Автоимунен тиреоидит на Хашимото (4)

  • 96 430
  • 781
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 065
Здравейте,отдавна не съм писала ,но се старая да следя темата ,защото съм с Хашимото от доста(почти 10-тина)години.
Пролетта бях доста зле -с холестерол и кръвна захар над нормата(преддиабетно състояние)болки в коленете и в повечето стави(установи се гонартроза на коленните стави) и куп други проблеми.Вече се понормализираха нещата ,след много процедури и спазване на диетичен режим.Вече не се старая да отслабвам ,а се старая с отделните храни да регулирам  метаболитните процеси в организма.
Преди няколко дни си купих alfa betik- хранителна добавка с много витамини, ,,която подобрява глюкозния обмен,подобрява дейността на очите и периферните нерви'',но НАБАВЯ ТИПИЧНИЯ ЗА ДИАБЕТИЦИТЕ ЙОД-пише ,че съдържа 67%  (100 mg)натриев йодид.
Даже се изсилих и купих 2 опаковки(за 2 месеца) ,но се чудя какво да правя ,дали да пия или ще ми навреди йода,който се сдържа.От друга страна пък той е едва половината от дневната норма.
Моля ви ,посъветвайте ме ,почти нямам никаква имунна защита и зимата съм доста болнава,този препарат е много добър ,но дали е за мен?

# 76
  • Мнения: 13 749
Джили, и аз като теб първо купих, после четох и питах. Моята ендо каза, че няма проблем да го пия.

Дай повече информация - какви процедури, какъв режим, какви храни?

# 77
  • Мнения: 1 065
Здравей птица, БЛАГОДАРЯ ТИ  bouquet
За кой ли път ми помагаш, когато съм в затруднение newsm78
С удоволствие ще споделя  Simple Smile
Някъде може би съм писала ,че при едно от поредните изследвания на хормоните лекарката, при която ходя,  ми предложи да изследвам и холестерола( общ+ добър и лош)триглицеридите и кръвната захар.Всичко ми беше над горната граница.Правих обременяване с глюкоза-пак малко над нормата.Доста се стреснах- не стига ,че съм с Хашимото ,ами и един диабет ми липсва.Прочетох доста неща,за сваляне на холестерола лекарката ми предложи да пия ябълков пектин-още го пия макар ,че холестерола ми е вече почти в границите.Спрях голямото количество млечни продукти(преди живеех изкючително на млечни и въглехидрати)яйца ям много ,много рядко и то вложени в нещо,а по-рано ядях поне по 5-6 на седмица(нали уж са полезни),животински  вътрешности,мазно месо и пилешки кожички(ах как ги обичам препечени и хрупкави)също не са допустими.
За кръвната захар-захар,  мед ,сладкиши -много рядко.Старая се да намалявам и бавните въглехидрати-ориз ,картофи,зърнени.За сметка на това всяка седмица готвя бобови-леща, боб, грах ,макар ,че е в къщи много не ги долюбват .Елдата е много полезна ,макар,че не знам зърнена храна  ли е или бобова .Всяка сутрин ям 3 лъжици овесени трици с вода или мляко(това го ,,откраднах''  от Дюкянките )Laughing
Питайте ме как изкарах цяло лято без сладолед(е хапвах ,но рядко)и как живея без шоколад,но така ще е от сега нататък.

За ставните проблеми-изписаха ми флексен,но ми вреди на стомаха(плюс всичко имам и гастрит) ,а някъде май мернах ,че е противопоказен при болни  с проблеми с щитовидната жлеза.Минах курс на физиотерапия-магнит и парафин,карам всеки ден велоергометър(много е полезно)правя от време на време някакви измислени гимнастики в лежащо положение ,да не натоварвам ставите.Много добре ми подейства морето - и слънцето и водата.Бях започнала почти да не усещам болка и стягане в коленете ,но сега ,като се застуди времето, започна пак да се чувства лека болка.Мисля си дали да  не си правя някакви загряващи процедури на колената и да си слагам чорапогащи под панталона ,че от години ходя само по къси чорапи.
Още нещо,като че ли atalanta (да ме извини ако бъркам ника) беше писала за доброто влияние ,на вит.Б-вече няколко месеца го пия и ,като ,че ли превъзмогнах няколко стресови ситуации.
Е,то май стана много подробно описание.Извинете ,ако ви досадих,но мисля ,че мога на някого да съм полезна с тези подробности.

