За и против епидураната упойка

  • 1 775
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 303
Знам че има и други теми за епидуралната упойка, но информацията е някакси разпръсната, а и анкета поне аз не видях. Ще помоля всеки, който е бил под такава упойка да каже предимствата и недостатъците по собствени виждания.
Как Ви я слагаха при контракции?
Колко време трябва, за да Ви хване?
Колко време трае?
Странични ефекти/за болки в кръста след това знам, че може да се появят, но случвало ли Ви се е нещо по-сериозно/защото все пак се слага в гръбначния стълб Rolling Eyes/?
Споделете всичко свързано с нея Rolling Eyes!
Смятам, че темата ще е полезна за доста бъдещи мами, които не са били под такава Simple Smile !

# 1
  • Мнения: 128
Не се слага в гръбначния стълб newsm78Първото ми раждане беше без епидурална но при второто раждане си сложих Доволна съм не ме е болял кръста или нещо подобно Биха ми я когато разкритието ми беше 3см

# 2
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
aylin valeria точно в гръбначния стълб се слага Peace

По темата - и двете ми раждания бяха с епидурална упойка.
Как Ви я слагаха при контракции? сложиха ми я в легнало положение, не ме болеше, стана бързо Peace
Колко време трябва, за да Ви хване? Много бързо почувствах облекчение, почти веднага спря болямата болка от контракциите Peace
Колко време трае? При мен траеше по време на раждането, след това при шевовете и може би до другият ден не усещах болка
Странични ефекти при мен нямаше такива  Hug

Успех и леко раждане  Hug Опрадалено препоръчвам епидурала  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 3 524
има адски много теми по върпоса: Rolling Eyes

Епидурална Аналгезия http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=319499.0
Какво мислите за епидуралната упойка-за и против? http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=261022.0

За или против спиналната упойка http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=281168.0


Как Ви я слагаха при контракции?- Трудно но я сложиха. Лягаш и притегляш колената към теб доколкото е възможно и ти я слагат.
Колко време трябва, за да Ви хване?- Абсолютно индивидулно. При мен- много бързо
Колко време трае?- Колкото е необходимо, ако се наложи анестезиолога ще ти добави.
Странични ефекти/за болки в кръста след това знам, че може да се появят, но случвало ли Ви се е нещо по-сериозно/защото все пак се слага в гръбначния стълб- Не съм имала изобщо никакви странични ефекти

Последна редакция: чт, 16 окт 2008, 14:09 от ***Ели***

# 4
  • Мнения: 4 784
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/366/

Гласувах са да и пак бих използвала такава упойка. За другите ти въпроси има достатъчно информация в линковете по - горе.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 345
Не съм ползвала.По принцип съм пъзла и ме е страх от всякакви упойки (както и от анестезиолозите в Бургаската болница, в която раждах  Mr. Green ).
За евентуално следващо раждане може би ще се замисля.

# 6
  • Мнения: 660
Да, бях.

Слага се в периода между две контракции, когато идва контракция, трябва да кажеш, за да изчака.

Хваща различно според вида и количеството на анестетика и според индивидуалните ти особености. Според тези неща и колко трае, но обикновено около час и половина - два. Зависи дали я правят ендократно или титрират във времето. Начинът, по който я правят в Майчин дом е по-добър от начина, по който я правят в Тина Киркова (правеха преди две години), за другите болници нямам информация.

Не ми се случи нищо сериозно и нямам информация да се е случвало на всички пациенти, на които самата аз съм я правила  Laughing

Не мога да пиша повече, защото съм на работа, а и наистина има много инфо за това.

# 7
  • Мнения: 120
Категорично съм "за".
Сложиха ми я на 4 см.разкритие,още нямах болки.Не усетих нищо от контракциите,за шевовете слагат друга упойка.1-2 месеца след това ме боля кръста.

# 8
  • София
  • Мнения: 44 017
не съм и не бих, освен ако нямам някакво изключително тежко, дълго и изтощително раждане....

# 9
  • София
  • Мнения: 3 524
Начинът, по който я правят в Майчин дом е по-добър от начина, по който я правят в Тина Киркова (правеха преди две години), за другите болници нямам информация.
след като казваш че има разлика, би ли обяснила каква е разликата в начините? Rolling Eyes
моята е слагана преди 1 година в ТК и нямам никакви оплаквания- нито болки в кръста, нито главоболие, нито нищо.
според мен това е физиологична индивидуалност- аз лично имам мигрена и няма по-логично от това да си представя че главата ще ме скъса от упойката, но това не се случи...

