Въпрос за храненето

  • 1 436
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 600
Здравейте,
дъщеря ми (на близо 3 години) в последно време иска да яде все едно и също - намазана филия, мляко с корнфлейкс, попара и разни неща купени от магазин - солети, гризки, близалки, плодов сок - задължително банан, шоколад. Обеснявам, че трябва да се хапват плодове и зеленчузи, манджи и супи, защото от тях децата растат и стават силни и големи, но ефект няма. Обеснявам също, че нещата от магазина (изброени по-горе) са само между храненията и по-малко, защото не са храна, а просто залагалки. Ефект няма. Понякога иска плод - просто за да го сложи тя в чиния и да го измие и до там. В началото си мислех, че е просто някакъв период и ще престане, чаках търпеливо, но вече почвам да си изтървам нервите, а това естесвено я стряска и я прави още по упорита да настоява на своето. Не ми се иска да продължаваме така, а просто незнам какво да правя. Има още 4 зъба, които още не са пробили, но вероятно в момента растат във венеца.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Ами просто махаш всички тези залъгалки между храненията. Наскоро така си реших аз проблема. Колкото и да смятах, че не яде много боклуци, а нормална и здравословна храна в един момент се оказа, че не желае да хапне нищо по различно от кисело мляко, корнфлекс, солети, гризки и фурнети. Еми остана без тях и нещата си дойдоха на мястото за около 10-ина дни. Рев и молби естествено има все още, но пък се яде с охота всякаква манджа, супа и т.н, храна, която аз предлагам на обяд и вечеря. Между храненията единственото нещо, което е разрешено са плодовете и рядко до 200 гр сок. 

# 2
  • Мнения: 25 600
Обеснявам, че трябва да се хапват плодове и зеленчузи, манджи и супи, защото от тях децата растат и стават силни и големи, но ефект няма. Обеснявам също, че нещата от магазина (изброени по-горе) са само между храненията и по-малко, защото не са храна, а просто залагалки. Ефект няма.

Много щях да се изненадам, ако беше писала, че има някакъв ефект от обяснения при толкова малко дете.   Joy
Когато синът ми беше на тази възраст, просто обяснявах защо не му давам/позволявам едикакво си. Все пак ти си родителят и създаваш правилата, детето ти не може все още да си купува само боклуците от магазина, нали?
Не си бори ината с детето, няма смисъл. Просто се научи да избягваш ситуациите, в които то ще поиска да се заинати и да ти прави напук.

# 3
  • Мнения: 46 510
Имахме го този период след едно посещение при бабите, изкара след това известно време на мляко и плодове и си прояде манджите.

Остави в хладилника само манджи, супи, кисело и прясно мляко, сирене, яйца, плодове и зеленчуци. Да си взема, каквото иска от тях, няма ограничения Peace поне това е моят начинм, но нищо друго да не влиза вътре.

Иначе навън купувам, каквото иска, но понеже не е свикнала да са част от менюто, не им обръща особено внимание - 1-2 хапки.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не купувай слоети, гризки, близалки и т.н. Предлагай само полезни храни. Не купувай от тези храни и не зареждай шкафовете с тях. Като няма вкъщи няма да ги яде. Аз така процедирам.

# 5
Голямата ми дъщеря е вече на 10г и още от бебе съм я научила за яде плод и зеленчук всеки ден и въобще не протестира, а сладкото, както тя го нарича съм го давала само след ядене. Сега, като е  голяма, когато някой и дава да яде такива гризинки, тя казва ще го ям след ядене. Въобще няма нужда от контрол вече, даже и като е сама няма проблем. А близалки въобще не давам и ако бабите подарят направо ги изхвърлям, много са вредни за зъбите.
На 3 години не е твърде късно да го научиш, просто тряба да не купуваш за известно време. Успех.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 296
Обеснявам, че трябва да се хапват плодове и зеленчузи, манджи и супи, защото от тях децата растат и стават силни и големи, но ефект няма. Обеснявам също, че нещата от магазина (изброени по-горе) са само между храненията и по-малко, защото не са храна, а просто залагалки. Ефект няма.

