Внасяне на домашни любимци в БГ

  • 3 779
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 363
Мами, сблъсквали ли сте се с българските закони за внасяне на домашен любимец в България. Не мога да намеря информация никъде. Гледах в саита на МВР, но нищо не открих. Мой приятел от Израел отива в БГ на почивка и иска да си вземе кучето с него. Вече е говорил с авио-линията с която ще пътува, но иска да се знае какво казват Българската страна по въпроса.

Всякаква инфо ще е от полза.

Благодарско

# 1
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Животното трябва да има паспорт и картон с ваксинациите,които са му направени(ако не са отбелязани в паспорта).Това са изискванията за внасяне на животно от Гърция,но не мисля,че ще има разлика Wink

# 2
И чип в тила. (но той май не е задължителен newsm78 Embarassed)
Това пише ва сайта на българското посолство в Лондон
http://www.bulgarianembassy.org.uk/consular/Iimport%20of%20Pets% … in%20Bulgaria.htm

Последна редакция: пн, 11 юли 2005, 18:14 от Honda

# 3
  • Мнения: 1 909
Мами, сблъсквали ли сте се с българските закони за внасяне на домашен любимец в България. Не мога да намеря информация никъде. Гледах в саита на МВР, но нищо не открих. Мой приятел от Израел отива в БГ на почивка и иска да си вземе кучето с него. Вече е говорил с авио-линията с която ще пътува, но иска да се знае какво казват Българската страна по въпроса.
Всякаква инфо ще е от полза.
Благодарско
3начи кучето трябва да е ваксинирано против бяс, ваксината е валидна 1 година.
Т.е. ако си го ваксинирала септември и смята6 да се връ6та6 преz октомври, може да ти поискат да е прясно ваксинирано.
3а да влеzне6 в България, ти трябва удостоверение от вет., че кучето е zдраво.
Съ6тото се иzисква при напускане на държавата. В БГ това ти го иzдават беz дори да видят кучето  newsm78.
 Телефонът на службата в София, която иzдава документа, е 832 21 98, Бани6ора, бл. 39.
ЧИП в цяла Европа е zадължителен от миналото лято.
Нека брати се поинтересува какво се иzисква от БГ, като се връ6та в Иzраел, това е по_важно, в БГ това ти стига.

И нека се убеди, че има zапаzено место в самолета, понеже има авиолинии, които повече от 2 кучета едновременно не превоzват. Да не се окаже, че няма места после...

# 4
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
3а да влеzне6 в България, ти трябва удостоверение от вет., че кучето е zдраво.
На какъв еzик?

# 5
  • Мнения: 1 909
3а да влеzне6 в България, ти трябва удостоверение от вет., че кучето е zдраво.
На какъв еzик?
Тук го иzдават на немски, ако си във френската част, 6те е на френски съответно. Ветът ти го принтира, подпечатва и ... после всеки се оправя както може.  Simple Smile
Но в "документа" е описано кучето с име, пол, порода, дата на раждане... интелигентна работа.  Grinning

А българският документ съ6то ти го иzдават на предпочитан от теб еzик. Е, в случая може да нямат бланка на иврит, но на английски би свър6ил работа, предполагам.

# 6
  • Мнения: 1 909
Благодаря много за подробната инфо.
Моя приятел ви е страшно благодарен и ви благодари задочно ч/з мен.

  bouquet
ПС (как звучи само-моя приятел, не ме разбирайте погрешно Embarassed Embarassed)
Аz пък в бърzината (да не ме превари някой   tooth ) прочетох "брат ми"  Laughing
Ако се сетя не6то допълнително, 6те пи6а. Но май това е в основни линии.

# 7
geminarius, е права, че е по-важно после като се връща какви са условията. В Кралството например стоят после 6 месеца в карантина  Sad (за това и се отказахме да мъкнем нашият младеж в Б-я)

# 8
  • Мнения: 1 909
Ново инфо, не знам дали е валидно за Израел, но нека твоят приятел да пита, понеже днес стана следното:

 водих Цезар на вет. да го ваксинират против бяс.
 В България има някакъв особен вид бяс, за който много от държавите, от които идват кучетата (в моя случай - Швейцария), министерството за ветеринарна медицина (горе-долу така е преводът) трябва да издаде разрешение на собственика на кучето, с което той да може да си прибере кучето обратно.
Малко объркано стана, затова - по-опростено:

Кучето излиза от Швейцария и пътува за БГ. От Швейцария трябва да издадат разрешително, с което кучето да може да се върне в Швейцария (заради българския бяс).
РЯДКО, но има случаи (както нашия днес), когато Министерството отказва да издаде разрешителното.
Отказа ни, понеже ваксината против бяс на Цезар била до 22.7.05 и едва днес (5 дни по-късно!) сложихме новата (щото нито аз, нито докторът се сетихме за това  doh)
И сега трябва или да рискувам и да взема Цезар с мен и на влизане в Швейцария да се надяваме, че няма да ни проверят (досега НИКОГА не са ни проверявали); или да го оставя тук.
По кучешките хотели няма места... и ми е голяма мъка.

Та нека твоят приятел разпита в Израел дали и там няма такива врътки (тоя нов закон за ваксините тук е въведен мин. септември, а аз днес разбрах; а април си ходихме в БГ без да знаем дори какъв риск поемаме  Shocked)
не знам този закон дали е за целия свят, само Европа или... абе много кофти!  Close

# 9
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Това за 4иповете е задължително само ако са родени след миналата година, т.е. след приемането на закона. Ина4е важи татуировката на ухото. На нас ни искаха паспорта на Vanille само на сръбско-хърватската граница.   animal037

# 10
  • Мнения: 1 909
Това за 4иповете е задължително само ако са родени след миналата година, т.е. след приемането на закона. Ина4е важи татуировката на ухото. На нас ни искаха паспорта на Vanille само на сръбско-хърватската граница.   animal037
Ми Цезар е роден 2003г. и му сложиха чип, никой не е продумвал за татуировка. Аз май не съм виждала тук кучета с татуировки... къде ги татуират?

# 11
  • Мнения: 1 909
Ох, то по-добре, че не сте знаели! Инак само да се притеснявате излишно.
Моя прятел замина преди два дена.

Надявам се да нямат проблеми Confused
Благодаря, полезна инфо за другите форумци все пак.
Оф, засега не се очертава място, където да мога да го оставя.  Sad Преди малко говорих с мъжа ми и решихме в краен случай да рискуваме - ще го взема с мен, защото така или иначе 1 седмица по-късно мъжът ми се връща и двамата ще се приберат. Ще се надяваме пак на късмета - толкова години (и с предишното куче сме пътували) никой не ни е проверявал... дано и този път късметът ни проработи  Praynig

# 12
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
На6ата е татуирана от нейния ветеринар.

# 13
  • Мнения: 21
А какви са изискванията за котки?

# 14
  • Мнения: 1 909
А какви са изискванията за котки?
Попитай ветеринарния ти лекар, той би трябвало да има раzпоредбите zа раzличните страни. И попитай в посолството. Чип със сигурност е zадължителен.

Общи условия

Активация на акаунт