Защо заченатите ин витро се раждат със секцио?

  • 10 845
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 524
Термина "ценнен плод" го разбирам напълно. В никакъв случай не се подценява стойността на другите бебчета, 
Секциото е по-щадящо за бебето.
Вагиналното такова - за майката.
Препоръчват вагинално и поради причината, че при всяко раждане на първо място е майката - първо нея спасяват, когато трябва да се избира между двата живота / при нормални обстоятелства/. Затова по-добре за тялото и организма е вагиналното раждане.
При бебета ин-витро нещата не стоят точно така, майките са готови на абсолютно всичко и често даже подписвали декларации, че при проблеми те желаят първо бебето да се спасява от лекарите. Това ми е казал акушер-гинеколог. Имаше още причини за секцио при инвитро, но не помня останалата част от  разговора.
"Ще дойде време когато всички ще раждат цезарово и лигли ще наричат тези родили по естествения начин."  Joy Joy Joy Joy
Това беше част от диалога между двама лекари по време на моето раждане - дали на сериозно беше казано или просто да ме развеселят не знам, но ми се е запечатило в мозъчето и доста съм мислила по въпроса. Мен например хиляди пъти ме беше по-страх от това да ме режат и при второ бебче пак бих се радвала да не се стига до операция.

# 31
  • Мнения: 1 006
Аз пък имам позната,заченала ин витро и родила нормално близнаци.Понеже не е имало време за секцио.

# 32
  • Мнения: 953
При бебета ин-витро нещата не стоят точно така, майките са готови на абсолютно всичко и често даже подписвали декларации, че при проблеми те желаят първо бебето да се спасява от лекарите.

И какво те кара да мислиш, че майките заченали нормално не са готови на всичко за детето си и не предпочитат да спасят първо него?
или след като може да зачене нормално, може да прежали няколко бебета, нали лесно ще си направят друго..
Извинявай ама това е тъпо Sick
Истината е че майките заченали инвитро често имат предхождащи операции и усложнения и не са в първа младост. За това се прилага по-масово.
Пък и секциото е по-скъпо така и така ги доят отвсякъде.

Последна редакция: сб, 18 окт 2008, 22:27 от Candy girl

# 33
  • София
  • Мнения: 1 524

И какво те кара да мислиш, че майките заченали нормално не са готови на всичко за детето си и не предпочитат да спасят първо него?
или след като може да зачене нормално, може да прежали няколко бебета, нали лесно ще си направят друго..
Извинявай ама това е тъпо Sick

Извинението не ти се приема, само препредавам думи на лекар. Даже аз не си позволявам да ги коментирам, защото през този човек са минали стотици жени лекуващи се от безплодие. Беше в Шейново дълги години..... направо копирам от сайта му:
Един от основателите на Българската асоциация по гинекологична ендоскопия (БАГЕ) и член на Управителния й съвет. Той е и член на Управителния съвет на Българска асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ).
Коя майка на какво е готова - да не дава господ да се разбира.
Ти разговаря ли с лекаря преди да родиш, при нещо неочаквано, кого първи да спасяват? Подписа ли декларация за желанието ти, първо бебето да спасят, или при избор майката или бебето - да изберат бебето? Аз не. Това по-лоша ли ме прави? Аз също не съм първа младост, та даже и за втора не се класирам, ужас - как не са ме прецакали да родя секцио?

# 34
  • Мнения: 12
Когато лекарите наричат един плод ценен, не влагат смисъла, който една майка, която говори за бъдещото си дете. Дори не става въпрос за пари. Дори и нежеланите бебета са ценни, нали. Момичетата по-нагоре са обяснили - има жени, които се подлагат на 2-3-4 операции, за да стигнат до бременност, изпиват хиляди лекарства и в продължение на години имат всеки месец час за гинеколог. При бременност след асистирана репродукция никой лекар не може да гарантира, че ще успее да помогне още един път. Затова и жените избират да родят секцио, избират по-безопасния за бебето начин на раждане, не го налагат лекарите това.     

# 35
  • И аз не знам къде...
  • Мнения: 718
вижте, не приемайте израза "ценен плод" така първосигнално. разбира се, за повечето жени тяхната бременност е ценна и тяхното дете е ценно. но изразът си е медицински термин и е факт.

ценен е плодът, защото е постигнат много трудно. нали правите разлика между една двойка без фертилни проблеми, която решава да има дете и бременност се постига след няколко месеца опити, и една двойка със стерилитет, която обикаля лекарите от 10 години, продала си е жилището, колата, затънала е в заеми, пръснала е десетки хиляди левове, жевата е натъпкана с тонове хормони, и накрая са успели да постигнат и задържат бременност? за такава двойка е изключително важно да се роди живо бебето, защото друго няма да има. а секциото, колкото и да не им се вярва на някои, е по-безрисково за опазване живота на бебето при раждането.


 Peace
За съжаление темата се превърна в тълкуване на термина "ценен плод". За майката всеки плод е ценен, но  говорим за лекарите. Плодовете заченати след лечение са "ценни" и за лекарите и от чисто медицинска гледна точка, ако щете. Което не значи, че останалите бременности не са ценни  Peace!