Много щях да се изненадам, ако беше писала, че има някакъв ефект от обяснения при толкова малко дете.   Joy
Когато синът ми беше на тази възраст, просто обяснявах защо не му давам/позволявам едикакво си. Все пак ти си родителят и създаваш правилата, детето ти не може все още да си купува само боклуците от магазина, нали?
Не си бори ината с детето, няма смисъл. Просто се научи да избягваш ситуациите, в които то ще поиска да се заинати и да ти прави напук.
Съгласна съм  Как`Сийка.Колкото по-рядко има достъп до подобни излишни боклуци,толкова по-лесно ще бъде преминаването към по-здравословни хани. Peace

# 7
  • Мнения: 544
Ние пък тези залъгалки ги използваме за следобедна закуска, защото той още преди година спря да закусва следобед. И за да не е съвсем гладен му давам нещо такова-чипс, солети, лъки-бой. Или като го взема от градина ако е гладен също му давам такива неща, защото ако взема да му мажа филии не е гладен на вечеря. Така и той е доволен, защото ги обича и аз че хем не е гладен хем не си разваля вечерята.

# 8
  • Мнения: 1 447
Дъщеря ми почти винаги яде едно и също.Когато започна да и предлагам нещо различно или ново тя отговаря,че не го обича.

# 9
  • Мнения: 654
Flash Dance , пробвай да забраниш плодовете , да видиш как ще прояде!

# 10
  • Мнения: 9 814
Бях го писала и преди в една подобна тема за храненето: сутрин слагам на масата нещо, което според мен детето е полезно да яде и нищо друго. Не я карам, не моля, просто закуската си стои на масата. В 12 часа след 4 часа гладуване без дори да съм повдигнала темата за храненето, закуската вече е изядена. За три дни се научи, че това, което е на масата е сложено на масата за да бъде изядено. Разбира се съобразявам се с това, че всеки човек има различен вкус и не предлагам храни, които наистина не харесва.

# 11
  • Мнения: 544
Бях го писала и преди в една подобна тема за храненето: сутрин слагам на масата нещо, което според мен детето е полезно да яде и нищо друго. Не я карам, не моля, просто закуската си стои на масата. В 12 часа след 4 часа гладуване без дори да съм повдигнала темата за храненето, закуската вече е изядена. За три дни се научи, че това, което е на масата е сложено на масата за да бъде изядено. Разбира се съобразявам се с това, че всеки човек има различен вкус и не предлагам храни, които наистина не харесва.

Щом закуската е изядена в 12 кога обядва и гладна ли е изобщо за обяд?

# 12
  • Мнения: 9 814
Бях го писала и преди в една подобна тема за храненето: сутрин слагам на масата нещо, което според мен детето е полезно да яде и нищо друго. Не я карам, не моля, просто закуската си стои на масата. В 12 часа след 4 часа гладуване без дори да съм повдигнала темата за храненето, закуската вече е изядена. За три дни се научи, че това, което е на масата е сложено на масата за да бъде изядено. Разбира се съобразявам се с това, че всеки човек има различен вкус и не предлагам храни, които наистина не харесва.

Щом закуската е изядена в 12 кога обядва и гладна ли е изобщо за обяд?

Цялата тази процедура продължи няколко дни. Правя сандвич със сирене и режа домат в една чиния оставям я на масата без да каня и моля да седне да закусва и така.... за няколко дни свикна с мисълта,че като стане сутрин на масата я чака закуската, а след това идва време за обяд и т.н. По време на този мои експеримент първите дни закусваше както казах към 12, обяда беше към 15.30, а вечерята  в 19.30 ч.

# 13
  • Мнения: 336
Ок, ами като е малко дете на годинка и малко и не го бива кой знае колко в самостоятелното ядене? Филийка със сирене яде, но ... само това от вече 4 месеца - нищо друго!!! Ако не е хляб и сирене не го уважава. Даже мляко не пие.
Аз малко си натресох сибствения проблем в чуждата тема  Embarassed
 

# 14
  • Мнения: 46 510
Any4, всеки си преценява какво да яде детето му. Аз съм твърдо против сухата храна, защото децата буквално се пристрастяват, ти сама го вижаш. Такова нещо просто не съм предлагала никога у нас, затова и няма как да си го иска. Вече при заварено положение - или продължаваш така, или от раз спираш и го чакаш да прояде. Като погладува, ще започне, нищо няма да му стане от глад.

Общи условия

Активация на акаунт