 см а сега на 2,3 г. е едва 11 кг и 88 см (вместо над 92).................
Да кажа за моя син. Винаги е бил едро бебе, добре качваше, на годинка беше по-едър от връстниците си - 80см, 13кг, аз и баща му не сме дребни, аз минавам за среден ръст и с добри килограми, а баща му е направо огромен - 190см, 140кг. ОБАЧЕ! на 2г. моя син(големия) е 86см и 12кг. - върнал е в килограмите и не е порасъл особено много на ръст.  Shocked Така, че дали е качвало добре бебето според мен не оказва голямо влияние като цяло на растежа му след 1,5 год. Да добавя - апетит има, с малки изключения яде почти всичко, кърмя го все още.

Хайде сега кажете АЗ какво да правя за да расте?!  Confused Кърмен, добре наддаващ, ама сега не расте.
Цитирай

Стара Загора

дъщеря ми на 10м беше 11кг и 79см.Сега на 1г8м е 14кг и 92см
Цитирай

София

Каби изкара лятото гадния летен вирус. Като са оправи, буквално за седмица-две си възвърна теглото и дори достигна до 11 кг, обаче оттогава не е мръднал на см.  Confused Лаишкото ми обяснението е, че организмът е имал работа по възстановяване на телесната маса за сметка на растежа, но "дали е така кой ще ми каже".  newsm78

Най-голямото ми притенение е да няма някакъв ендокринен проблем, но педката ми казва, че още е малък и нищо не може да се разбере.  Confused

Ето какво открих:

Цитат
Родителите често се безпокоят, ако децата им не наддават на тегло и ръст точно по размерите, дадени в различни таблици. Този страх най-често е неоснователен. Трябва да се знае, че това са само средни ориентировъчни цифри, които не винаги отговарят на значително широките отклонения при различните деца. Необходимо е по-продължително проследяване от лекар на цифровите показатели, за да се реши важният за родителите въпрос, има ли или не някакво нарушение в растежа на детето. Растежът на организма е съвкупност от действието на много фактори — наследственост, фамилии и расови особености, ендокринни влияния, начини на хранене и отглеждане, двигателна активност и физкултура.

И тази статия също може да бъде полезна, ако желаете да стимулирате растежка на децата.
Цитирай

гр. София ОК 2

Щом педиатъра е на мнение, че всичко е наред, значи няма причина за безпокойство. Не може всички деца да се развиват еднакво (физически). Важното е да е здраво и жизнено детенце. Аз лично не смятам, че трябва да се виниш, че не си дохранвала (щом бебчето е било кърмено на поискване). Ако проблема беше в недостатъчното количество кърма, сега след като вече е захранена щеше да си навакса с телото... явно не е проблема в недостатъчната кърма. Може би просто физиката на детенцето е такава.

Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.