Вие,пишещите тук ,не веднъж сте ме изкарвали от ,, моите черни дупки",получавала съм подкрепа в най- ужасните ми депресии,когато дори близките ми не са ме понасяли и разбирали
Стига за сега.
Приятна вечер,много усмивки и слънчево настроение!!! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
 

# 78
  • Мнения: 365
здравейте,
айде малко да ви се оплача...
нещо тези дни ме обливат горещи вълни и се изпотявам, смятам най-накрая утре да си пусна изседвания за тсх-то. възможно ли е да е от него, ли са някакви хормонални след бременността. много ужасно...  Sad
поздрави  bouquet

Днес си ги направих ТСХ-под норма 0,04.... Sad((((((((
Ново двайсе...

Последна редакция: сб, 01 ное 2008, 13:05 от PIPILOTE

# 79
  • Мнения: 433
PIPILOTE извинявай ,ако съм те питала ,но на каква доза си в момента, каквато беше преди да забременееш ли?

# 80
  • Мнения: 365
didikeh,
Да, на старата доза съм, дори по-ниска, на 75.
Ще ги спра и в понеделник ще звънна да се консултирам...
Може би заради това се чувствам така???

# 81
  • Мнения: 433
Сигурно е заради това.Все пак за няколко месеца в теб са настъпили доста хормонални промени.А и знаеш,че бременността е  непредсказуема,имам предвид ,че  някои заболявания дори изчезват по това време ,а други се задълбочават.При първия ми ехограф след раждането доцентката каза,че възлите на щитовидната ми жлеза дори са станали по-малки отколкото преди да забременея. newsm78 Само можем да гадаем как.Следи си по-често хормоните и това е.

# 82
  • Мнения: 215
Здравейте, мога ли да се включа при вас, аз съм с хашимото от 8 години и оттогава пия еутирокс. Случайно ми го откриха и честно казано не съм имала кой знае какви симптоми, но аз на 3-4 месеца давам кръв, обаче напоследък сутрин 1-2 часа след като съм си пила хапчето изпитвам някъква вътрешна нервност с леко разтреперване, а днес и имаше и бая потене. В началото на септември TSH ми беше 0.55 при 75 еутирокс, но оттогава го редувам 50/75 даже повечето дни пия от 50.
Въпросът ми е според вас тези симптоми дали са от щитовидната жлеза newsm78
Аз имам и инсулинова резистеннтност, но имам глюкомер и не е от захарта....

# 83
  • Мнения: 209
Здравейте!
В началото на юли месец ми откриха Хашимото. ТСХ и Ф4 ми бяха в норма, но еднокриноложката ми назначи и ехограф. Там се видя Хашимотото. После си пуснах ТАТ и МАТ. ТАТ ми беше повишено 650, при референти стойности 1-39. Ендокриноложката обаче каза да не пия хапчета, защото в момента Хашимотото не било отключено. Направи ми изследвания и за инсулинова резистентност и се оказа, че имам. Предписа ми Метформин. От него корема доста започна да ме боли и да ми се подува. Аз съм и с наднормено тегло. Пробвала съм и какви ли не диети - на Емилова, протеинова, нисковъглехидратна и т.н. Но смъквам малко и после нищо. Аз лично с този Метформин не смъкнах килограми. Но такова подуване на корема имах, мои познати ме помислиха за бременна. Другото, което забелязах, докато го пиех е, че много бързо се изморявах и ми се приспиванеше още в 20,30- 21 часа вечер. А по принцип имам безсъние и първоначално така се зарадвах като ми се приспиваше, но в един момент се замислих, че освен, че ми се приспива съм и много уморена. И така реших да спра метформина. Замислям се пак да ида да си пусна изследвания на хормоните, да видя кво е положението.
Има ли някоя от вас, на която Метформина да е действал по този начин. Направо не знам дали да започна отново да го пия или не. Наистина не знам какво да правя. А и искам да отслабна.... Имам около 20 килограма в повече.