Аз също родих секцио, поради много причини, но моята доки после ми сподели, че тя така или иначе е щяла да ме навива за секцио след тези 3 години борба! Просто се наложи да го извадят в началото на 9ия месец. Но не съм плащала, освен ако не броя 70 то лева на анестезиолога. На доки така или иначе си бях решила да се отблагодаря, така че говорим за 70 лева допълнително Wink !

# 36
  • Мнения: 11
Цитат
Цитат
И какво те кара да мислиш, че майките заченали нормално не са готови на всичко за детето си и не предпочитат да спасят първо него?
или след като може да зачене нормално, може да прежали няколко бебета, нали лесно ще си направят друго..
Извинявай ама това е тъпо Sick
Истината е че майките заченали инвитро често имат предхождащи операции и усложнения и не са в първа младост. За това се прилага по-масово.
Пък и секциото е по-скъпо така и така ги доят отвсякъде.
Много грубо казано! Надявай се да не ти се случва това, което преживяват майките на ин-витро бебета! В първа младост или не, докторите препоръват секцио заради "ценния плод"/колкото и да те дразни термина/. Така беше и при мен, изобщо не стоше въпроса за нормално раждане. А по въпроса за по-скъпото секцио, на фона на всички издадени пари през годините, това е "бял кахър" Wink
Цитат

# 37
  • Мнения: 4 965
Забременявала съм 2 пъти - нормално. Първия път детенцето ми почина след преждевременно раждане. Втория път минах през ада да не знам дали децата ми ще се родят живи, здрави и нормални. Първия път родих нормално и според лекарите това допълнително е намалило шансовете на момченцето ми да оцелее. После ме оперираха гинекологично, а бебетата бяха 2 и нямаше лекар, който дори да се осмели да изрече думата "естествено раждане" /т.е. секциото беше "по дифолт"/.
И да, децата са ценни всички, но ако това дете е единственият ти шанс да бъдеш родител, са в пъти по-ценни.
И не говорете така лесно за избор кой да живее и кой не, защото този избор е ужасен и непоносим. Казвам го, защото минах и през това - на мен ми даваха избор дали да махна едното бебе /когато забременях с близначките, имаше съмнения, че едната е увредена, а и след операциите и т.н. лекарите твърдяха, че си рискувам живота с износването на 2 бебета/. Наистина подписах документ, че сама си поемам отговорността и риска. При раждането също ме бяха предупредили, че някоя от нас може да не оцелее и изрично помолих да дадат шанс на децата и после да се грижат за мен. Не пожелавам и на най-големия си враг да се изправи пред подобен избор...

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 08:53 от azaf

# 38
  • Germany
  • Мнения: 1 581
Темата клони да премине към вече отдавна дискутираните коя е по-по майка - родила нормално или ин витро. Аз родих наскоро в 32 г.с, след 10 годишен стерилитет, над 8 процедури, като само едната, извършена в Испания струваше 10 000 евро, другите не ги споменавам. Родих по спешност, като щяха да загубят и мен и бебето, няма да забравя какво суетене беше, като прочетоха в картона колко опита имам, като директно ме питаха това първо и единствено бебе ли ми е. Въобще не се чувствам виновна, че родих секцио, и въобще нямам намерение да давам обяснения, защо съм родила така, и дали моето бебе е по-ценно от другите, заченати нормално, за мен е най-ценното! И не разбирам за какво е цялата дискуся? Момичетата са го обяснили пределно ясно, пък като не ви харесва - има и други теми.Ядосах се рано-рано.

# 39
  • Мнения: 4 965
Няма "повече" или "по-малко" деца, "повече" или "по-малко" майки. Независимо от начина на зачеване, раждане, хранене и т.н. всички деца /не визирам някои крайни случаи/ са нат-ценните и уникалните за своите майки.  Peace

# 40
  • Мнения: 27 524
Защо трябва да се изражда темата, да има грубости и крайни изказвания? Не разбирам и плиткообидните  Confused Какво толкова се хванахте за един термин Tired Стига комплекси  Wink

# 41
  • Мнения: 953
"Как е по-добре да роди една жена заченала инвитро?


Когато една жена e заченала ин витро, то не е задължително тя да роди със цезарово сечение. И не мога да разбера защо повечето дами са останали с такова грешно впечатление ! Без значение как е заченала жената, бременността си е абсолютно нормална. Ако няма усложнения тя може да приключи по  естествен път без намесата на скалпел.
"

д-р Лачев
http://www.st.lazar-hospital.com/files/Dilemata_sekcio.pdf

Ей това имам предвид  Без значение как е заченала жената, бременността си е абсолютно нормална. при условие че няма усложнения.

Някой пита дали съм подписвала декларации - да подписвала съм. Това че съм заченала нормално съвсем не означава че не ми е отнело години.

И не виждам нищо грубо - има жена родила тризнаци на 52  години, други раждат на 45+ - това не е нормалната дететродна възраст на жената.
В тези случаи заради годините се прави секцио.

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 12:04 от Candy girl

Общи условия

Активация на акаунт