Майчинство в чужбина-разлика с България

  • 28 046
  • 108
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 259
Испания
16 седмици платено май4инство на 100 % от заплатата на която се е осигурявала майката, като тя определя ДОД, който Ще плаЩа на държавата(после с данъ4ната декларация се изравнява)Разбира се трябва да има определен трудов стаж и към момента на излизане в май4инство да е на работа.
Преди 3 или 4 години въведоха еднократна помоЩ за раждане на дете 2500 евро .Когатоаз раждах тази "екстра" я нямаШе".
Детски надбаваки, 100 евро само за работеЩи на трудов договор майки, до навърШване на 3 години.

С всичко останало съм съгласна, освен с подчертаното от цитата. Изискванията да получаваш майчинство са да си осигуряван в период от 6 месеца в рамките на 3 години/не съм сигурна дали бяха 3 или 6, но със сигурност не е само последната/ и към момента на раждане да си на работа или да си на борсата и да получаваш месечно обезщетение за безработен. Във вторият случай при раждане периода на обезщетение се прекъсва и държавата започва да ти изплаща 16те седмици майчинство като сумата е 100% от базата върху която ти е определена сумата за безработност. След което се подновява периода определен ти от борсата и продължаваш да получаваш обезщетение за безработност.

# 106
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Права си ..
И това е вариант, но мисля 4е при втория слу4ай, май4инството не се за4ита, като трудов стаж... или поне така беШе преди 6 години....
Тогава кърмеЩте  работеЩи майки имаха право на един 4ас по малко от работния ден, но да не подведа някой, нямам то4ен спомен...

# 107
  • Мнения: 259
И аз не съм много сигурна дали се зачита за стаж, но тъй като аз съм точно в тази ситуация поне знам, че се плаща майчинството и в този случай. А относно 1 час за кърмене, все още го има и е до навършване на 9 месеца на детето. Във фирмата в която работя/от ноември до май/ практиката е ако майката иска да се сумират тези часове и да се вземат накуп 15 дни или колкото се полагат като отпуск. Ако ли не, условията са, че имаш право на този час, но не може да влизаш 1 час по късно или да си тръгваш по рано, трябва да е по време на работа да излезеш и да се върнеш. Не знам дали всички фирми процедират така, но в тази която съм аз практиката е такава. Peace.
Другото за което се сетих е, че по закон всяка майка има право да иска намаляване на работното време, съответно и заплатата и де, и фирмата няма право да и откаже до навършване на 6 години на детето. Същото важи и за неплатен отпуск.

# 108
  • В облаците
  • Мнения: 63
По закон германката има право да работи през майчинството до 20 часа, без това да се отразява върху размера на майчинските.
Едно дете трябва да има 280€ до навършване на втората година. Ако доходите не осигурят необходимия минимален доход,  държавата плаща остатъка до 280€, и сумата се увеличава със възрастта.
Eто това много ми харесва  Grinning И е една доста съществена разлика с България - ако работиш по време на майчиството губиш правата си и трябва да връщаш пари. И друго - няма реално прогнозиране какъв е минимумът за едно достойно съществуване и отглеждане на дете, на базата на което да се определи и минималната сума за майчинство. Смятам, че ако има един по-адекватен минимален доход и се разреши (но се и стимулират работодателите да наемат такива майки) на майките да  работят, за да допълват дохода си, това определено ще има положителен резултат.
Аз изкарах част от майчинството си в България, но ми беше спокойно, защото таткото работеше навън и ми пращаше, каквото не достигаше, за да се издържаме. Опитах се да си намеря работа три месеца след раждането в България,защото не беше сигурно дали мъжът ми нямаше да се върне. Оказа се невъзможно, заради детето. Дори след майчинството много майки не могат да намерят работа, заради малките си деца.
Тук има служебни градини и ясли в големите компании, което у нас е непозната практика. Не се спазва и кодекса на труда в България - не съм виждала никъде да има стая за кърмачки например. За пушачите има, даже с климатици, отдушници и т.н, а за майките - нищо. Само гледат колко време ще излезеш в болнчни,а това че нямаш алтернатива, както тук в Белгия да наемеш жена, когато ти е болно детето и държатавата да ти направи отстъпки в края на финансовата година, като приспадне определена сума от данъците,никой не говори. В България парадоксалното е, че вместо това те третират като престъпник, ако отсъстваш по уважителни причини. Спекулира се страшно мнго с темата за болничните и отсъствията на хората от работа, което става причина и много работодатели да слагат майките с малки деца в общия кюп, но това е мисля друг въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт