Отговори
# 15
  • Мнения: 619
Мама Светла ,съжалявам за стипендията-не че е много, но като ги превеждат към дебитната карта си става пак сумичка на куп...Даже тази година имали май увеличение-миналата бяха 90лв.Днес тъкмо си подадох моите документи Simple Smile.
А Ави не ходи на ясла понеже лятото изкарахме голям ужас с гнойни ангини и все като я пратя все ангина избива и то с големи усложнения.Накрая решихме да не я пращаме...

# 16
  • Мнения: 762
Мама Светла,ти и сега имаш право на стипендия от университета.Кандидатства се с успех,доход на семейството (тоест на мъжа ти) и ксерокопие от акта на раждане на детето.В нашия университет дохода и майчинството имат голямо значение и аз хващам такава стипендия по успех (въпреки,че успеха ми е около 5,50 и никак не е достатъчен за моята специалност),но ако ви се пада под 200 лв на член от семейството получаваш соцална стипендия (пак от университета).
А за тази помощ-100те лв са от социални грижи и се полага само ако доходите ви за 6 месеца преди раждането (или май беше година по-скоро) са под 200 лв на човек (включително детето).Поне на мен така ми обясниха.Преди тази стипендия действително е била от университетите,но сега дават тези пари от социални грижи.
Спокойна,до кога е записването за магистратура в СУ?И кога са държавните изпити или те са различни за всяка специалност?
п.с.Преди малко записах Калина в системата за кандидатстване в детските ясли,но като гледам пред нас за място се борят средно 200 деца.Май и тоя семестър ще разчитам на отпуски на бабите и мъжа ми.

Последна редакция: ср, 29 окт 2008, 18:25 от dimitriana

# 17
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
ами редовно уча последна година . Уча специалност Европеистика . Имам лекции в сряда и петък и само пътувам , защото живея в Габрово със семейството си , а идвам само за лекции до софия  ooooh!Добре , че е майка ми да я гледа. И така .........

# 18
  • Мнения: 619
В нашия университет майките с деца до 6 г възраст взимат стипендия без класиране,подаваме документи само защото трябва.Иначе жената, която ги приема, пише, че съм студентка-майка и молбата ми даже не се разглежда.

# 19
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
В нашия университет майките с деца до 6 г възраст взимат стипендия без класиране,подаваме документи само защото трябва.Иначе жената, която ги приема, пише, че съм студентка-майка и молбата ми даже не се разглежда.

леле супер , при нас това нещо мога само да го сънувам

# 20
  • Мнения: 619
Е съжалявам наистина, то какъв е смисъла тогава да имате привилегии след като кандидатствате наравно с другите  newsm78
Освен това гледам, че 5,50 успех е недостатъчен за твоята специалност - при нас за стипендия се изисква 4 или  4,50 и нагоре, без значение специалността.

# 21
  • Мнения: 762
Ми то и при нас пише,че се кандидатства с успех над 4,но под 5,70 нямаш никакъв шанс,защото парите са малко,а отличниците много.За това се гледат разни неща като доходите,семейното положение (разведени родители,братя сестри или доход на мъжа),за да се даде на по-нуждаещите се.Иначе тъпото е че социалната стипендия е по-висока от тази за успех,но аз никога не съм я покривала.
arodoet ,звучи ужасно това с пътуването-няма ли начин да се преместиш поне до края на образованието с в София?Нямате ли общежития?
Като гледам във всеки университет динамиката през семестъра е различна-в нашия много е гадно по заверки,защото предаваме големи и трудни проекти.Също така много се виси пред кабинетите на предподавателите,за да получим корекция на проектите (тоест да си кажат мнението).Ама като казвам,че много се виси това имам предвид.На зимната заверка на проект съм седяла цял ден от 8 сутринта до 8 вечерта,Понеже кърмя-гърдите ми бяха станали на сирене,ама аз така и не посмях да се прибера,за да накърмя и да се върна,защото не знаех че толкова ще се чака.
Та,споделям това,защото утре оставям малката при майка ми (в Дружба) и отивам до университета да клеча пред кабинета на преподавателя,които ръководи дипломната ми работа.
А иначе за дипломна работа съм си избрала да проектирам детски център.Така и така ума ми е само в бебешки работи-защо да не го пренеса и в университета.Представям си на сериозната белобрада комисия как ще им се отрази. Laughing
Лека нощ от нас и стискайте палци преподавателя да ми хареса идеята.

Последна редакция: ср, 29 окт 2008, 21:25 от dimitriana

# 22
  • София
  • Мнения: 4 570
Лека нощ от нас и стискайте палци преподавателя да ми хареса идеята.
Стискаме, разбира се   bouquet. Записването за магистратура беше до 20 септември. На 31.10 излиза класирането, а другата седмица ще е записването. Идея нямам кога са ми очните, сесия.....Не се впрягам за такива дреболии. След 2то раждане изкарах силен стрес, с две бебета, сама, докарах си разни неприятности и вече го карам по-спокойно  Mr. Green. Когато са болни.....гледам ги аз. Сега работя като финансов консултант в застрахователна компания. Нямам работно време, плановете ми са постижими. Ест., страда бюджетът ни, когато повече почивам, но е за децата. Общо взето, научих се да..........разчитам на СЕБЕ СИ. а си го и оценявам...
dimitriana, а после на мен да ми направиш старчески дом...........минават ми едни мисли през главата, само трябва да си намеря подходящият европейски фонд  Crazy

# 23
  • Мнения: 6 847
И аз съм за тук Mr. Green Четвърти курс счетоводство и контрол в Икономически университет - Варна съм. Миналата година си я изкарах с корема, сега вече с бебето Laughing В общи линии не ходя на лекции, само на упражнения когато мога. Проблемът ми е, че бебето не иска да яде от шише (а и на мен ми е безкрайно неприятно и досадно да се цедя) и не мога да я оставя за повече от 3 часа. А те упражненията ни са единия ден 6 часа, а другия 3. И просто няма как да ги посещавам всички. Ходя за контролните и се надявам да изкарам някакъв текущ контрол, а изпитите ще ги мисля като дойдат. Иначе бабите могат да я гледат, но аз не искам да я оставям (а и тя не ще да яде) Simple Smile

Относно стипендиите аз не знаех дали ще мога да взимам (не съм омъжена, но се водех на работа докато бях бременна и на мен и бебето ни се пада над 200 лв. доходът). Ходих да питам какви документи ще трябва да подам за стипендията и те ми поискаха само молба и копие от акта за раждане. Не питаха нито за доход, нито за нещо друго newsm78 И аз си ги подадох, пък дали и колко ще дадат не знам. То така или иначе вече почти завършвам.

# 24
  • Мнения: 579
Здравейте!
Аз незнам дали ще продължа да уча,зависи дали ще ме преместят в Пловдив.А засега съм 2ри курс психология в Благоевград.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 813
В нашия университет майките с деца до 6 г възраст взимат стипендия без класиране,подаваме документи само защото трябва.Иначе жената, която ги приема, пише, че съм студентка-майка и молбата ми даже не се разглежда.

Ей така е и при нас, аз за какво се ядосвам! Даром дадени пари и аз съм ги изпуснала. Ама да сме живи и здрави, тази година ще си ги вземем. Иначе социални и други придобивки от скъпата ни България не получаваме и стотинка. Да е жив и здрав мъжът ми, да вади пари, че от държавата ако чакам, досега да сме умрели.

# 26
  • Мнения: 762
И аз съм за тук Mr. Green Четвърти курс счетоводство и контрол в Икономически университет - Варна съм. Миналата година си я изкарах с корема, сега вече с бебето Laughing В общи линии не ходя на лекции, само на упражнения когато мога. Проблемът ми е, че бебето не иска да яде от шише (а и на мен ми е безкрайно неприятно и досадно да се цедя) и не мога да я оставя за повече от 3 часа. А те упражненията ни са единия ден 6 часа, а другия 3. И просто няма как да ги посещавам всички. Ходя за контролните и се надявам да изкарам някакъв текущ контрол, а изпитите ще ги мисля като дойдат. Иначе бабите могат да я гледат, но аз не искам да я оставям (а и тя не ще да яде) Simple Smile
При нас положението беше същото като се роди малката,но да ти каж е по-добре,защото така не се отби и кърменето ми спести бая време и пари.Аз все още кърмя,защото не винаги имам време да приготвям разнообразна храна или да я гоня да се храни добре.Така поне никой не може да ме обвини,че гладува-млечния бар е на корем,по всяко време.Доколкото до бабите-аз оставих Калина за един изпит около 5-6 (ако не и повече часа) като беше на няма и месец и тя издържа без дори да лизне от шишето.Нищо им няма-ама все пак си взимай помпа за изпите.Като се препълнят гърдите-отваш в тоалетната и изцеждаш няколко капки (колкото да те отпусне) или повече,за да не намалее млякото.Да не говорим,че така съм взимала и бая изпити-като помоля преподавател да мина първа и му подшушна какъв е преоблема.Спомням си че бяха по-благосклонни дори от тези,при които взимах изпити с корем.Все пак става дума за човешки живот и здраве.
mamasvetla ,да-в такива моменти разбирам защо са мъжете. Grinning Моят,горкичкият не може да завърши,заради тежката задача да ни храни и топли със заплатите си.Ама ако можеше да ражда-щях да го отменя. Joy
just_an_ODDalisque ,Добре дошла!Стискам палци да те преместят и ако питаш мен,въпреки че в психологията май няма много хляб за сега,е хубаво да продължиш да учиш.Пък и тази специалност е перфектна за един родител.Моят съпруг и той дращи да я завърши (или по-точно ние с майка му дращим той да завърши).
Спокойна ,ще прозвучи много тъпо,но ми е било винаги мечта да проектирам старчески дом.Всъщност това са едни от първите ми детски "проекти".А иначе за семейния ви бюджет-не ми се вярва много да страда с татко-строителен инженер. Wink

Между другото,момичета,имам идея да направим библиотека с линкове на първа страница.
За сега намерих нещо в архивите по темата за правата ни,но ще го чета по-късно,за да смеля информацията,заем за майки-студентки-статия във вестник Стандарт,необходими документи за стипендия (от Югозападен Свободен Университет,но са актуални за всички университеи май),Правила за специални облекчения на студенти, съгласно чл.70(2) о …  ПУД  на ВТУ.
Ако имате време-может да погледнете дали смятате всички за уместни.А също така ако знаете някакви сайтове с готови теми,реферати,курсови или какво да е-също можете да ги публикуваме,защото майките в един курс не сме толкова много,че да попаднат преподавателите на едни и също неща.Общо взето-мисля,че темата може да е много от полза след нас.
п.с. Извинете за правописните грешки,ама съм много изморена,а не мис е преглежда темата пак.Иначе днес мина много добре-поговорих си с най-заетия архитект в България...за преподаването и следдипломно обучение...

# 27
  • Мнения: 619
При нас имаме право на 2 служебни заверки вместо на 1.Аз така мисля да доизкарам-да мина със служебна целия 3-ти курс,надявам се 4-ти да е по разредена програмата...

# 28
  • Мнения: 6 847
dimitriana , те моите изпити са по час-два най-много и после ако поискам първа да ми проверят работото съвсем бързо ще мина. Аз по принцип си мислех да си я вземам с мен (баща й ще я гледа отвън докато съм на и изпита), но сега като се замислих януари месец колко болни ще има, май по-добре не.
А относно това,че ще издържи Лили така беше ревнала онзи път, не мога да я подлагам на това.

# 29
  • Мнения: 762
Ами,Бухтичке,аз същите въпроси се чудех,ама е по-спокойно да не я взимаш.Ако имаш мобилен-не го изключваш и ако звънне-даваш доброто си обяснение за това.
А иначе ако не иска шише,пробвайте да я храните с лъжичка или дори чашка-малко по-трудоемко е за този,който я храни,но така няма да се отбие.В кърмаческия форум има бая теми за това,но сигурно нямаш време да четеш.Иначе съм забелязала,че като подушат млякото пият (а от шишетата някак млякото май не мирише).В краен случай взимате адаптирано мляко,а след изпита започваш да я слагаш по-често на гърда,за да стимулираш гърдите си да правят повече мляко.
Общо взето-природата го е измислила-няма да се затрие чедото ти,но таткото трябва да е силен и да я гушка много,а ти не трябва да се притесняваш.

Общи условия

Активация на акаунт