Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бебета
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Мнения: 466
Здравейте, отдавна се каня да разуча как стои въпроса с получаването на майчинството, когато детето ходи на ясла и когато майката започне работа,но преди навършване на 2 г. на детето.Ще ви бъда много благодарна, ако ме светнете по въпроса, защото Иво ще тръгва от юли на ясла, а аз смятам да си търся август работа.
Razz
Цитирай

София за сега

Мнения: 181
Когато започнеш работа ще ти плащат половината от майчинството тоест 60лв.Няма да ти се спре майчинството ако не работиш а детето е на ясла
УСПЕХ
Цитирай


Мнения: 466
Благодаря ти, ТИТИ !
Цитирай

Кърджали, България

Мнения: 461
А какво става с майчинството, когато някой друг го получава, а детето тръгне на ясла?
При нас ситуацията е такава: Аз тръгнах на работа, когато Стоил беше на 1 г. и 3 мес. и три месеца получавах 50% от майчинството към заплатата. От 1 юни прехвърлих майчинството на баща ми и сега той ще го получава и ще гледа Стоил. Чудя се, обаче, какво ще стане, ако го дам на ясла през септември? Тогава той ще е на 1 г. и 10 мес. Ще продължи ли баща ми да ползва майчинство, докато Стоил стане на 2 г.?
Благодаря ви предварително!
Цитирай

София за сега

Мнения: 181
Би трябвало да го получава,но ще проверя в КСО за всеки случай Embarassed  малко по късно
Цитирай

София

Мнения: 2 193
Цитат на: Inna
А какво става с майчинството, когато някой друг го получава, а детето тръгне на ясла?
При нас ситуацията е такава: Аз тръгнах на работа, когато Стоил беше на 1 г. и 3 мес. и три месеца получавах 50% от майчинството към заплатата. От 1 юни прехвърлих майчинството на баща ми и сега той ще го получава и ще гледа Стоил. Чудя се, обаче, какво ще стане, ако го дам на ясла през септември? Тогава той ще е на 1 г. и 10 мес. Ще продължи ли баща ми да ползва майчинство, докато Стоил стане на 2 г.?
Благодаря ви предварително!


Не знам дали си чела предното ми съобщение, но май съм те подвела Embarassed Тези неща по принцип са уредени в Кодекса на Труда - чл.164 и 165 и в Наредбата за работното време, почивките и отпуските - чл.45 и 46, и сега като ги чета пак би трябвало баща ти да прекъсне отпуска по майчинство и ти ще взимаш отново 50%. При всички случаи ако детето ти е настанено в детско заведение нямаш да взимаш пълното майчинство Sad .

Ето какво пише в Наредбата за работното време и отпуските:
(7) (изм.,ДВ,бр.54 от 2001 г.) чл.46 ал.7 Отпускът по чл.164 КТ се прекратява и когато детето бъде дадено за осиновяване, бъде настанено в детско заведение или почине.


И в КТ:

 Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст
(загл.изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
Чл.164. (1) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (отм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.)
(3) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) Отпускът по ал.1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
(4) (изм.,ДВ,бр.100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.(5) (изм.,ДВ,бр.25 от 2001 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал.1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване в размер на 50 на сто от минималната месечна заплата, установена за страната.
Цитирай

Кърджали, България

Мнения: 461
Много ти благодаря, Elfi, за разясненията! Жалко, защото баща ми искаше да е в отпуск до октомври и сега се чудя кога да сам Стоил на ясла... Ще го измислим някакси....
Много здраве на семейството!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.