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 190
Да, използвах епидурална упойка и категорично съм за употребата и- след 9 часа контракции успях да добутам до разкритие 4,5 см и ми поставиха упойката- след два часа и половина имах пълно разкритие и родих буквално с три напъна, без да усещам каквато и да било болка.


Как Ви я слагаха при контракции? - единствената трудност е, че трябва да застанеш неподвижно, което при наличието на контракции не е лесно, но при мисълта, че след малко болката ще изчезне, успяваш.
Колко време трябва, за да Ви хване? -болката започна да отслабва веднага и след 20 минути ме хвана напълно.
Колко време трае?- при мен първата доза трая до края на раждането- около 2 часа и половина и след това ми поставиха втора доза преди да започнат да ме шият.
Странични ефекти- боля ме кръста около 4-5 месеца след това.  

# 11
  • Мнения: 493
Абсолютно съм за Peace Peace Peace
Ползвах епидурална упойка и бях много доволна Hug

# 12
  • Мнения: 104
На мен ми предстои раждане и от всичко, което прочетох напоследък твърдо съм за упойката. Защо пък не след като не можеш да издържиш на болката. Надявам се да мине всичко ок и да няма после болки в кръста. Та твърдо ЗА епидуралната упойка. Късмет на всички бъдещи мами   bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 18 679
Раждала съм и с епидурална, и със спинална упойка, така че мога да кажа разликите, поне при мен. Първо - стига глупости, не се поставя в гръбнака!!! Епидуралната се излива през катетър в областта между два гръбначни прешлена, около гръбначната обвивка. Целта е да облее корените на нервите, които отговарят за чувствителността в малкия таз. Спиналната се бие еднократно без катетър. С епидуралната можеш да се разхождаш и така бебето слиза по-бързо. Със спиналната лежиш, защото краката се обезчувствяват също. Болка при поставянето не съм имала и с двете. Болка при раждането също. Хваща почти веднага, а пуска различно - зависи колко вещество ти е вкарал анестезиологът. Странични ефекти - главоболие и от двете, но с епидуралната мина за десет минути, а със спиналната - цяла седмица Tired Кръст...мне, не ме е болял повече от обикновеното...Всички майки ги боли, нали все пак се е разпъвало там 9 месеца, трябва му време да се прибере обратно Peace
А, голям недостатък на спиналната е, че блокира пикочния мехур и трябва да те изпишкват с катетър. Гадно е.

Ако имате някаки въпроси за неща, за които не съм се сетила да пиша, питайте, ще се опитам да съм полезна на бъдещите мами Hug

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Да, ползвах епидурална упойка и ако живот и здраве имам второ дете, отново ще я използвам  Peace
Как Ви я слагаха при контракции? Поставиха ми я при 4см. разкритие. Самата процедура не е болезнена и почти не се усеща нищо. Анестезиолога ми каза да седна и леко да се наведа напред, като най-важното е в момента на вкарването на иглата и поставянето на катетъра да няма никакво движение. Най-много се страхувах от това да не трепна, но просто започнах да мисля за нещо друго, а не конкретно за това, което ми се случва в момента и не усетих кога всичко приключи.
Колко време трябва, за да Ви хване? Като време точно не мога да кажа, но бързо облекчи болките от контракциите.
Странични ефекти/за болки в кръста след това знам, че може да се появят, но случвало ли Ви се е нещо по-сериозно/защото все пак се слага в гръбначния стълб Rolling Eyes/? Нямам странични ефекти от поставянето й.
П.П. Упойката не се поставя в гръбначния стълб  Naughty.
 "Какво представлява епидуралната аналгезия?
Бременната сяда или ляга с приведен гръб, прави се местно обезболяване на кожата в долната част на гръбначния стълб. След това през тънка игла се поставя много фин катетър в епидуралното пространство извън обвивката на гръбначния мозък, през който се вкарва обезболяващият медикамент. Нито иглата, нито катетърът достигат до гръбначния мозък и могат да го увредят. Ефектът на обезболяване настъпва след 5-10 минути. Катетърът се оставя на мястото през целия период на раждането, което позволява аналгезията да се удължи или да се задълбочи в случай на нужда, ако се наложи цезарово сечение.
"


Общи условия

Активация на акаунт