# 84
  • Мнения: 9 052
отслабване ... хапвай начЕсто и по малко ... zапочни да купуваш повечЕ "скъпи храни" , така готвиш по малко, но качествено иии постепенно се насочваш към "zдравословно и нормирано"  хранене ... лека полека си откриваш полеzни храни, които макар и скъпи в малки количества можешда си поzволиш, рибни деликатеси, сьомга, салата , плодове , zеленчуци , сушени плодове , вместо бисквити и шоколад ... сурови, вместо готерни ... по малко месо, беz полуфабрикати и овусите ли .. с повечЕ zеленчуци и нат. подправки ... и ако можеш някъде да стигенш пеша отиди пеша , не полzвай кола или транспорт. Ако можешуикендите иzлиzай на планина ...

# 85
  • София
  • Мнения: 2 908
Соня когато се пие Метморфин трябва да се спазва и някаква диета за да има резултат иначе приема му се обезмисля,трябва  много да се движиш.Да се спре сладкото,тестеното и т.н,а също не е лошо да направиш едно обременяване с глюкоза за да се види за какво става въпрос.Мисля че 20 кг над нормата са  си доста и трябва да постепенно да се опиташ да ги сваляш.Аз пия Метморфин сутрин обед и вечер по едно ,ограничавам някои неща и има резултат.Ето в тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=332919.0 има много полезно инфо за инсулиновата резистентност,ако имаш време прочети и предните две теми,където има много примерни менюта-какво е позволено,какво е забранено и т.н.Желая ти много успех.

# 86
  • Мнения: 209
Благодаря, Ninkata80!
Аз си правих обременяване с глюказа, там се установи, че имам инсулинова резистентност, а преди това ми откриха и Хашимотото. Докато го пиех, а и сега внимавам какво ям. Сладко ям много рядко, а пък за бял хляб, мога да кажа, че от години не ям. Но не се чувствах добре, докато пием Метформира. Купих си и велоергометър и вкъщи въртя педалите, но резултат никакъв. Единственото е, че като спрях метформина корема почна да ми се прибира, все още не е както беше и не ми се приспива в 20,30 часа и мога да свърша някоя домакинска работа вечер.
Наистина не знам какво да правя, да си пусна ли пак хормони и антитела, да видя дали нямам някаква промяна. Защото лекарката ми даде само метформин, а за Хашимото не ми предписа нищо.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 908
Ами незнам тогава какво да ти кажа щом си спазваш нещата и няма резултат.Може би трябва да смениш ендокринолога и да ти назначи правилното лечение.Аз ходя при д-р Катя Тодорова,както и много момичета тук от форума,доволна съм и то много,назначи ми няколко вида лекартсва и има резултат,вчера правих контролни изследвания и доста са се подобрили и сега ще и ги нося да ги види и да каже какво следва.А иначе аз също имам Хашимото,Инсулинова резистентност,ТСХ ми беше много високо но за момента е добре,като на мен ми предстои инвитро и това беше много важно да падне.Успех.

# 88
  • Мнения: 9 052
Велометър не е достатъчно беz друго активно движение ... Също е важно самата ти да се настроиш мисловно поzитивно . Успех.

# 89
  • Мнения: 209
А къде е кабинетът на д-р Тодорова. Имаш ли някакви нейни координати?
Аз живея в София, като гледам и ти. Явно д-р Тодорова също ...  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт